BRATISLAVA – Od začiatku mája môže ktokoľvek požiadať o sprístupnenie dokumentov po bývalej ŠtB. Tlačivá sú na internete. Osobne sa dajú vyzdvihnúť priamo na ministerstve spravodlivosti.
Záujem občanov je zatiaľ veľký. Pracovníci ministerstva tvrdia, že za deň museli na stolík pri vchode priniesť aj 150 nových tlačív.
Väčšinu žiadateľov tvoria starší ľudia. Zaujíma ich, či boli v zoznamoch zapísaní. Niektorí sa usilujú zistiť, kto ich počas bývalého režimu sledoval. Po tlačivá si prišli už aj ľudia, ktorí žijú v zahraničí. Špeciálne pre to pricestoval na Slovensko muž, ktorý žije takmer 50 rokov v Nemecku. Z rovnakej krajiny už prišiel aj ďalší žiadateľ.
Niektorí si vezmú jednu žiadosť, iným to nestačí. Jedna pani si so sebou odniesla 6 žiadostí pre žijúcich a 3 pre mŕtvych. Ďalšia prišla hneď ráno. Najskôr si vzala žiadosť iba pre seba. Po čase sa vrátila a vzala dve pre svojich mŕtvych rodičov, podvečer sa vrátila ešte po jednu. Brala ju svojmu manželovi.
Starý pán, s ktorým sme sa rozprávali, si chvíľu vyberal medzi rôznymi tlačivami. Vonku ho čakal syn. Tvrdí, že v roku 1948 vystúpil z KSČ. „Nemalo to nejaké bezprostredné následky, ale bol som tým poznačený na celý čas,“ hovorí. Počas normalizácie dostal ako novinár zákaz publikovať. Začal sa stýkať s ľuďmi, ako bol napríklad spisovateľ Dominik Tatarka. Nemá však podozrenie, že by ho sledovali. „Som zvedavý, či zväzky neobsahujú o mne niečo, čo by ma mohlo zaujímať,“ vysvetlil.
Druhý pán aj po rokoch pôsobil pri rozprávaní o tajnej službe veľmi rozrušene a nahnevane. Vyhlásil, že za bývalého režimu pracoval ako vedec s prístupom k štátnemu tajomstvu. ŠtB ho údajne trikrát dostala na psychiatriu. Spomínal, ako ho režim aj s rodinou viackrát pustil do Veľkej Británie, Grécka a Turecka. „Vždy z toho boli problémy, chcem vedieť, kto za tým bol,“ povedal starý pán a s rozčúleným mávnutím ruky odišiel. (rp)
FOTO SME – PAVOL MAJER