Od minulotýždňovej intervencie Národnej banky Slovenska (NBS) proti silnej korune stojí euro na trhu 41 až 41,20 koruny. Spodnú hranicu vytvorili obavy z ďalšieho vstupu centrálnej banky na trh, horná je zasa atraktívna pre nákup lacných korún. „Inak sa koruny veľmi nekupujú, pretože by mohlo dôjsť k intervencii a zasa nikto nešpekuluje na oslabenie, pretože sa očakáva pozitívny výsledok referenda,“ vysvetlil díler VÚB Mário Mika.
Obchodovať sa bude v znamení referenda aj dnes a zajtra, myslí si Patrik Malec z dílingu UniBanky. Po víkende určí ďalší smer jeho výsledok. Trh je presvedčený o tom, že účasť bude dostatočná a ľudia budú hlasovať za vstup. Preto v prípade „áno“ neočakávajú žiadne prudké zhodnotenie. „Zrejme bude tlak na posilnenie, ale nie výrazný, pretože pozitívny výsledok už je v kurze zahrnutý,“ povedal Mika. „Bude to skôr znamenať potvrdenie trendu, ktorý na trhu s korunou vládne už dlhšie,“ doplnil Malec.
Výraznejšie posilnenie sa nečaká aj v dôsledku postoja centrálnej banky. Jej guvernér Marián Jusko včera povedal, že súčasný kurz je podľa nej prijateľný, ale ak dôjde k ďalšiemu posilňovaniu, sú pripravení použiť všetky svoje nástroje na jeho zastavenie. Národná banka svoj boj proti silnej korune zdôvodňuje obavami o jej negatívny dosah na vývoz a tým aj zahraničný obchod, bežný účet a stabilitu meny. Nízka účasť alebo „nie“ by devízový trh šokovali.
„Oslabovanie by bolo na druhej strane v takomto prípade radikálne, aj keď pravdepodobne iba dočasné,“ povedal Mika. „Situácia by nebola v skutočnosti taká dramatická, lebo parlament nie je výsledkom referenda viazaný. A politická vôľa je istá.“
Podobné „vyčkávania“ zažíva devízový trh častejšie. Pravidelne obchodovanie utlmí dôležité zasadanie bankovej rady NBS, či očakávané zverejnenie v súčasnosti najsledovanejšieho ekonomického čísla - zahraničného obchodu. Význam víkendového referenda sa dá podľa Maleca porovnať s tým v Írsku vlani na jeseň. Íri vtedy hlasovali aj o rozšírení Európskej únie.
JANA BRONDOŠOVÁ