inister zároveň odmietol, že v irackej metropole vládne anarchia od invázie s cieľom zbaviť moci Saddáma Husajna. Podľa jeho slov však do Bagdadu smerujú americkí vojaci a že je to opatrenie zamerané proti rabovaniu a zločinnosti, na ktoré si sťažujú irackí civilisti.
"Vo väčšine mesta sú v noci vonku chuligáni a zločinci. V priebehu 48 hodín bolo niekoľko ľudí postrelených, a zabitých," uviedol minister pred americkým Senátom rokujúcom o rozpočte na obranu. "Pýtate sa, či máme plán. Odpoveď je áno," uviedol Rumsfeld. "Jednotky na mieste použijú svaly, aby ľudia, ktorí sa snažia rozvrátiť život v meste, boli zastavení, prípadne zajatí alebo zabití," uviedol.
Rumsfeldove vystúpenie nasledovalo po informácii, ktorú zverejnil americký denník The New York Times v stredu, že nový americký administrátor pre Irak Paul Bremer pripravuje sériu opatrení týkajúcich sa bezpečnosti zahrňujúcich povolenie strieľať na zlodejov. Na otázku, či americkí vojaci majú aj teraz takýto rozkaz, Bremer v Bagdade uviedol: "Platné pravidlá povinností sa podľa mojich vedomostí nezmenili". V Iraku je v súčasnosti okolo 140 tisíc amerických vojakov, z toho asi 49 tisíc v Bagdade, a ďalších 15 tisíc až 20 tisíc príslušníkov Prvej obrnenej divízie smeruje do krajiny.