1. marca
Vodca cyperských Turkov Rauf Denktaš označil ako "mylný a nesprávny" návrh generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana predložiť mierový plán zjednotenia ostrova k schváleniu do referenda. "Nebudeme mať referendum len kvôli tomu, že nám to niekto iný nariadi," povedal Denktaš.
Poľská stredoľavá vládna koalícia sa rozpadla po tom, čo Poľská ľudová strana v piatok hlasovala proti zavedeniu špeciálnej dane na financovanie úprav poľských ciest, tak aby vyhovovali štandardom Európskej únie.
2. marca
Estónska ľavicová Strana stredu zvíťazila vo všeobecných voľbách so ziskom 25,4 percenta hlasov, ale iba tesnou väčšinou po šokujúcom výkone pravicového nováčika Res Publica.
3. marca
Rakúšanom sa podarilo v Tirolsku odhaliť dovtedy najväčší počet falošných eurobankoviek.
Komisár Európskej únie zodpovedný za poľnohospodárstvo Franz Fischler kritizoval nezhody v názoroch na otázku Iraku v rámci EÚ a zdôraznil, že je potrebné zintenzívniť dialóg s USA.
Portugalsko sa rozhodlo znížiť počet imigrantov v krajine. Podľa ministra obrany Paola Portasa vláda pristúpila k tomuto kroku v dôsledku spomalenia ekonomického rastu.
Česká vláda požiadala poslancov o vyslovenie dôvery kvôli voľbe prezidenta. Vládna koalícia totiž nevolila jednotne, a tak umožnila víťazstvo Václava Klausa.
Slovenská vláda zriadila bezplatnú telefonickú linku zameranú na poskytovanie informácií v súvislosti s referendom o vstupe SR do Európskej únie.
Francúzske ministerstvo financií oznámilo, že deficit verejného rozpočtu Francúzska dosiahol v minulom roku úroveň 3 % hrubého domáceho produktu, ktorú Európska únia stanovila pre svojich členov v pakte stability a rastu ako hornú hranicu.
Predseda vlády Dánskeho kráľovstva Anders Fogh Rasmussen a slovenský premiér Mikuláš Dzurinda si vyskúšali večerné lyžovanie v lyžiarskom stredisku Jasná.
4. marca
Na odzbrojenie Iraku by sa malo poskytnúť zbrojným inšpektorom OSN viac času, vyhlásil belgický minister zahraničných vecí Louis Michel.
Španielsky premiér José Maria Aznar prirovnal irackú krízu k Mníchovskej dohode v roku 1938. Podľa neho ustúpiť Saddámovi Husajnovi by znamenalo, že medzinárodné spoločenstvo ustupuje vydieraniu a umožňuje kapituláciu medzinárodného práva rovnako, ako sa to stalo v Mníchove v roku 1938.
Po prvý raz počas gréckeho predsedníctva Európskej únie v Bruseli zasadala Rada ministrov pre životné prostredie.
Ústav výskumu kultúry a verejnej mienky zverejnil výsledky prieskumu, ktorý sa uskutočnil v dňoch 19. až 23. februára 2003. Vstup Slovenska do Európskej únie v tom čase podporovalo 79,1 percenta obyvateľov. Proti vstupu bolo vyše 18 percent respondentov.
Európska komisia zverejnila kompletné výsledky prieskumu verejnej mienky z jesene 2002, Eurobarometer.
Grécko ako predsednícka krajina Európskej únie vyzvalo Európske spoločenstvo, aby sa zjednotilo v otázke irackej krízy.
5. marca
Strana maďarskej koalície podporila nezlučiteľnosť mandátu poslanca Európskeho parlamentu s mandátom poslanca Národnej rady SR.
Ministri zahraničných vecí Francúzska, Ruska a Nemecka sa stretli v Paríži, aby koordinovali svoju opozíciu voči Spojeným štátom v otázke vojny v Iraku pred rozhodujúcim stretnutím Bezpečnostnej rady OSN.
Európska komisia schválila internú cestovnú mapu pre prípravu finančného rámca Európskej únie po roku 2006, teda na rozpočtové obdobie po rozšírení o desať krajín.
Premiéri Slovenska a Rumunska Mikuláš Dzurinda a Adrian Nastase v Bratislave odmietli exteritoriálne účinky maďarského krajanského zákona a diskrimináciu na etnickom princípe.
Európska komisia vyčlenila 63 miliónov eur na pomoc Bosne a Hercegovine.
6. marca
Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu a Rumunský inštitút pre zahraničný obchod podpísali v rámci Slovensko-rumunského ekonomického fóra dohodu o vzájomnej spolupráci.
Európska centrálna banka znížila svoje úrokové sadzby o 25 bázických bodov, aby tak pomohla prekonať pretrvávajúci útlm v eurozóne.
Turecko uviedlo, že mierový plán pre rozdelený ostrov Cyprus prezentovaný generálnym tajomníkom OSN Kofi Annanom je vzdialený očakávaniam Ankary.
Slovenský parlament rozhodol, že poslanci Európskeho parlamentu nebudú môcť súčasne vykonávať poslanecký mandát v Národnej rade SR.
7. marca
Agentúra FOCUS zverejnila výsledky prieskumu verejnej mienky, podľa ktorých by sa v polovici februára na referende o vstupe Slovenska do Európskej únie zúčastnilo takmer 70 percent občanov Slovenska a 80 percent z nich by hlasovalo za. Proti vstupu SR do EÚ by hlasovalo 14,2 percenta účastníkov referenda.
Šéf bezpečnostnej a zahraničnej politiky EÚ Javier Solana ubezpečil kandidátske krajiny, že proamerický postoj ku kríze v Iraku neohrozí ich vstup do únie plánovaný na 1. mája 2004.
Maďarský premiér Péter Medgyessy a francúzsky prezident Jacques Chirac sa v Paríži zhodli na tom, že irackú krízu treba, pokiaľ možno, vyriešiť mierovou cestou.
Lotyšský premiér Einars Repse uviedol, že prezidentské voľby sa pravdepodobne uskutočnia začiatkom leta.
8. marca
Ako v prvej z desiatich kandidátskych krajín na vstup do EÚ sa na Malte začalo referendum o vstupe do únie.
9. marca
Zverejnené boli oficiálne výsledky referenda o vstupe do EÚ, ktoré sa konalo na Malte. Za vstup hlasovalo 53,6 percenta voličov.
Popredná členka kabinetu britského premiéra Tonyho Blaira oznámila, že rezignuje na svoju funkciu, ak sa Veľká Británia zúčastní na vojenskom ťažení proti Iraku bez toho, aby Bezpečnostná rada OSN schválila druhú rezolúciu.
10. marca
Komisár Európskej únie zodpovedný za rozšírenie Günter Verheugen vyjadril nádej, že rozhodnutie Malťanov stať sa členmi EÚ pomôže ukončiť politické nezhody v tejto otázke na ostrove.
Európska komisia upozornila Slovensko na neplnenie záväzkov z rokovaní. Hlavný vyjednávač Ján Figeľ agentúre SITA potvrdil, že ešte 7. marca dostal list od vyjednávača Európskej komisie Dirka Megancka, v ktorom upozorňuje na zaostávanie v regionálnej politike, koordinácii štrukturálnych fondov, zosúladení práva vo vnútornej finančnej kontrole a ochrane finančných záujmov Európskych spoločenstiev.
11. marca
V Haagu sa uskutočnilo inauguračné zasadnutie Medzinárodného trestného súdu.
OSN oznámila, že mierové rokovania medzi gréckymi a tureckými predstaviteľmi o rozdelenom ostrove Cyprus sa skončili neúspechom a ďalšie rozhovory sa neuskutočnia.
Európska únia podporila palestínskeho prezidenta Jásira Arafata a palestínsky legislatívny výbor v ich voľbe vytvoriť nový post premiéra Palestínskej samosprávy.
Európska komisia varovala Turecko, že zlyhanie mierových rozhovorov o znovuzjednotení Cypru môže negatívne ovplyvniť turecké snahy o členstvo v Európskej únii.
Rozdielny postoj k irackej kríze neovplyvní potvrdenie vstupu Slovenska do Európskej únie v nemeckom parlamente, ubezpečil v Bratislave po rokovaní s Eduardom Kukanom šéf nemeckej diplomacie Joschka Fischer.
Česká vláda zložená z ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU získala od Poslaneckej snemovne dôveru, o ktorú sama požiadala.
Európska komisia rozhodla, že zóna voľného obchodu, ktorá v súčasnosti funguje medzi členskými krajinami EÚ, by sa mala v budúcnosti rozšíriť aj za hranice tejto organizácie.
12. marca
Európska únia sa možno nepripojí k rekonštrukcii Iraku, ak sa USA rozhodnú pre vojnu bez mandátu OSN, vyhlásil komisár EÚ pre vonkajšie vzťahy Chris Patten v Európskom parlamente.
Komisár Európskej únie pre rozšírenie Günter Verheugen povedal, že neúspech rozhovorov o zjednotení ostrova Cyprus, poškodí snahu Turecka stať sa členom EÚ.
Nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder rokoval s britským premiérom Tonym Blairom o irackej kríze.
Slovenská vláda schválila návrh organizačno-technického zabezpečenia referenda o vstupe Slovenska do EÚ.
Európska banka pre obnovu a rozvoj vymenovala v stredu nového generálneho tajomníka. Stal sa ním fínsky finančník Johnny Akerholm.
Švédsky parlament rozhodol o termíne referenda o tom, či má Švédsko prejsť na jednotnú európsku menu. Referendum sa uskutoční 14. septembra.
Kubánski disidenti požiadali Európsku úniu, aby nepodpísala s Havanou dohodu o spolupráci. Dôvodom je, že kubánska vláda naďalej porušuje ľudské práva.
13. marca
Predseda Parlamentného zhromaždenia Rady Európy Peter Schieder a generálny tajomník Walter Schwimmer ostro odsúdili zavraždenie srbského predsedu vlády Zorana Djindjiča.
Agentúra MVK zverejnila výsledky prieskumu verejnej mienky, ktorý sa uskutočnil v dňoch od 27. februára do 5. marca. Až 73,1 percenta občanov Slovenska by sa v tom čase zúčastnilo na referende o vstupe Slovenska do Európskej únie a 74,9 percenta z nich by hlasovalo za. Proti vstupu do únie by bolo 11,2 percenta a 13,9 percenta sa ešte nerozhodlo.
Turecký generálny prokurátor vo štvrtok požiadal o zakázanie jednej z hlavných kurdských strán v krajine - Demokratickej ľudovej strany.
Pôžičku vo výške 80 miliónov eur poskytla Prahe Európska investičná banka. Prostriedky by mali slúžiť na opravy povodňami poškodeného metra.
14. marca
Agentúra MVK zverejnila výsledky prieskumu verejnej mienky, ktorý sa uskutočnil v dňoch od 27. februára do 5. marca a podľa ktorého si až 61 percent Slovákov v tom čase myslelo, že najpriaznivejšiu politiku na medzinárodnej scéne presadzuje Európska únia. Takmer 58 percent posudzovalo priaznivo politiku Bezpečnostnej rady OSN a necelých 57 percent takto hodnotilo politiku Francúzska.
Nemecko pripustilo, že dohoda o cestnej doprave, ktorá stanovuje povinné dopravné povolenia aj pre vozidlá s celkovou hmotnosťou nad 3,5 tony, zavádza určitý prvok diskriminácie voči slovenským dopravcom.
Ministri obrany členských štátov Európskej únie sa stretli na pravidelnom neformálnom rokovaní v Grécku.
Návrh novely sporného krajanského zákona odovzdal slovenskému ministerstvu zahraničných vecí maďarský veľvyslanec Csaba Györffy.
Európska komisia predložila členským štátom Európskej únie návrh, ako riadiť ekonomiku Európskej únie v prípade vojny v Iraku.
Vo všetkých európskych inštitúciách sa konali štrajky proti vojne v Iraku.
15. marca
Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana uviedol, že "nie je veľmi optimistický" pokiaľ ide o možnosť zabrániť vojne v Iraku.
Tisíce ľudí sa zhromaždili v uliciach Belehradu, aby sa rozlúčili so zavraždeným srbským premiérom Zoranom Djindjičom.
V Maďarsku sa v rámci príprav na referendum o vstupe krajiny do Európskej únie uskutočnili mítingy takmer všetkých politických strán.
16. marca
Španielsky premiér José María Aznar vyhlásil, že na vojnu proti Iraku nie je potrebná žiadna ďalšia rezolúcia OSN.
17. marca
Poľský prezident Aleksander Kwasniewski schválil vyslanie 200 vojakov do Perzského zálivu ako podporu Spojeným štátom v hroziacej vojne proti Iraku.
Kvôli britskej politike voči Iraku rezignoval na svoju funkciu líder labouristickej väčšiny v britskom parlamente a bývalý minister zahraničia Robin Cook.
18. marca
Francúzsko vyhlásilo, že svet nepodporuje ultimátum amerického prezidenta Georgea W. Busha irackému prezidentovi Saddámovi Husajnovi, na základe ktorého musí iracký líder do 48 hodín opustiť Irak.
Britskú vládu kvôli jej politike voči Iraku opustil už druhý člen - minister zdravotníctva Lord Philip Hunt.
Prezident SR Rudolf Schuster telefonicky konzultoval s poľským prezidentom Aleksandrom Kwaśniewskym postoje oboch hláv štátov ku kríze v Iraku.
Grécko vyhlásilo, že iracká kríza poukázala na nevyhnutnosť spoločnej zahraničnej a obrannej politiky EÚ.
Portugalský premiér pred parlamentom obhajoval svoju úlohu v súvislosti so summitom o vojne v Iraku, ktorý sa uskutočnil na Azorských ostrovoch.
Európska únia oficiálne súhlasila s prevzatím mierovej misie Severoatlantickej aliancie v Macedónsku.
V prípade, že referendum o vstupe SR do Európskej únie bude neúspešné pre nízku účasť alebo kvôli odmietnutiu vstupu, by mala vláda odstúpiť, možno by malo dôjsť aj k predčasným voľbám, vyhlásil v Banskej Bystrici predseda Aliancie nového občana Pavol Rusko.
19. marca
O vstupe Slovenska do Európskej únie a pripravovanom referende rokovala v Bratislave predsedníčka SNS Anna Malíková s britským veľvyslancom na Slovensku Ricom Toddom. Šéfka národniarov kritizovala jednostrannosť predreferendovej kampane a vyjadrila obavu z neúspešnosti referenda o vstupe našej krajiny do únie vzhľadom na slabú kampaň v réžii vlády.
Zahraničný výbor Európskeho parlamentu veľkou väčšinou schválil rozšírenie Európskej únie o desať kandidátskych krajín vrátane Slovenska.
20. marca
Francúzske ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo "hlboké znepokojenie" nad vojnou v Iraku a vyzvalo na jej okamžité ukončenie.
Európska komisia oznámila, že vyčlenila počiatočných 21 miliónov eur na humanitárnu pomoc Iraku.
Nemecký minister zahraničia Joschka Fischer vyhlásil, že Európa sa musí zjednotiť v snahách o multilaterálny svetový poriadok. Pred poslancami nemeckého parlamentu uviedol, že hlboké transatlantické a európske rozdelenie sveta kvôli Iraku je spôsobené nedostatkom diskusie o organizácii sveta.
Lídri Európskej Únie vyzvali krajiny susediace s Irakom neohrozovať stabilitu v regióne. Žiadosť sa vzťahovala najmä na Turecko, ktoré predtým odsúhlasilo vstup tureckých vojsk na územia v severnom Iraku.
Predseda Európskej centrálnej banky Wim Duisenberg uviedol, že je príliš skoro hodnotiť dopad vojny v Iraku na svetovú ekonomiku. Zopakoval však, že banka zaistí trhovú likviditu.
21. marca
Je to temný deň pre národy sveta, musíme sa všetci modliť, aby vojna bola čo najkratšia a najmenej krvavá, uviedol vo svojom stanovisku v súvislosti s prebiehajúcou vojenskou operáciou v Iraku predseda Európskej komisie Romano Prodi.
Na jarný summit Európskej únie odcestoval do Bruselu predseda vlády Mikuláš Dzurinda. Účastníci summitu sa venovali sociálno-ekonomickej agende s osobitným zameraním na plnenie Lisabonskej stratégie a samozrejme kríze v Iraku.
Ústav pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade SR zverejnil výsledky prieskumu, ktorý sa uskutočnil v dňoch 1. až 10. marca 2003. Na referende o vstupe Slovenska do Európskej únie by sa v tom čase zúčastnilo 66,9 percenta obyvateľov. Rozhodnutých ešte nebolo 14,6 percenta a hlasovať by nešlo 18,5 percenta občanov SR. Za vstup do únie by hlasovalo viac ako 72 percent oslovených, proti 8,8 percenta.
Lídri Európskej únie sa na summite v Bruseli dohodli, že usporiadajú mimoriadne zasadanie Európskej rady o Severnej Kórei s cieľom vyhnúť sa nedorozumeniam, aké sa vyskytli v otázke irackej krízy.
22. marca
23. marca
Bolo by nemysliteľné umožniť Turecku vstup do Európskej únie, ak by sa Ankara vzoprela predstaviteľom NATO a Spojených štátov a vyslala svoje jednotky do severného Iraku, uviedol belgický minister zahraničných vecí Louis Michel.
Obyvatelia Slovinska v referende podporili vstup krajiny do Severoatlantickej aliancie a Európskej únie. Voliči podporili členstvo v NATO 56,1 percentami a členstvo v EÚ 90,3 percentami.
24. marca
Členské krajiny Európskej únie nesmú dovoliť, aby ich súčasná kríza v Iraku rozdelila v názore na rozširovanie únie, vyhlásil generálny tajomník Európskeho parlamentu Julian Priestley po stretnutí s členmi parlamentného výboru pre európsku integráciu.
Vedúci delegácie Európskej komisie Eric van der Linden opätovne vyzval slovenských občanov, aby svoju náklonnosť k Európskej únii demonštrovali účasťou na májovom referende.
Hlavný predstaviteľ zahraničnej a bezpečnostnej politiky Európskej únie Javier Solana varoval Turecko pred vpádom na sever Iraku.
25. marca
Predseda Konventu o budúcnosti Európy Valéry Giscard d´Estaing kritizoval "nedostatočný spoločný postoj" v zahraničnej politike EÚ najmä s ohľadom na vojnu proti Iraku. Zároveň zdôraznil, že práca konventu nie je vojnou ovplyvnená.
Kvôli meškaniu pri príprave novej ústavy Európskej únie navrhlo grécke predsedníctvo EÚ zvolať v júni mimoriadny summit EÚ.
Turecko uistilo Európsku úniu, že neplánuje vojenské akcie v severnom Iraku.
Britský premiér Tony Blair vyhlásil, že po vojne v Iraku bude treba prehodnotiť vzťahy medzi Európou a Spojenými štátmi.
Komisár Európskej únie pre ekonomické a menové záležitosti Pedro Solbes uviedol, že "krátkodobé vyhliadky európskej ekonomiky nie sú veľmi priaznivé".
Francúzsko informovalo, že navrhne posilnenie právomocí Európskej komisie.
26. marca
Slovenská vláda prerokovala a schválila návrh Ročnej finančnej dohody 2002 pre program SAPARD, na základe ktorej by malo Slovensko získať zo zdrojov Európskeho spoločenstva 19,502 mil. eur.
Taliani si za prioritu svojho predsedníctva v Európskej únii v druhej polovici roku 2003 stanovili vyriešenie otázok tranzitu. Oznámil to taliansky minister pre európske záležitosti Rocco Buttiglione.
Slovenská vláda vytvorila podmienky pre zvýšenie administratívnych kapacít pred vstupom do Európskej únie, keď schválila doplnenie štátnych zamestnancov o 219 ľudí a umožnila ministerstvám vypísanie konkurzov.
Európska komisia vyzdvihla pozitívny vývoj v roku 2002 v krajinách západného Balkánu, ktoré chcú vstúpiť do Európskej únie. Podľa EK však rezervy zostávajú v oblasti posilnenia inštitúcií a boja s organizovaným zločinom.
Európska únia musí vytvoriť spoločnú obrannú politiku, ak chce, aby ju na medzinárodnej scéne brali vážne, vyhlásil predseda Európskej komisie Romano Prodi na pôde Európskeho parlamentu.
27. marca
Za prísnych bezpečnostných opatrení sa začal v hlavnom meste Holandska Amsterdame proces s 33-ročným Volkertom van der Graafom obvineným z vraždy ultrapravicového politika Pima Fortuyna.
Bez rozhodujúcich krokov na vyriešenie tranzitných problémov v oblasti Álp hrozí Európe do roku 2015 kolaps cestnej a železničnej dopravy, varoval taliansky minister dopravy Pietro Lunardi.
Slovensko má ešte dosť času na to, aby stihlo dobudovať potrebné kapacity pre využitie štrukturálnych fondov, ktoré bude môcť čerpať od 1. januára 2004. Povedal to veľvyslanec a vedúci Delegácie Európskej komisie na Slovensku Eric van der Linden.
Európske inštitúcie sa opäť dostali do sporu ohľadom financovania blížiaceho sa rozšírenia Európskej únie. Dišputa sa začala po tom, čo Európsky parlament, podráždený skutočnosťou, že sa s ním nekonzultovalo o rozpočte na rozšírenie, pohrozil odložením ratifikácie prístupovej zmluvy.
Európska komisia prezentovala svoje návrhy na financovanie Európskej únie z priamych daní a na posilnenie právomocí Európskeho parlamentu v otázkach rozpočtu únie.
28. marca
29. marca
Pochvalu sa presadzovanie spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky Európskej únie dostal český premiér Vladimír Špidla od komisára pre rozšírenie Güntera Verheugena.
Transatlantické partnerstvo nesmie byť prerušené. Nesmieme dovoliť, aby súčasná kríza a hrozby, ktoré sa týkajú všetkých slobodymilovných krajín vrazili klin do nášho prirodzeného spojenectva a civilizačného partnerstva, zdôraznil vo svojom vystúpení v Ríme na seminári o budúcnosti Európy predseda NR SR Pavol Hrušovský.
Taliansky parlament bez problémov ratifikuje prístupové dokumenty Slovenska do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Predsedu NR SR Pavla Hrušovského o tom ubezpečil v Ríme predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu Talianskej republiky Pier Ferdinando Casini.
30. marca
31. marca
Turecký prezident vetoval zákon, ktorý sťažuje prepúšťanie zamestnancov. Svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že zákon inšpirovaný legislatívou Európskej únie, ktorý nedávno schválil parlament, je v rozpore s ústavnými princípmi.
Francúzsky premiér Jean-Pierre Raffarin opísal súčasné spomalenie francúzskej ekonomiky ako najhoršie v nedávnej histórii krajiny a uviedol, že vládu znervózňuje oneskorovanie investícií.
Pod názvom Blahoslavení tí, čo šíria pokoj, vydali predstavitelia Komisie európskych biskupských konferencií Európskeho spoločenstva vyhlásenie k Iraku, v ktorom vyjadrili svoju starosť nad utrpením ľudí a vyzvali politikov a inštitúcie Európskej únie na užšiu spoluprácu na dosiahnutí pokoja a spravodlivosti na Blízkom východe i na celom svete.
Rokovania Európskej únie a Ruska o cestovných právach pre obyvateľov ruskej enklávy Kaliningrad stroskotali.
Rumunský parlament schválil vládne protikorupčné návrhy zákonov, ktoré sú pre krajinu kľúčové v jej úsilí o vstup do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.