Bratislava 15. mája (TASR) Národný úrad práce (NÚP) zvažuje zavedenie nového opatrenia, ktoré by malo pomôcť znížiť sezónnu nezamestnanosť. Tá je momentálne problémom najmä v sektoroch poľnohospodárstva a stavebníctva, v ktorých ľudia pracujú niekoľko mesiacov a zvyšok roka strávia v evidencii úradov práce na podpore v nezamestnanosti.
"Opatrenie by malo spočívať v tom, že mimo sezóny by sme zamestnávateľom dotovali pracovné miesta v určitej výške napríklad 3 000 Sk. Ušetrili by sme tak časť peňazí na dávkach podpory v nezamestnanosti a oni by mohli zamestnancov zatiaľ využiť na iné činnosti," priblížil riaditeľ odboru analýz NÚP Pavel Tomasta. Ako uviedol, v odvetví stavebníctva sa takéto riešenie kvôli pomerne vysokým mzdám zrejme nebude dať využiť, v poľnohospodárstve by však mohlo byť reálne. "Po vychytaní nedostatkov budeme uvažovať o jeho legislatívnom presadení," doplnil.
Posudzovanie možných rizík zámeru bolo aj predmetom pilotnej štúdie holandsko-slovenského projektu MATRA, ktorého cieľom bolo zaviesť na Slovensku hodnotiacu prax v politike zamestnanosti. "Najväčšou slabinou návrhu je zatiaľ to, že nie je ľahké identifikovať, kto je sezónne nezamestnaný a tiež riziko zneužívania," načrtol výsledky štúdie garant projektu za holandskú stranu Jaap de Koning. Účastníci projektu, ktorý financovalo holandské ministerstvo zahraničných vecí, si podľa neho odskúšali aj hodnotiace postupy pre už uskutočnené opatrenia na projekte verejnoprospešných prác. Zo záverov pritom vyplynulo, že tento program nebol veľmi zmysluplný. "Vyzerá to tak, že asi tretina ľudí, ktorí sa do neho zapojili, by si bola našla zamestnanie aj tak a väčšina účastníkov sa následne vrátila naspäť do evidencie úradov práce," vyjadril sa J. de Koning.
Takéto spätné hodnotenia prijatých krokov, ale aj posudzovanie účinkov pripravovaných politík by sa podľa neho mali uskutočňovať v celej štátnej sfére, podobne ako je tomu napríklad vo Veľkej Británii alebo škandinávskych krajinách. Pri zavádzaní nových politík je pritom možné využiť skúsenosti z iných krajín, prípadne ich pilotne odskúšať len v niektorých regiónoch, hovorí holandský expert.
Výsledkom projektu, na ktorom sa okrem NÚP zúčastňovalo aj ministerstvo práce a ďalšie subjekty, je príručka s metódami a príkladmi evaluácie z iných krajín. J. de Koning pritom odporúča, aby Slovensko zakotvilo povinnosť hodnotenia do legislatívy a vytvorilo školiaci program pre štátnych úradníkov. "Dobré by bolo tiež zabezpečiť financovanie evaluácie tak, aby štátna správa mohla využiť aj externých výskumníkov," uzavrel.