Bratislava 15. mája (TASR) - Pri získavaní zahraničných investícií by sa podľa riaditeľa ústavu slovenskej a svetovej ekonomiky Slovenskej akadémie vied (SAV) Milana Šikulu malo úsilie venovať nielen výške ich objemu, ale najmä ich štruktúre.
"Znamená to, aby sme sa snažili prilákať také investície, ktoré zvýšia výrobu s väčšou pridanou hodnotou. Na to však treba úplne zmeniť stratégiu prijímania zahraničných investícií," povedal pre TASR. Ako ďalej uviedol, SAV pokračovala v práci na ekonomickej dopadovej štúdii o vstupe SR do EÚ a pripravila pre vládny kabinet jej aktualizovanú a rozšírenú verziu. Materiál kladie veľký dôraz práve na vývoj prílevu zahraničných investícií. "Ich objem na Slovensku (v prepočte na obyvateľa), by sa mal podľa odhadov Svetovej banky a ďalších inštitúcií v priebehu štyroch-piatich rokov priblížiť k Českej republike," upozornil na predpokladaný vývoj M. Šikula.
Ekonomická dopadová štúdia bola oproti minulému roku obohatená aj o ďalšie sledované oblasti. Jej tvorcovia okrem iného venovali tiež pozornosť analýze vonkajšieho prostredia Európskej únie (EÚ), komparatívnej pozícii Slovenska medzi kandidátskymi krajinami a rozšíreniu analýzy regionálnych aspektov integračného procesu. "Bolo potrebné zohľadniť aj to, že v EÚ sa mení prístup k regionálnemu rozvoju," uviedol M. Šikula. Postupne sa totiž začína upúšťať od rovnomerného rozdeľovania zdrojov medzi regióny a začínajú sa podporovať centrá v zaostalejších regiónoch, čím sa urýchľuje ich celkový rozvoj.
Materiál s názvom Ekonomické a sociálne súvislosti vstupu SR do EÚ - prínosy a riziká vypracovala SAV na základe uznesenia vlády SR a prvýkrát ju prezentovala v júli minulého roka. Štúdia čerpala z výsledkov dvojročného iniciatívneho výskumu Ústavu slovenskej a svetovej ekonomiky SAV a čiastkových analýz niektorých rezortov. Jej aktualizovaná verzia bude v spolupráci s Úradom vlády SR prezentovaná v júni tohto roku.