
Taliansky konzulát v Amsterdame v stredu obsadilo asi 30 aktivistov na protest proti zásahu talianskej polície proti antiglobalistom v Janove. FOTO - REUTERS
Troch vysokopostavených predstaviteľov talianskej polície vo štvrtok odvolali z funkcií. Ide o ľudí, ktorí boli zodpovední za udržanie poriadku počas summitu G8 v Janove. „Minister vnútra Claudio Scajola sa rozhodol, že sa budú venovať iným funkciám,“ píše sa v komuniké vnútra o Ansoinovi Andreassiovi, zástupcovi policajného veliteľa v Janove, Arnaldovi La Barberovi, šéfovi protiteroristickej jednotky (DIGOS), a Francescovi Colucciovi, šéfovi janovskej polície.
Do ich prevelenia prešiel slovník talianskeho kabinetu tromi fázami. V každej sa hovorilo niečo iné.
Prvá fáza: polícia konala správne
Premiér Silvio Berlusconi sa bezpečnostných zložiek zastával. Tvrdil, že do udalostí, pri ktorých jeden demonštrant zahynul a ďalšie stovky boli zranené, vnesie „nové svetlo“.
Výsledky vyšetrovania ministerstva vnútra však hovoria, že počas summitu „polícii ušla ruka“, ako napísala agentúra AFP.
Druhá fáza: vyšetríme
Bez následkov sa z kauzy „vylízal“ minister vnútra Claudio Scajola. Priznal však, že „ak sa niektorí policajti správali nesprávne, budú prísne potrestaní“. Ale až pod tlakom médií sa pustil do svojho štátneho tajomníka Carola Taorminu, predstaviteľa postfašistickej Alleanza Nazionale, ktorý sa ako advokát rozhodol zastupovať rímskeho policajta Vicenza Canteriniho - jedného z „janovských“ veliteľov. Na Canteriniho pleciach leží vpád bezpečnostnej jednotky do základnej školy Díaz, odkiaľ karabinieri násilím vysťahovali stovky spiacich antiglobalistov.
Tretia fáza: môže za to minulá vláda
Vplyvní komentátori začali po odvolaní troch karabinierov poukazovať na to, že hlavným mediálnym pútačom summitu sa nestali mizerné výsledky rokovaní G8, ale antiglobalisti a polícia. Po uliciach Janova pochodovali aj komunisti, zelení a členovia umiernenej ľavice, ktorých vzťahy so súčasnou pravicovo-ultrapravicovou vládou nie sú po prehratých voľbách najlepšie. Azda sa chceli objaviť na obrazovkách televíznych staníc Berlusconiho impéria. To sa im nepodarilo.
Úspešne, a vari i oprávnene, poukázali na to, že zastrelený Carlo Giuliani síce nebol žiadnym svätcom, no zásah polície proti nemu a proti ďalším demonštrujúcim nebol primeraný. Talianske ministerstvo vnútra ukázalo neschopnosť zlikvidovať masové násilie.
Pre civilizovaný svet je neprijateľné, aby Berlusconi a jeho tím chválili prácu polície po smrti nešťastníka Giulianiho. Karabinieri neprijali preventívnu stratégiu, ako napríklad Švédi počas vrcholnej schôdzky EÚ v Göteborgu, kde sa im napriek zrážkam aspoň podarilo zabrániť vstupu tritisíc najagresívnejších jednotlivcov, ktorí sa, naopak, do Janova dostali. V Škandinávii sa pritom na summit pripravovali pár týždňov.
Výhovorka Berlusconiho, ktorý na premiérsku stoličku zasadol v máji, že za policajným fiaskom v Janove stojí predchádzajúca vláda, neobstojí.
JURAJ TOMAGA