Uvedomujú si kresťanskí demokrati túto hrozbu?
„Ak by náš návrh prešiel, tak len s výraznou podporou opozície. Ak by hlasovala za tento pozmeňujúci návrh z dôvodu kresťanského presvedčenia, ako by vysvetlila, že nebude hlasovať za celkový návrh novely ústavy v záverečnom hlasovaní? Aj odpor SDĽ a SOP sa dá otočiť. Pokojne sa možno poslancov týchto strán opýtať, či si uvedomujú, že ak by nepodporili novelu ústavy, lebo by prešiel návrh KDH, ohrozujú napríklad naše členstvo v NATO.“
Hrozba neprijatia novely sa však môže objaviť. Prečo ste s interrupciami nevyšli ako s osobitnou témou mimo súčasných dohôd o ústave?
„Náš postoj je čestný. S tým sa nevychádza hocikedy. My sme s tým vážne vyšli v roku 1992 a teraz, keď sa prvýkrát rozsiahlym spôsobom mení ústava. Toto je príležitosť, aby sa otvárali vážne veci.“
Ale nie na to, aby sa ohrozovalo prijatie samotnej novely.
„Prečo to nazvať ohrozením novely? V žiadnom prípade to nie sme my, kto ju ohrozuje. Predkladáme návrh a za novelu budeme hlasovať tak či onak. Novelu ústavy ohrozujú tí, ktorí podmieňujú hlasovanie za ňu neschválením nášho návrhu.“
Hľadali ste podporu aj v radoch opozície?
„Nelobovali sme u nikoho. Každý si uvedomuje závažnosť nášho návrhu a každý sa musí rozhodnúť vo svojom svedomí.“
Uvažujete o nejakých výnimkách, napríklad pri znásilnení?
„Náš postoj je principiálny. Tehotenstvo po znásilnení nie je dôvodom na interrupciu. Ako argumenty proti našim návrhom sa uvádzajú krajné situácie, ku ktorým takmer nedochádza. KDH si myslí, že štát by mal takejto matke garantovať, že jej dieťa adoptuje, ak dieťa donosí a nebude ho chcieť.
Ukončenie tehotenstva pripadá pre nás do úvahy len pri ohrození života matky v súvislosti s liečebným zákrokom, ktorý musí matka podstúpiť, aby bol jej život zachránený.“
IGOR STUPŇAN