Bratislava 6. augusta (TASR) - S postupným vyrovnávaním veku odchodu do dôchodku u mužov a žien na 60 rokov, ako aj postupným odstránením zohľadňovania počtu vychovaných detí počíta návrh zákona o základnom sociálnom poistení. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR ho minulý týždeň rozoslalo na medzirezortné pripomienkové konanie.
Časový harmonogram vyrovnávania dôchodkového veku je v súlade so zavedením zásady rovnakého zaobchádzania a demografickým vývojom v SR v rokoch 2000 až 2015, pričom vek odchodu do dôchodku by sa mal ženám zvyšovať rovnomerne z roka na rok v každej skupine podľa počtu vychovaných detí. "Z pohľadu trhu práce očakávame prírastok zhruba 16 000 ekonomicky aktívnych žien ročne, čo predstavuje ročne nárast miery nezamestnanosti približne o 0,11 %," informovala riaditeľka odboru komunikácie s verejnosťou MPSVR Jana Burdová.
Dôchodkové poistenie bude aj naďalej zabezpečovať občanov v prípade dlhodobej straty alebo zníženia príjmu zo zárobkovej činnosti. Dnešný spôsob výpočtu dôchodkových dávok však nahradí nová dynamická konštrukcia, v ktorej sa posilní princíp pracovných zásluh pri súčasnom uplatňovaní sociálnej solidarity.
Návrh nového zákona, ktorý predstavuje prvý pilier sociálneho poistenia v rámci jeho reformy v SR, súčasne upravuje aj ďalšie sociálne poistenia, zahŕňajúce nemocenské poistenie a odškodňovanie pracovných úrazov a chorôb z povolania.
V rámci nemocenského poistenia preberá návrh všetky dávky doterajšieho systému, pracovnú neschopnosť (PN) však delí na dočasnú v trvaní prvých desiatich dní a dlhodobú od jedenásteho dňa PN. Za dočasnú PN bude náhradu príjmu poskytovať zamestnávateľ, počas dlhodobej bude poistenec už zabezpečený nemocenským zo Sociálnej poisťovne. Nový bude aj spôsob výpočtu dávky. Podľa návrhu rezortu práce by mala jej výška predstavovať jednotne 55 % z vymeriavacieho základu, z ktorého bolo platené poistné. Výška dávky by nemala byť obmedzená - jediným ohraničením bude maximálna výška vymeriavacieho základu.
Z doterajšieho nároku zamestnanca na náhradu škody vzniknutej pri pracovnom úraze alebo chorobe z povolania podľa Zákonníka práce bude vychádzať úrazové poistenie. Zahŕňa dávky kompenzačného charakteru a pokiaľ sú poskytované k nemocenskej dávke alebo dôchodkovej dávke, majú výhradne doplnkový charakter.
Spomínaný návrh zákona predstavuje základnú právnu úpravu reformy sociálneho poistenia na Slovensku, pričom vychádza z piatich základných princípov: obligatórnosti (vznik poistenia priamo na základe zákonom ustanovených skutočností), univerzálnosti (zahrnutie všetkých skupín ekonomicky aktívneho obyvateľstva bez ohľadu na charakter vykonávanej činnosti) a jednotnosti (zaručenie práva na získanie dávky v zásade za rovnakých podmienok s vylúčením doterajších preferencií). Vychádza tiež z priebežného financovania a tomu zodpovedajúceho neziskového charakteru nositeľa poistenia a štátnej garancie nárokov účastníkov systému. Účinnosť zákona sa plánuje na 1. januára 2003.
V rámci reformy sociálneho poistenia boli podľa J. Burdovej už v rokoch 1999 a 2000 prijaté viaceré systémové opatrenia, okrem iného zrušenie mimoriadneho poskytovania starobného dôchodku a zrušenie vykazovania zamestnaní v zvýhodnenej 1. a 2. pracovnej kategórii a kategórii funkcií. Vylúčené bolo tiež hodnotenie trvania nezamestnanosti bez poberania podpory v nezamestnanosti na účely dôchodkových nárokov.
* san zll