Fico: Poriadok tu bol naposledy za Masaryka

Strana Roberta Fica sa v prieskumoch verejnej mienky dlhodobo drží na druhom mieste za Mečiarovým HZDS, v poradí dôveryhodnosti politikov sa oni dvaja na prvých dvoch priečkach pravidelne striedajú. Hoci Fico vyšiel z ľavicovej SDĽ, pred budovou Smeru vid


FOTO - TASR





no luxusný vozový park – Jaguár podpredsedníčky Beňovej a Maserati kontroverzného mediálneho poradcu Flašíka. Fico však tvrdí, že jeho strana nikdy o sebe netvrdila, že je ľavicová. Hoci je veľmi zaneprázdnený oslovovaním voličov a nemohol sa dokonca zúčastňovať ani na rokovaniach parlamentu, denníku SME predsa napokon poskytol dosť času na obsiahly rozhovor. Časť, ktorá sa týkala jeho vzťahu k Flašíkovi, sme uverejnili včera.Jozef Migaš povedal, že ste sa chystali na odchod z SDĽ ako kozmonaut, ale nie a nie odletieť. Ste rád, že nie ste v SDĽ?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Po tom, čo SDĽ začala vystrájať, áno.“

Pomôže SDĽ zvolenie Pavla Koncoša do čela strany?

„SDĽ sa zachráni.“

Jozef Migaš vám pred odchodom ponúkal funkciu predsedu strany alebo predsedu parlamentu. Prečo ste to nezobrali?

„Pretože mi ju ponúkal, keď som mu dal do ruky list, v ktorom som oznamoval odchod z klubu SDĽ. Bolo to v čase, keď som už bol rozhodnutý ísť vlastnou cestou. Tá ponuka bola nerealizovateľná.“

Ľudia v SDĽ tvrdia, že ponuky na funkcie ste mali. Nemyslíte si, že keby ste dnes boli členom vlády, tak by Smeru nebolo?

„Nemyslím si, že sú objektívne vyhlásenia politikov SDĽ. Viem, čo bolo v roku 1998, ešte rok som pôsobil v SDĽ. Mne mohlo byť v SDĽ perfektne. Vybral som sa komplikovanejšou cestou.“

Chceli ste vraj byť ministrom spravodlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

„Na informácie ‘vraj‘ nereagujem.“

Je to teda pravda?

„Po voľbách v roku 1998 som mal predstavu o pôsobení vo vláde. Limitoval som to na oblasti, v ktorých sa vyznám - oblasť legislatívy a spravodlivosti. Nebúchal som dverami, keď sa v orgánoch SDĽ rozhodlo, kto bude nominovaný.“

Monika Beňová povedala, že chce byť prezidentkou, vy chcete byť premiérom. Zdá sa, že vám chýba istá pokora.

„Pokora je dobrá vec. Nejedenkrát ma moji spolupracovníci ‘prefackajú‘ kvôli mediálnemu vystúpeniu. Ale ak človek pomenuje svoju ambíciu a legitímnou cestou ju chce dosiahnuť, tak je to korektné.“

Ako by podľa vás mala vyzerať budúca vládna koalícia?

„Nemáme záujem vstúpiť do vlády postavenej na antimečiarizme alebo inom anti-izme, alebo zostavenej z veľkého počtu malých strán. Intenzívne cestujem po svete a zisťujem možné reakcie na povolebný vývoj. Mám dosť informácií, aby som vedel, čo sa dá a čo nie.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa teda dá?

„Pre mňa je dôležité, aby som ako 37-ročný človek neskončil v politike len preto, lebo chcem zažiť dvojročné dobrodružstvo s niekým, kto je v Európe absolútne neakceptovateľný. Formulka HZDS mínus Mečiar je pre mňa svätá.“

Je to aj mínus Lexa, Tóthová, Slobodník, Hofbauer a ďalší?

„Pod Mečiarom rozumieme garnitúru politikov jeho štýlu, ktorí majú tú istú mieru zodpovednosti za to, čo sa na Slovensku stalo.“

Antimečiarovská vláda by vyzerala napríklad tak, že budete sedieť za jedným stolom s Bugárom, Dzurindom, Hrušovským, Koncošom, prípadne Ruskom. Čo vy na to?

„Ani KDH a SDĽ predsa neodmietajú spoluprácu s HZDS. Stávam sa posledným politikom, ktorý odmieta Mečiara. Nie je to na zamyslenie?“

Mečiar nepochybne zostane na čele strany, v ktorej má podľa stanov veľkú moc. Nemusí byť vo vláde, ale vplyv na rozhodovanie si zachová. Čo potom?

SkryťVypnúť reklamu

„Súhlasím, že predseda strany môže ovplyvňovať jej správanie. Dnes môžeme maľovať modely, ale fakt je ten, že nie som samovrah. Ale nie som ani typ, ktorý chodí na konzultácie do zahraničia.“

Ste pripravený odísť aj do opozície?

„Áno, máme to v orgánoch Smeru vydiskutované. Veď KDH sa môže pokojne s HZDS dohodnúť a keď tam bude KDH, tak tam pôjdu všetci. Akú máte záruku, že KDH nepôjde do vlády s Mečiarom? Povedali to niekedy?“

Ale áno, predseda Pavol Hrušovský. KDH bolo symbolom vzdoru proti mečiarizmu. Ten symbol hodia za hlavu?

„Bez problémov.“

Hrušovský sa vyjadril jasne. To nevnímate?

„Kto je skutočným predsedom KDH? Pre mňa je vyhlásenie Čarnogurského dôležitejšie ako Hrušovského.“

Tvrdíte, že HZDS sa pchá do pozornosti EÚ a NATO a že Dzurindova vláda je poslušná voči EÚ. Neježia sa vlasy politikom na Západe, keď vás počujú?

SkryťVypnúť reklamu

„Mám osobné skúsenosti, že sa neježia. Keď dnes čítate vyhlásenia HZDS o vstupe do EÚ a NATO, nehanbil by sa za ne ani fanklub Františka Šebeja. My sme za vstup do EÚ a NATO. Musíme však razantnejšie svoje pozície prebojovávať. Pokiaľ ide o vstup do NATO, hovoríme napríklad niekedy s občanmi o téme spoločných vojenských akcií? Sme naozaj pripravení ako národ byť lojálni voči NATO v takejto situácii?“

Hovoríte ľuďom, či ste za referendum o vstupe do NATO?

„Privítal by som, keby podpora vstupu do NATO bola taká, že strany nebudú mať dôvod otvárať otázku referenda. Som za, aby sme s ľuďmi o tom prirodzene komunikovali a ľudia prirodzene podporovali túto inštitúciu. To je najlepšie riešenie.“

Stretli ste sa už s tým, že vás porovnávajú s rakúskym politikom Haiderom?

SkryťVypnúť reklamu

„Nevenujem tomu pozornosť. Môj vzťah k SNP, k obetiam holokaustu je známy.“

Je to najmä v populizme pri návrhoch na riešenie problémov menšín, Rómov.

„Ak hovorím o rodinných prídavkoch pre tri deti a súčasne o podpore mladej rómskej generácie ako východisku, kde je tam podobnosť s populizmom?“

Vyčítajú sa vám najmä jednoduché a lacné riešenia, ktoré problém ako celok neriešia. Obyčajne prídete s novelou zákona s dvoma paragrafmi a to je všetko. Čo však ďalej?

„Ak neviete, že som predložil aj zákony, ktoré menia niekoľko desiatok paragrafov, tak nehodnoťte. Okrem toho každý poslanec môže predkladať zákony. Je to súťaž o voličov. Vyhrá ten, kto bude najpresvedčivejší. Nech nenariekajú tí, čo majú tri percentá. Nebol Dzurinda populistom, keď vykrikoval o dvojnásobných platoch, to bolo čo?“

SkryťVypnúť reklamu

Nebol to sľub postavený na negatívnych emóciách ľudí. Vy svojimi výrokmi provokujete negatívne pocity medzi ľuďmi, napríklad voči Rómom.

„Kradnú zemiaky? Kradnú. Čo je na tom populistické?“

Ale riešenie problémov Rómov nie je len o tom, že niektorí kradnú zemiaky.

„Veď absolútna väčšina parlamentu schválila môj farmársky zákon. Poslanci nie sú padnutí na hlavu.“

Hovoríte, že premiér robí hrubú mediálnu chybu, keď vystúpi v televízii a povie, že všetko funguje. Vy naopak tvrdíte, že všetko je zlé. To sa vám už ako chyba nezdá?

„Som opozičný poslanec. Mám argumenty, že to nefunguje, a on nemá argumenty, že to funguje.“

Nie je to populistické vyhlásenie? Navodzuje, že štát je v rozvrate.

„Nie je štát v rozvrate, ak sme nikoho nechytili za ekonomickú trestnú činnosť alebo ak zisťujeme, že unikajú informácie zo špecializovaných vyšetrovacích tímov? Nefunguje vymožiteľnosť práva. Korupcia v štátnom aparáte, zdravotníctve je obrovská, tiež na vysokých školách.“

SkryťVypnúť reklamu

Ste schopný odstrániť korupciu?

„Ak nová vláda neurobí také opatrenia, že nebude niekoľko ľudí chytených a zatvorených za korupciu, tak prehráva na celej čiare.“

Chystáte sa na také niečo po voľbách?

„Áno. Rozpracovávame to do detailov. Špeciálne tímy vytrhnuté z policajných štruktúr, špeciálne ubytovanie, špeciálne zaplatené, špeciálne chránené, špeciálna technika. Nezačnem naháňať zdravotnú sestričku kvôli bonboniére.“

Sponzorovali Smer známi podnikatelia?

„Niektorým sa vyhýbam ako čert krížu.“

Ktorým?

„Vyhýbam sa napríklad akémukoľvek vplyvu Jozefa Majského. Aj ľuďom, ktorí sa motali okolo HZDS.“

Vladimír Poór, ktorý ovládal Naftu Gbely, neprispel na činnosť Smeru?

„Poór? A akým spôsobom? Nezneužívajte otázky. Našimi sponzormi sú malí a strední podnikatelia. Nie je tu sponzor, ktorý by Smer pevne držal v rukách.“

SkryťVypnúť reklamu

Vy ste ako jeden z mála politikov podporili dennú držbu marihuany pre vlastnú spotrebu. Ako je to s vaším postojom k marihuane?

„Hovoril som so študentmi o rekodifikácii trestného práva. Povedal som, že do roku 1998, pokiaľ išlo o tzv. spotrebnú držbu, sme nikoho nestíhali. Po roku 1998 sa urobila zmena v Trestnom zákone a aj jednu dávku možno postihnúť. Môj postoj je taký, že nemá význam poslať niekoho do väzenia, keď má vo vrecku jednu cigaretu marihuany. Po 16 rokoch v trestnom práve a habilitácii si dovolím takýto postoj zaujať.“

Sú však poslanci, ktorí aj toto odmietajú.

„Sú to všelijakí dušičkári. Nemám rád politikov, ktorí sa tvária a potom sa v kúte opijú.“

Skúsili ste si marihuanovú cigaretu?

„V živote som nefajčil, ani klasickú cigaretu.“

SkryťVypnúť reklamu

A poznáte takého politika, ktorý skúsil marihuanu?

„Myslím, že ani nie. Keby mi to aj niekto povedal, tak by som vám to nepovedal.“

Smer vypracoval dokument - Štátna doktrína SR. Tvrdíte tam, že Slovensko svoju demokratickú tradíciu nestratilo ani v čase mocenskej nadvlády nemeckej či pod vplyvom východného komunistického bloku. V čom sa tá demokratická tradícia podľa vás uchovala?

„Mali sme na mysli silnú väzbu na rok 1968-69. Myšlienka Dubčeka je medzi nami v Smere silná. Obdobie rokov 1918 až 1938 je tiež obdobím, keď môžeme povedať, že Československo bolo jedným z najvyspelejších demokratických štátov. SNP je taktiež mimoriadne silný okamih.“

V doktríne hovoríte o kolektívnej bezpečnosti. Za jej architektonické zložky pokladá Smer OSN, OBSE, NATO a Západoeurópsku úniu. Prečo ste zvolili takéto poradie?

SkryťVypnúť reklamu

„Nehľadajte v tom nič iné iba veľkosť organizácie a počet členských štátov.“

Z hľadiska symbolického jazyka takého dokumentu, ako je doktrína, je významné, že NATO sa ocitlo až na treťom mieste.

„Môžeme sa dohodnúť, keďže je to pracovný a otvorený dokument, že kritériá na poradie sa môžu ešte zmeniť. Mať tak vaše starosti!“

V dokumente hovoríte o opätovnom nastolení poriadku, práva a morálky. Kedy tu ten poriadok bol, ku ktorému sa treba vrátiť, keď používate pojem - opätovne?

„Poriadok tu nebol veľmi dávno. Určite právny systém dobre fungoval v rokoch 1918-1938. Potom už prichádzajú obdobia, keď ťažko hovoriť o právnom štáte. Môžete ma ukrižovať, ale ani toto nie je právny štát.“

Boli ste agentom Slovenska pred európskym súdom, ale súčasne - ako politik - ste vyhlasovali, že Slovenská republika nie je právny štát. Ako to ide dohromady?

SkryťVypnúť reklamu

„V individuálnych prípadoch, keď som bol presvedčený o porušení ľudských práv, som ako agent uzatvoril zmier.“

Je normálne zastupovať štát, ktorý nie je podľa vás právny?

„Áno, lebo je to moja krajina. A bola to moja práca. Bol som agentom SR a napriek tomu som sa nebál povedať, že tu nie je právny štát. Nerozumiem, čo vlastne chcete?“

Hovoríme o integrovanosti vašej osobnosti. Ste právnikom a politikom. Hovoríte o dvoch vylučujúcich sa postojoch k jednej veci. Nie je to schizofrenický postoj?

„Nepreháňate to trochu?“

Ako bývalý agent ste kritizovali svojho nástupcu pána Vršanského, že neobhajoval republiku v kauze Feldek vz. republika. Nie je to tak, že Vršanský obhajoval právne princípy v oblasti ľudských práv, ktoré sú vyššou hodnotou, ako je hodnota štátu?

SkryťVypnúť reklamu

„On nemá čo vznášať poľutovanie nad rozsudkami Najvyššieho súdu SR. Ak bol Vršanský presvedčený, že boli porušené práva pána Feldeka, mal s ním rýchlo uzatvoriť zmier. Agent je advokát štátu. Aj ja, keď som videl, že bolo porušené ľudské právo, uzatvoril som zmier.“

Aký je váš názor ako právnika na kauzu Feldek - Slobodník?

„Ak niekto strávil ako 17-ročný za istých okolností niekoľko dní vo vojenskom tábore a potom za to dostane deväť rokov väzenia a Najvyšší súd Sovietskeho zväzu ho v roku 1960 rehabilituje za to, čo sa mu stalo v roku 1945, tak konštatovanie, že takáto osoba má fašistickú minulosť, je prinajmenšom prehnané.“

Pre vás fašistická minulosť nie je členstvo v Hlinkovej mládeži a účasť na teroristickom kurze?

„A je členstvo v SZM komunistickou minulosťou? Ale pýtali ste sa na môj právny názor a ja som otvorene odpovedal. Nepozerám sa ako niektorí ľudia na D. Slobodníka ako na poslanca HZDS, čiže zlého.“

SkryťVypnúť reklamu

Privítali ste, keď Peking dostal možnosť organizovať olympiádu. Nemali by ste byť skôr smutný, že olympiáda bude v krajine, kde sa ľudské práva hrubo porušujú?

„Krajina sa čím ďalej tým viac otvára. Netreba sa obávať, hry budú dobre zorganizované.“

Aj v Sovietskom zväze boli hry a tiež tam hneď nepadol komunizmus. Nie je teda argument o otváraní sa svetu slabý?

„Možno sa budete smiať, ale čínski komunisti vytvárajú pre podnikateľov v Číne lepšie podmienky ako slovenskí konzervatívni politici. Z hľadiska sveta je dobré, že hry sú tam. Čo to máme bojkotovať, ako Tatár povedal? Však to je šialenstvo. Slovensko sa zviditeľní dobrými športovými výsledkami v Pekingu, a nie bojkotom.“

Pred niekoľkými mesiacmi ste pre Domino fórum povedali, že na novembrové udalosti v roku 1989 sa veľmi nepamätáte, lebo ste sa pripravovali na cestu do Ameriky a ani vás to veľmi nezaujalo. Nie sú to zvláštne slová o dejinnej udalosti od človeka, ktorý bude možno po voľbách spoluvytvárať dejiny tejto krajiny?

SkryťVypnúť reklamu

„Ak by som povedal, že som nadšene skákal s kľúčmi na námestí, klamal by som. Jednoducho, nezaujalo ma to. Kto bol trochu racionálny, videl, že to ide mimo nás, že sú to svetové pohyby, ktoré nevyvolali študenti. Študenti boli použití, bol to klasický politický prevrat, pre Slovensko určite dôležitý.“

Nič predsa nebolo vopred naplánované, všetkých tá udalosť skôr zaskočila.

„Zostaňte v tom, že ste to zorganizovali.“

Kto to zorganizoval podľa vás?

„Boli tu svetové pohyby. Veci boli plánované inak, nie študentmi.“

Vy ste si 17. novembra povedali - aha, svetové pohyby?

„Určite som neveril tomu, že to urobili študenti alebo tí s kľúčmi v rukách na ulici. Pracoval som v rezorte ministerstva spravodlivosti a už vtedy bolo jasné, že za perestrojkou nie je len Sovietsky zväz, ale aj tlaky veľmocí.“

Vy to nevidíte tak, že ľudia na námestiach si zaslúžia uznanie, lebo prekonali istý druh strachu, ktorý v nich režim vyvolával?

„Ľuďom zásluhy neberiem, len mám iný názor na vec, ktorý je rovnako legitímny ako kohokoľvek iného.“

Pre vás nie sú také situácie, keď si potrebujete niečo dokázať?

„Dokázal som sa postaviť mečiarovskej koalícii z 3. na 4. novembra 1994. Mám svoj občiansky postoj, ale v roku 1989 som to vnímal tak, ako to bolo.“

Autor: IGOR STUPŇAN, MARTIN M. ŠIMEČKA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 446
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 085
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 696
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 631
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 042
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 939
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 722
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 577
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu