
Gymnazistky Lenka a Petra a vysokoškoláci Martin, Dušan a Jaro zapisovali tri týždne do počítača správne odpovede na súťažné otázky.
FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Tri týždne mali tí, ktorí sa dostali k novinám SME, šancu vyhrať týždňovú dovolenku pri mori aj s vybraným partnerom.
Ako to vyzeralo v zákulisí súťaže, teda na marketingovom oddelení na Dostojevského rade, nám priblížili manažéri a brigádnici, ktorí dvíhali telefóny.
Už v prvý deň súťaže zablokovali dovolenkovania chtiví ľudia telefóny. „Nečakali sme taký záujem a na súťaž sme vyčlenili tri telefóny. Volalo však veľa ľudí, linky sa preťažili a mnohým sa ozývali čísla ako neexistujúce. V ten deň sme si vypočuli najviac nadávok za celú súťaž. Rýchlo sme zohnali ešte dvoch brigádnikov,“ hovorí Richard Pekar z marketingového oddelenia. Svoje si užili aj redaktori na Mýtnej ulici, kam volali rozzúrení čitatelia. Do redakčnej pošty prišlo veľa naštvaných e-mailov.
Na druhý deň mali volajúci už k dispozícii päť telefónov. Brigádnici mali ale čo robiť od pol ôsmej ráno až do štvrtej poobede. „Najprv sme začínali o ôsmej, ale po kolapse v prvý deň sme začali o pol hodinu skôr. Mnohých volajúcich sme po pár dňoch už poznali po hlase. Každé ráno sem volal napríklad pán Radko Sladký a predstavil sa ako „ja som ten sladký ako cukor“,“ hovorí brigádnik Martin, študent ekonómie. Opakovane volal aj pán Mach, ktorý telefonistom sľuboval, že ak ho vylosujú, tak vezme so sebou aj Šebestovú. „Tak sme s ním vtipkovali, že aby nezabudol aj na psa Jonatána,“ spomína na historky Lenka, študentka Gymnázia na Vazovovej ulici. Bežne dostali telefonisti ponuku na odmenu alebo dovolenku za to, keď ich vylosujú.
„Prvý týždeň poslal jeden pán tristo e-mailov za deň, viacerí volali viackrát za sebou. Snažili sme sa dať šancu všetkým a evidovali sme len jednu odpoveď,“ opisuje priebeh súťaže Richard Pekar.
Ťažké chvíle zažili telefonisti v deň, kedy sa chybou redakčnej úpravy omylom vyhodila z textu správna odpoveď.
VLADIMÍRA MAJTÁNOVÁ
ŠTATISTIKA SÚŤAŽIACICH
* najviac odpovedí prišlo z Bratislavy a Trenčianskeho kraja, v Trnave a Nitre, kde číta denník SME menej ľudí, bol menší záujem, smerom na východ počet volajúcich ešte viac klesal
* najčastejšie telefonovali starší čitatelia medzi 40 až 50 rokmi, priemerný vek (ktorý bol dobrovoľným údajom, ale ľudia ho nahlasovali veľmi ochotne aj bez vyzvania) bol 41 rokov, veľa bolo aj dôchodcov, mladší ľudia viac využívali e-maily a posielanie SMS správ
* najstarším súťažiacim bola 90-ročná pani Bíziková z Bratislavy
* najstarším výhercom bol 80-ročný dôchodca, ktorý daroval dovolenku svojim deťom
* denne prišlo asi 2500 e-mailov, 250 faxov (spotrebovalo sa 50 kotúčov faxového papiera), zavolalo asi 1300 ľudí, najlepší bol posledný piatok, kedy cez telefón prišlo 1549 správnych odpovedí
* najviac odpovedí prišlo 19. júla - 5378, najmenej 26. júla - 1882
(maj)