EDINBURGH - Okolo tristo komediantov odštartuje každý rok kariéru na edinburghskom Fringe Festivale s vierou, že smiech zmení ich život. Festival trvá od nedele a londýnsky denník Independent sa už dnes vo svojej kultúrnej rubrike ponosuje, že na tohoročnom ročníku ponúka viac než 600 divadelných spoločností zhruba 1500 predstavení - a kto si v tom má vyberať!
Edinburgh je kultúrny viacboj, ale noviny si všímajú skôr kontroverzie ako umelecké očakávania. Daily Telegraph píše, že veľkolepý začiatok festivalu s mažoretkami a hudbou na hlavnej triede skalilo hneď niekoľko bojkotov. V prvom prípade sa stala obeťou bojkotu prestížna súťaž „zabávač“ roka, ktorú tradične sponzoruje minerálka Perrier. Táto firma však patrí nadnárodnej spoločnosti Nestlé a tej niektorí aktivisti vyčítajú podmienky, za ktorých do krajín tretieho sveta predáva sušené mlieko. Bojkot Nestlé vedie populárna britská herečka Emma Thompsonová.
The Guardian si zase všíma kontroverznú hru prezentovanú ako „zábava, pri ktorej vás mrazí“. Ide o monológ usvedčeného teenagera, ktorý ako desaťročný so spolužiakom zabil dvojročné dieťa.
Sám autor, Peter Morris sa netají tým, že hru napísal podľa prípadu Jamesa Bulgera, ktorého dnes už 18-roční vrahovia boli v júni s novou identitou prepustení z väzenia. Matku skutočnej obete hra pochopiteľne pobúrila. „Je to celé o tom, ako šokovať ľudí a zhrabnúť publicitu! Každý, kto klesne tak nízko, že použije smrť môjho syna ako námet na komédiu, je chorý a patetický,“ hovorí matka Denise Fergus. Minulý rok sa Morris na festivale predstavil s hrou, inšpirovanou streľbou na denverskej strednej škole.
(tasr, ananova, reuters)