BRATISLAVA - Dôchodcovia naďalej odčerpávajú zo Sociálnej poisťovne viac, ako sú príjmy fondu dôchodkového zabezpečenia. Tie dosiahli za prvý polrok 32,5 miliardy korún, čo je o 3,6 miliardy menej ako jeho výdavky. Informovala o tom hovorkyňa Sociálnej poisťovne Andrea Kadnárová.
Na Slovensku žilo ku koncu júna takmer 1,2 milióna dôchodcov, ktorým štát vyplácal 1,4 milióna dôchodkov. „Tento rozdiel spôsobil fakt, že niektorí dôchodcovia berú niekoľko druhov dôchodkov - okrem starobného napríklad vdovský,“ vysvetlila Kadnárová.
Napriek tomuto negatívnemu trendu pri plnení jedného zo základných sociálnych pilierov však hospodárenie Sociálnej poisťovne zostáva plusové. Za prvý polrok totiž vykázala sumárny prebytok 4,9 miliardy korún. Pomohli tomu predovšetkým prevody zostatku z minulých rokov a odvody do fondu nemocenského poistenia.
Sociálna poisťovňa zaostáva aj za šesťročným priemerom úspešnosti výberu poistného. Zatiaľ čo v priemere od roku 1994 vybrala poisťovňa 95,2 percenta odvodov, za prvých šesť mesiacov tohto roka to bolo iba 93,6 percenta.
Práve nevymožené pohľadávky zostávajú pre Sociálnu poisťovňu jedným z najväčších problémov. Ku koncu júna ich táto verejnoprospešná inštitúcia evidovala v objeme 48,5 miliardy korún, čo by stačilo na vyplácanie dôchodkov na viac ako pol roka.
Väčšinu týchto pohľadávok však poisťovňa evidovala voči podnikom, ktoré už skrachovali alebo ktoré sú v konkurze.
Sociálna poisťovňa chce problém s pohľadávkami aspoň čiastočne vyriešiť ich postupovaním tretím osobám. Šéf poisťovne Miroslav Knitl sa pred niekoľkými týždňami vyslovil, že očakáva aspoň 10-percentný výnos pri predaji pohľadávok. Podľa odborníkov sú to však veľmi optimistické prognózy. Analytici sa pri svojej kritike opierajú o skúsenosti Slovenskej konsolidačnej, ktorá za predaj pohľadávok nakoniec získala necelé štyri percentá ich nominálnej hodnoty.
TOMÁŠ VELECKÝ