Rio de Janeiro 7. augusta (TASR) -
Zlyhanie srdca, ktorému Amado v pondelok vo veku 88 rokov v nemocnici podľahol, je dnes hlavnou témou denníkov v Portugalsku, Španielsku, Taliansku, Nemecku i Mexiku. Hlboký smútok nad stratovou svojho kolegu dnes vyjadrili držiteľ Nobelovej ceny za literatúru z roku 1998 Portugalec José Saramango i renomovaný peruánsky autor Mario Vargas Llosa.
"Jorge Amado bol jedným z najväčších spisovateľov našich čias, ktorý brazílske mýty preslávil na piatich kontinentoch a vo všetkých moderných jazykoch," uviedol Vargas Llosa. Podľa Saramanga je Amadova smrť nesmiernou stratou nielen pre portugalský jazyk, ale aj pre medzinárodnú literatúru.
Mario Soares, bývalý portugalský prezident a častý hosť v dome Jorgeho Amada, nazval svojho zosnulého priateľa najväčšou postavou portugalského jazyka.
"Zbohom, Jorge Amado, a ďakujeme, že si nám ukázal Brazíliu, ktorá je taká rozmanitá, farebná, multirasová a všestranná," napísal taliansky denník La Repubblica pod titulkom Trubadúr z Bahie sa vydal na svoju poslednú púť. Noviny v celej Európe dnes uverejnili fotografiu bielovlasého "samozvaného" socialistu na svojich titulných stranách.
Vláda štátu Bahia vyhlásila trojdňový smútok za kandidátom Nobelovej ceny a autorom nielen brazílskych, ale i svetových bestsellerov. Jeho knihy boli totiž preložené do 50 jazykov a na celom svete sa predalo zhruba 20 miliónov výtlačkov.
Telesné pozostatky slávneho spisovateľa spopolnia v salvadorskom krematóriu a rozprášia nad mangovníkmi v záhrade jeho domu. Do Salvadoru prúdia tisíce Amadových fanúšikov, aby sa so svojim obľúbeným spisovateľom stihli ešte pred kremáciou rozlúčiť.
Amado napísal vyše 50 románov, z ktorých napríklad Dona Flora a jej dvaja muži (1966) a Mulatka Gabriela (1958), boli aj sfilmované. Z ďalších jeho diel možno spomenúť napríklad Krajinu karnevalu (1931), Pot (1934) či Kakao (1933).
