Klady a zápory prílevu legionárov na Slovensko

Pádom železnej opony sa dokorán otvorili hranice - aj pre športovcov. Kluby, ktoré na to mali - a v tom čase ich akýmsi zázrakom bola väčšina - začali horúčkovite zháňať zahraničné posily. Prílevová vlna legionárov zasiahla najmä naše kolektívne športy.


Tridsaťdvaročný ukrajinský basketbalista Andrej Lukjanec (s loptou) patrí od roku 1993 medzi opory Pezinka. ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL



S ich nárastom pribúdali diskusie odborníkov i „laickej verejnosti“ o ich prínose a negatívach. Časť v nich videla (minulý čas sa dá zmeniť na prítomný) záruku kvality súťaží, magnet, ktorý pritiahne do hľadísk diváka, a nevyhnutnosť pri naplnení európskych pohárových ambícií. Iní dvíhali prst - doplatia na to naše talenty! Silneli hlasy typu: tréneri si v honbe za výsledkami nedovolia nechať na striedačke drahého zahraničného hráča, našinec bude mať problémy presadiť sa a mladí, tí už vôbec nebudú dostávať príležitosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Medzi prvými klubmi na Slovensku, ktoré angažovali legionárku, bola volejbalová Slávia UK Bratislava. Vladimír Hančík, prezident viacnásobného majstra, spomína: „Hlavným kritériom výberu bol vždy športový prínos. Snažili sme sa ísť cestou posilnenia družstva. Dokonca pred niekoľkými sezónami sme mali tri Číňanky. Boli to skúsené bývalé reprezentantky, ktorých príchod do tímu znamenal viaceré pozitíva - vzorová bola ich technika, ale aj typická precíznosť v každej činnosti na ihrisku. Tvrdím, že bez legionárok je možnosť presadiť sa v Európe výrazne menšia. Vo svete sú popredné kluby často postavené výlučne na zahraničných hráčkach. Najtypickejším príkladom je Post Viedeň, v ktorého kádri ťažko nájsť volejbalistku s rodiskom v Rakúsku. V poslednom období kluby živoria, peniaze na nákup legionárok chýbajú, kvalitné slovenské hráčky odchádzajú von, schopných mladých je nedostatok, a tak úroveň našej ligy klesá.“

SkryťVypnúť reklamu

Do Európy len s cudzincami

Asi najhorlivejšie sa o tomto probléme diskutovalo v basketbalových kruhoch. Od začiatku sa prikročilo k limitovaniu počtu legionárov, ktorí mohli nastúpiť v jednom stretnutí. Spočiatku mohli byť na zápise dvaja, ekonomicky najsilnejšie kluby si ale v ďalších sezónach presadili až päť zahraničných hráčov. Teoreticky mohla pätica Neslovákov odohrať celý zápas, a to sa podľa vzoru západných štátov rozmohlo u nás aj naturalizovanie cudzincov. V Prievidzi prijal slovenské občianstvo Babič z bývalej Juhoslávie, v Pezinku Ukrajinec Lukjanec a o čosi neskôr Kazach Kuznecov. A tak sa stalo, že v sezóne 1997/98 obliekali pezinský dres Lukjanec, Kuznecov, Babič (prestúpil z Prievidze), Juhoslovan Ristanovič, Američan Walters, Gruzínec Berdzenišvili a v uplynulom ligovom ročníku mal náš šesťnásobný majster na súpiske až sedem leginárov. Argumentom vedenia Slovakofarmy Pezinok je - len so slovenskými hráčmi sa v basketbalovej Európe nepresadíme. Svätá pravda. Ale faktom je aj druhá strana mince, naši basketbalisti zohrievali v ťažkých pohárových zápasoch (až na výnimky) pezinskú lavičku. Názor, že aj to prispelo k výkonnostnému pádu slovenského mužského basketbalu do najspodnejších sfér starého kontinentu, nie je ojedinelý.

SkryťVypnúť reklamu

Sporná kvalita

Miroslav Rehák, bývalý reprezentačný tréner basketbalistov Slovenska, jeden z našich najuznávanejších expertov, tvrdí: „Počet legionárov je príliš vysoký. S ťažkým srdcom by som prijal limit dvoch. Veď my sme v nedávnej minulosti, pokiaľ kluby na nich mali peniaze, preženiem to, riešili problém nezamestnanosti hráčov bývalého Sovietskeho zväzu, Juhoslávie a USA. Ich kvalita bola často veľmi sporná. Sedem cudzincov, ktorí boli na začiatku minulej sezóny na súpiske Pezinka, je objektívne príliš vysoký počet. Naši hráči potom sedia na zadku na lavičke náhradníkov. Viem, že trénujú s kvalitnými basketbalistami, ale na to, že sú to slovenskí reprezentanti, dostávali v pohárových zápasoch príliš málo príležitostí. Argument, že je prínosom, že máme v našej lige jedno výkonnostne vyčnievajúce družstvo, ktoré je pre ostatné motiváciou, neobstojí. Naopak, pre Pezinok sú ligové zápasy nezaujímavé a jeho súperi si kladú jediný cieľ - čo najmenej inkasovať.“

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, podobné diskusie prebehli aj v iných krajinách, a to nielen postkomunistických. Aj v západnej Európe mali podobné problémy. Najvyššie súťaže v Taliansku, Španielsku, Nemecku, Grécku, Francúzsku či Rakúsku sa priam hemžili basketbalovým importom. Problém vyriešila legislatíva Európskej únie, v jej členských štátoch platí voľný pohyb pracovných síl. Obmedzenia sa týkajú len športovcov z nečlenských štátov - USA, bývalej Juhoslávie a ZSSR.

Money, money

Súčasťou debát o zmysle pôsobenia cudzincov v našom športe sú „zaručene zaručené“ informácie o ich príjmoch. Podobného charakteru sú aj tie naše. Oficiálne sa o platoch športovcoch u nás zaryto mlčí.

PETER ŠEFRÁNEK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 335
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 872
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 193
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 531
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 514
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 723
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 583
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu