Na pomoc štátu sa nespoliehajú

BRATISLAVA - Keď prišla do Spišskej Belej pod Tatrami pred dvoma týždňami búrka, nikto nečakal pohromu. Za pár minút boli však polia pod vodou a dážď neustával. Za dva dni napadlo 145 milimetrov vody. Voda zaliala miestne cesty, najväčšie škody však ...


Hoci povodne sú na východe Slovenska už takmer pravidlom, ľudia pri búrke neveria, že práve táto spôsobí pohromu. Potom iba zachraňujú, čo sa dá. Na pomoc od štátu už neveria. FOTO TASR- SVÄTOPLUK PÍSECKÝ



BRATISLAVA - Keď prišla do Spišskej Belej pod Tatrami pred dvoma týždňami búrka, nikto nečakal pohromu. Za pár minút boli však polia pod vodou a dážď neustával. Za dva dni napadlo 145 milimetrov vody. Voda zaliala miestne cesty, najväčšie škody však utrpeli poľnohospodári.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„To ako keby ste vyliali dvestolitrový sud vody na meter štvorcový pôdy. Môžeme sa rozlúčiť s tretinou úrody zemiakov a takmer celou úrodou hustosiatych obilnín. Žatvu sme totiž začali až tento týždeň. Na pomoc od štátu sa nespoliehame, ten by sa viac staral, keby zalialo celú krajinu,“ povedal Peter Sirek, riaditeľ poľnohospodárskej výroby podniku AT Tatry v Spišskej Belej.

SkryťVypnúť reklamu

Posledný víkend prišiel do obce opäť silný lejak s ľadovcom a zničil posledné zvyšky repky. Na poistenie peniaze nemajú. Poplatky za poistku proti živelným pohromám sú privysoké.

Škody sú lokálne

Ministerstvo pôdohospodárstva v uplynulých dňoch zbieralo údaje z regiónov. Dnes by mala byť známa výška škody. „Škody sú lokálne, pocítia to len jednotlivé podniky. Najviac je zničená repka, jačmeň, trochu aj repa. Pšenicu sme už z mnohých polí stihli zožať,“ povedal predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec. Koľko peňazí bude musieť vyplatiť štát, sa ešte presne nevie.

Ako sa brániť

Väčšina odborníkov tvrdí, že najlepší spôsob ochrany pred záplavami je vybudovať protipovodňové opatrenia na menších tokoch, kde sa dá zhromažďovať prívalová voda z dažďov. Na základe Programu protipovodňovej ochrany sa má ročne investovať 200 miliónov korún. Minulý rok vyčlenil rezort pôdohospodárstva 18,8 milióna, aj to zo Štátneho fondu zveľaďovania lesa a príspevku pre Štátne lesy TANAP. Pritom povodne narobili vlani škody za 82 miliónov.

SkryťVypnúť reklamu

Ľahký spánok s poistkou

Keby mali poľnohospodári dosť peňazí, mohli by sa poistiť proti živelným pohromám a pokojne spávať. Najväčšie slovenské poisťovne bez problémov poisťujú proti povodni aj ľadovcu. Kedysi sa poisťovalo aj sucho.

Do roku 1990 platili zákony Československej socialistickej republiky o povinnom komplexnom poistení poľnohospodárskych organizácií. Poistení museli byť všetci a všetko. So zhoršovaním klimatických podmienok sa stalo sucho stratovým, a tak sa prestalo poisťovať. Horúčavy totiž zasiahnu väčšiu časť krajiny ako voda alebo ľadovec.

Najväčší strach z ľadovca

Poistenie proti prírodným živlom si dnes môžu dovoliť len najlepšie podniky. „My ledva stíhame zaplatiť za osivo a naftu, odkiaľ by sme vzali na jar ešte peniaze na poistenie. Je to strašne drahé. Poistiť si jednu plodinu sa tiež neopláca, lebo voda si nevyberá a zaleje viaceré polia,“ hovorí Sirek. Ako dodal Ivan Oravec, v móde je skôr poistenie zvierat - po posledných skúsenostiach s epidémiami a BSE.

SkryťVypnúť reklamu

Až deväťdesiat percent všetkých poistiek uzatvára Slovenská poisťovňa. Poľnohospodári sa najviac obávajú ľadovca, 80 až 85 percent poistenia poľnohospodárskych plodín tvorí poistenie proti tomuto riziku. Poisťuje sa len najnutnejšie, hlavne obilniny. Dá sa poistiť aj proti víchrici, povodniam, požiarom či poškodeniu ťarchou snehu.

Ako sa začali zhoršovať klimatické podmienky, poisťovne museli zvýšiť aj platby, preto sa menej poisťuje.

VLADIMÍRA MAJTÁNOVÁ

AKÉ SÚ PREDBEŽNÉ ŠKODY?

Vranovský okres - Úroda zozbieraná iba na 28 percent. Záplavy spôsobili škody na ornej pôde za 28,6 milióna korún.

V Žilinskom kraji vyčíslili škody predbežne na 220 miliónov korún. Záplavami bolo postihnutých 79 z 315 obcí kraja.

Na 11,5 milióna korún predbežne vyčíslili škody v okrese Košice-okolie, okresnej povodňovej komisii predložilo odhady škôd 12 obcí.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšie škody, 23,5 milióna, utrpeli poľnohospodári.

Škody na vodných tokoch - 6,2 milióna korún, na komunikáciách 655-tisíc korún.

Škody na lesnom hospodárstve - 355-tisíc korún. Celkové náklady na záchranné práce dosiahli temer 300 000 korún. (tasr)

DRAŽBA VODY Z POVODNÍ

Obetiam povodní na východnom Slovensku sa svojským spôsobom rozhodol pomôcť internetový aukčný dom OneTwoSold. Na jeho internetovej stránke sa dá vydražiť voda z povodní v ozdobnej flaštičke. „Povodne sa na Slovensku opakujú každý rok, rozmýšľali sme, ako by sme mohli my pomôcť ich obetiam. Naši klienti veľmi dobre reagujú na benefičné akcie, tak sme sa rozhodli zorganizovať túto symbolickú akciu,“ hovorí Andrea Heldová z aukčného domu.

Do akcie sa od stredy zapojilo dvanásť ľudí, podľa Heldovej by malo každý deň pribudnúť desať- pätnásť nových. O fľaštičky majú zatiaľ záujem jednotlivci. Vyvolávacia cena jednej je 50 korún. Aukcia potrvá do konca augusta, získané peniaze dostane Slovenský Červený kríž. (haj)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 298
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 990
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 260
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 660
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 175
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 960
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 625
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 339
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu