
Aro Chikashige (vpravo) je na letnej škole slovenského jazyka a lieratúry už štvrtýkrát. Pritiahol ho jeho profesor. Aro v Bratislave zostane aj po SAS ako doktorand na sociológii.
FOTO TASR - IVAN MAJERSKÝ
Viac ako 150 cudzincov strávi koniec leta v Karlovej Vsi štúdiom slovenčiny. Niektorí hovoria po slovensky plynule, iní zatiaľ uprednostňujú rozhovor v angličtine. Niektorí sú na Slovensku prvýkrát, iní ho poznajú lepšie ako domáci. „Už veľakrát mi povedali, že som videl viac zo Slovenska ako niektorí Slováci. Najviac sa mi páči v Banskej Štiavnici a na východe - Prešov, hory na hraniciach s Ukrajinou, Tatry,“ rozpráva Aro Chikashige z Japonska. Zo skupinky asi piatich Japoncov ovláda slovenčinu najlepšie, na letnej škole slovenského jazyka Studia Academica Slovaca je už štvrtýkrát. Pritiahol ho obľúbený profesor, ktorý sem chodí už 30 rokov. Aro v Bratislave zostane celý rok, prijali ho na doktorandské štúdium sociológie na Univerzite Komenského.
Väčšina zo 155 účastníkov letnej školy sú študenti slovenčiny, nasledujú učitelia, podnikatelia, tlmočníci, prekladatelia a pracovníci diplomatických služieb. Sirén Ari z fínskeho ministerstva zahraničných vecí sa netají tým, že sa tu pripravuje na budúcu kariéru. Má záujem uchádzať sa o miesto veľvyslanca v Bratislave. Francúzska rehoľná setra Emanuelle Duchampová a kňaz Bertrand Ponsard sa zase pripravujú na otvorenie misie v Dunajskej Lužnej.
Najpočetnejšej skupine - študentom a učiteľom, hradí SAS ministerstvo školstva na základe recipročnej výmeny študentov, ostatní sú samoplatcovia alebo im školu platí inštitúcia, ktorú zastupujú. Najdlhšiu cestu do Bratislavy mali študenti z Azerbajdžanu, Ruska, USA aj z Egypta. Najviac je študentov z Francúzska, zo Španielska, z Nemecka a Talianska.
Pasquale Sessa učí históriu a taliansku literatúru. Tento rok strávi na Slovensku, kde bude skúmať slovenskú históriu 20. storočia. Nie je tu prvýkrát, Slovensko už má precestované, najviac mu učarili drevené kostolíky na východe a rusínska kultúra. Jeho priateľ Marco Lambruscai učí fyziológiu rastlín, miluje prírodu Slovenska a Česka a každé Vianoce trávi v Tatrách.
Niektorí majú slovenských predkov. Starí rodičia Terezy a Victórie z Maďarska boli Slováci, Terezina matka učí v slovenskej škôlke. Žijú v dedine Pilissazántó s prevahou obyvateľov slovenskej národnosti, študujú slovenčinu a maďarčinu.
Na letnej škole slovenčiny prednášajú skúsení univerzitní pedagógovia, dopoludnia patria výučbe, popoludní sa premietajú slovenské filmy a v programe sú besedy so slovenskými osobnosťami, včera sa diskutovalo napríklad s Dušanom Dušekom a Jozefom Puškášom. Niekoľko dní je vyhradených na exkurzie po Slovensku. Ale tí, čo letnú školu už poznajú, sa najviac tešia, keď profesor Sabol chytí do ruky akordeón a začnú sa učiť slovenské piesne.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ