
Super Furry Animals, Cian Ciaran je tretí zľava. FOTO - FREDERIKE HELVIG
nezverejnenú skladbu z Magical Mystery Tour. Bolo to prvýkrát, čo sa pesničky od Beatles dotkol niekto iný.
Super Furry Animals vydali v júli nový album Rings Around The World - niečo medzi Beach Boys, psychedéliou a elektronikou. Člen kapely CIAN CIARAN telefonicky porozprával SME, čo si o ňom myslí.
Vaša kapela sa snaží vyhýbať rokenrolovým klišé. Ako sa vám to darilo na novej platni?
„Dúfam, že sa to darilo. Skúšali sme opäť niečo nájsť a riadne sa muzikantsky očistiť.“
Album však znie ako pocta kapelám Beach Boys a Beatles - myslíte, že je čas znovu oživiť túto hudbu?
„Nerobili sme presne to, čo už raz bolo, nechceli sme kopírovať. Ľudia by však mali robiť to, čo chcú a posúvať sa pritom niekam dopredu.“
V jednej piesni účinkuje Paul McCartney tak, že hryzie mrkvu. Naozaj sa inak hudobne neprejavil?
„Tá pieseň má štyri časti, v tretej Paul aj spieva a vo štvrtej naozaj hryzie mrkvu.“
Bolo jeho hosťovanie odmenou za to, že vám dovolil remixovať pesničku Beatles?
„Áno. Nešlo ani o to, aby bolo na platni jeho meno, remixovali sme mu soundtrack, ktorý McCartney nahral k výstave v liverpoolskej Tate Gallery.“
Ale jeho meno je veľmi populárne, nie?
„Neviem, mali by sme sa o tom porozprávať. Rozhodne je to najlepší biznismen, ktorý žuje mrkvu. Takže bol jediným vhodným kandidátom na náš album.“
Ako sa o to zaslúžil John Cale, ďalší hosť albumu?
„Minulý rok sme s ním hrali v jednej velšskej televíznej šou. My sme mu robili doprovod a on nám nahral klavír.“
Úplnou raritou je DVD vydané naraz s albumom, to vaše navyše obsahuje dvanásť krátkych filmov k pesničkám, ktoré nakrúcal vždy iný režisér - prečo?
„Mohli pracovať naraz, a tak to išlo rýchlejšie. Chceli sme využiť celý priestor DVD, bola by škoda nemať k pesničkám aj vizuálnu stránku. Ale veď obraz sa dá prinajhoršom vypnúť.“
Jeden film vám nakrútil váš kaderník. To už môže robiť naozaj hocikto?
„Náš kaderník má veľa známych od filmu - kameramanov, hercov, a tak. Ponúkol sa a my sme súhlasili.“
Naspievali ste aj albumy v rodnej velštine, ale vydavateľ vás núti spievať anglicky. U nás je to naopak, angličtina v hudbe nie je vítaná. Ako spievate radšej?
„To je jedno, v akom jazyku spievate. My sme mali desať hotových skladieb vo velštine a potrebovali sme ich rýchlo vydať. Ale keby sme pred tým neurobili tri anglické albumy, neprešlo by nám to tak ľahko. Nie je však dôvod, aby si niekto nemohol spievať, v akom jazyku chce. Alebo začnite robiť tanečnú hudbu - tam sa žiaden jazyk nepoužíva.“
Istý čas ste sa na koncertoch premávali v modrom tanku, potom ste na pódiu mali nafukovacie medvede. Čím sa zabávate teraz?
„Máme počítačový program V-jam, ktorý sníma midi informácie z hudobných nástrojov na pódiu a vytvára obrazové efekty na plátne. Snažíme sa ľudí vypáliť dobrou šou.“
Čím je pre vás hudba - len zábava, alebo aj vážna vec?
„Je to v rovnováhe. Potrebujeme istý stupeň zábavy, aby sa v kapele nik nezbláznil, ale aj trochu vážnosti, presne pre to isté. Aby sme si nemysleli, že sme tí najmúdrejší. Je to taká hrana, na ktorej musíme balansovať. Dosiahli sme už úroveň, že nám ľudia platia štúdio, tak to chceme využiť.“
Váš postoj k hudobnému priemyslu je kritický, čo si myslíte o kopírovaní hudby?
„Viete, veľké spoločnosti si už zarobili veľké peniaze. A kapely aj tak chcú, aby sa kupovali hlavne single a oni mohli vyhrávať hitparády. Každý každého podvádza - samozrejme, okrem nás. (Smiech). Neviem, ako by sa to dalo zastaviť.“
Vraj v poslednej dobe remixujete všetko možné. Ako bude znieť ďalší album?
„V štúdiu remixujeme aj sami seba a nikdy nevieme, ako to presne dopadne. Vždy sme však velšskí, anglickí a intelektuálni. (Smiech).
Váš spevák Gruff Rhys povedal, že tvoríte spojovník medzi ABBA a punkovou skupinou Anhrefn. Ako sa to dá?
„ABBA bola masívnou pop kapelou a Anhrefn robí masívny hluk. My robíme oboje naraz, ak je to vôbec možné.“
DENISA VOLOŠČUKOVÁ
Velšania Super Furry Animals hrajú od roku 1993. Názov superkožušinové zvieratá pochádza pravdepodobne z komiksových postavičiek, ale to si už kapela nepamätá. Piaty album v poradí sa volá Rings Around The World a kapele vyniesol nomináciu na tohtoročnú prestížnu cenu Technics Mercury Prize. Ich hudbu označujú kritici ako zmes žuvačkového punku, rumby a pípania mobilných telefónov.