
FOTO - ČTK
Martin Hollý (1931), zajtrajší sedemdesiatnik, patrí medzi najzaujímavejších a v zahraničí najuznávanejších slovenských režisérov. „Na nakrútenie dobrého filmu stačí mať dobrý scenár a schopných hercov. V tom prípade nakrúti dobrý film každý,“ povedal pred niekoľkými dňami na Letnej filmovej škole v Uherskom Hradišti.
Jeho legendárna Balada o siedmich obesených podľa prózy Leonida Andrejeva, z roku 1968, získala hlavnú cenu na festivale v Monte Carle. Dráma niekoľkých mužov a niekoľkých žien čakajúcich na trest smrti za atentát na vysoko postaveného činiteľa. Odsúdenú revolucionárku, ktorá sa v osudovom geste vyzlečie do polonaha v scéne, ktorú si určite zapamätali generácie divákov, hrala Emília Vášáryová. Nič súčasné, cárske Rusko, film sa však dostal do trezoru ŠtB. „Myslím si, že pod tlakom Moskvy,“ hovorí Hollý. „Sovietski činitelia pochopili, že je to metafora na ich vstup v šesťdesiatom ôsmom, ktorý visel vo vzduchu práve v časoch, keď sme film nakrúcali.“
Jedna kópia sa však dostala do sveta a obchádzala rôzne zahraničné festivaly, okrem iného sa dostala aj do Monte Carla, a vyhrala. „O filme sa nesmelo písať, len raz mi ktosi na nejakom večierku pošuškal, že film vyhral hollywoodsku prehliadku, kam mohli iba snímky, ktoré už ocenenia získali. K našej hlavnej cene bolo aj desaťtisíc dolárov, ktoré som, samozrejme, nikdy nevidel.“
Začiatkom sedemdesiatych rokov Hollý nakrútil dva tatranské filmy, Medenú vežu a Orlie pierko. Snímky Zúrivý reportér a Lovec senzácií sú venované Egonovi Ervinovi Kischovi. Nanešťastie, v kinách sa takmer neobjavila tragikomédia života drobného krajčíra Smrť šitá na mieru. Jednou z mála filmových udalostí prelomu sedemdesiatych a osemdesiatych rokov bola Hollého dráma Signum laudis, príbeh oddaného rakúsko-uhorského vojaka počas prvej svetovej vojny s Vladom Müllerom v hlavnej úlohe. Martin Hollý získal na Medzinárodnom filmovom festivale Art Film v Trenčianskych Tepliciach tento rok Zlatú kameru za celoživotné dielo.
Verejnoprávna televízia typu francúzsko-nemeckého Arte by si svojho Martina Hollého určite pripomenula niečím výrazným. Na programe Slovenskej televízie však tento víkend žiadne Hollého dielo nie je. Dalo by sa povedať, že si ho u nás uctí jedine televízia Markíza, ktorá v nedeľu uvedie dokument Tucet 2000 - Jozef Banáš očami Martina Hollého. Exdiplomat a príležitostný spisovateľ Banáš je momentálne generálnym sekretárom strany Pavla Ruska. Uvedením práve tohto Hollého dokumentu na jeho výročie nám televízia Markíza, bohužiaľ, pripomenie v prvom rade seba samu.
ANDREA PUKOVÁ