Stúpajúca hladina oceánu pri Cateretských ostrovoch, ktoré patria Papue-Novej Guinei, spôsobuje podľa správy v miestnych novinách Post-Courier podvýživu a hlad obyvateľstva. Poľnohospodárska úroda je kvôli nadmernému vlhku, ktoré sa nahromadilo v pôde práve vďaka stúpaniu okolitých morí, biedna. Táto situácia núti ostrovanov živiť sa kokosovými orechmi a rybami. Ephraim Emenoni, koordinátor humanitárnej pomoci pri katastrofách určený pre túto provinciu, hovorí, že situácia sa výrazne zhoršila najmä v posledných troch týždňoch, keď silné vetry a rozbúrené more bránili ostrovanom vydať sa na rybačku. Obyvatelia susedných ostrovov Buka poslali preto postihnutým ľuďom pomoc v podobe sladkých zemiakov, banánov, manioku a záhradných plodín.
Ázijská invázia
Premnožené cudzorodé vošky zaplavili kanadskú provinciu Ontario. Zničili už štvrtinu úrody sóje a predstaviteľov torontského štadióna SkyDome prinútili zakryť ho strechou, aby mohol pokračovať bejzbalový zápas. Drobnými zelenými chrobáčikmi boli pokryté aj autá jazdiace po preplnených uliciach najľudnatejšieho kanadského mesta. „Je to ázijský druh, ktorý sa dostal do Kanady tohto roku prvý raz. Vyskytuje sa na každom sójovom poli, aspoň v južnom Ontáriu,“ povedal etymológ Chris Darling z mestského Kráľovského ontárijského múzea.
Nílske záplavy
Desiatky domov, mešít a ďalších budov v severnom Sudáne bolo zničených, keď rieka Níl dosiahla najvyššiu hladinu za posledných 20 rokov. Miestny denník Al-Dastour informoval, že pri meste Al-Damer zdevastovala povodeň 175 domov. Predstavitelia sudánskeho ministerstva zavlažovania varovali, že záplavy z rozvodnenej rieky budú pokračovať, pretože v susednej Etiópii prišlo obdobie dažďov skôr, ako sa očakávalo. Znamená to, že ľudia, ale aj orná pôda, v blízkosti tzv. Modrého Nílu sú naďalej ohrozovaní.
Zemetrasenia
Dva dni po sebe zaznamenali na ostrove Sachalin na východe Ruska otrasy o sile 5,5 stupňa Richterovej stupnice. Žiadne obete ani škody na majetku sa zatiaľ nezistili.
* Pohyby zeme pocítili aj obyvatelia Jávy a Bali, indických Andamanských a Nicobarských ostrovov, severovýchodného Japonska, polostrova Kamčatka a severokalifornskej oblasti Baja.
Tornádo vo Vietname
Následkom tornáda, ktoré sa prehnalo pri pobreží Vietnamu, zomrel v severnej provincii Ca Mau najmenej jeden človek a 12 ďalších sa stratilo na mori. Silný vietor tiež zmietol do mora 26 ľudí. Zachránilo sa z nich len 13. Okrem toho sa pod náporom vetra odtrhlo najmenej 100 zakotvených rybárskych.
Tropické cyklóny
Tropická búrka Barry sa prehnala nad oblasťou Florida Panhandle a prenikla až do juhozápadnej Georgie a Alabamy. Na pobreží vyvracala stromy a rozbíjala okná. Intenzitou dosahovala takmer úroveň hurikánu.
* Tajfún Man-yi sa vytvoril nad šírym morom v západnom Tichom oceáne, ale kým sa prihnal nad východné územie Japonska, stratil na sile.
Katastrofické krupobitie v Nigérii
Prudké búrky s obrovskými krúpami, ktoré postihli severonigérijské mesto Kano, ničili domy, zabíjali dobytok a zdevastovali 1000 hektárov obilia. Krúpy údajne veľkosti futbalovej lopty a vážiace až 2 kilogramy, zničili úrodu v siedmich obciach, kde sa práve pripravovali na žatvu. Guvernér štátu Kano prisľúbil obyvateľom pomoc pri opätovnej výsadbe ešte pred skončením obdobia dažďov.
Letná spara
Sparné teplo, ktoré postihlo celé Spojené štáty americké od východného až po západné pobrežie, ale aj južnú Kanadu, si vyžiadalo ďalšie životy a spôsobilo už druhý týždeň za sebou výpadky elektriny.
* Pri neznesiteľnej vlne horúčav zaznamenali v Kuvajte teplotné rekordy. Na medzinárodnom letisku namerali teplotu 50,7 stupňa Celzia.
Vtákožrútske netopiere
Podľa správy v španielskom časopise Zápisky Národnej akadémie vied vzácne obrovské netopiere chytajú za letu sťahovavé vtáky a požierajú ich vo vzduchu. Netopier Nyctalus lasiopterus, ktorý má rozpätie krídel viac než 45 centimetrov a váži vyše pol kilogramu, žije prevažne v Taliansku a Španielsku. Len málo druhov netopierov je mäsožravých, väčšinou sa živia hmyzom, ovocím a len v niektorých prípadoch rybami. Vedci zo Sevilly potvrdili svoje pozorovania aj štúdiom výkalov netopierov, v ktorých našli zvyšky kostí a peria vtákov.
STEVE NEWMAN
Los Angeles Times Syndicate