
Označovali – ako je vyložené v Príručnom slovníku náučnom Československej akadémie vied z roku 1964 – jeho názory za protivedecké.
Teraz vyšla v Nemecku práca Jürga Kollbrunnera Der kranke Freud – Chorý Freud. Kollbrunner – tak sa zhoduje kritika – prvýkrát bez emócií opísal v obsiahlom diele posledné Freudove roky života v londýnskom exile. Jeho analýza Freudovho 16 rokov trvajúceho ochorenia na rakovinu hrtanu je otrasná. „Freud uzavrel svoju ordináciu 1. 8. 1939. Koža na lícnych kostiach sa začala odlučovať, z hnijúceho tkaniva sa šíril neznesiteľný zápach, ktorý vábil muchy a prinútil Freudovho obľúbeného psa Lüna, aby nevychádzal z najodľahlejšieho kúta miestnosti, v ktorej chorý ležal. Freud trpel neznesiteľnými bolesťami a každých dvanásť hodín dostával dve morfiové injekcie na ich zmiernenie. Ráno o tretej 23. 9. 1939 Freud zomrel.“ – tak opisuje Kollbrunner posledné dni a hodiny slávneho psychoanalytika.
Nemecká kritika uvádza, že Kollbrunnerova kniha iste neuspokojí ani Freudových červeno-hnedých kritikov – komunistov a nacistov – ale ani jeho stúpencov. Už preto nie, že neľútostne, bez ohľadu na osoby, píše pravdu. Ale isté je, že sa Kollbrunner zaslúžil o zľudštenie vedca Freuda – napriek tomu, že jeho snaha nebude vždy súhlasne prijatá.
Autor: RUDOLF STRÖBINGER, (Autor je spolupracovník SME)