Chcete licenciu? Podplaťte úradníka, možno ju získate

BRATISLAVA – Okrem známostí sú podnikatelia na Slovensku neraz odkázaní aj na úplatky. Za niektoré povolenia zaplatia – podľa výskumu Svetovej banky – všimné až vo výške 100-tisíc korún.


ILUSTRAČNÉ FOTO SME – JÁN KROŠLÁK

BRATISLAVA – Okrem známostí sú podnikatelia na Slovensku neraz odkázaní aj na úplatky. Za niektoré povolenia zaplatia – podľa výskumu Svetovej banky – všimné až vo výške 100-tisíc korún.

Najvyššie úplatky podnikatelia dávajú pri vybavovaní pôžičiek a pri ovplyvňovaní súdov. Naopak úradníci najviac úplatkov berú pri vybavovaní licencií, koncesií, povolení, odpúšťaní pokút, udeľovaní certifikátov. Sú typy licencií, z ktorých polovica bola udelená vďaka úplatku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podnikatelia platia buď preto, aby povolenia dostali, alebo aby na ne nemuseli dlho čakať. Takmer 90 percent podnikateľov nepovažuje súčasný systém licencií za vhodný a 74 percent tvrdí, že nemá dosť informácií o spôsobe ich udeľovania.

Hlavný koordinátor vládneho boja proti korupcii Michal Ivantyšyn hovorí, že existuje množstvo povolení, ktoré sa udeľujú len po splnení určitých podmienok. „Zákon však často hovorí, že po ich splnení úrad vydať povolenie môže. Priestor na korupciu by sa obmedzil, keby úradník povolenie vydať musel,“ dôvodí Ivantyšyn. V prípade povolení, ktorých počet je limitovaný, svet pozná riešenie. „V Európe je bežné, že sa dražia. Peniaze, ktoré náš podnikateľ zaplatí navyše ako úplatok, tak končia v štátnej kase a vytvárajú zdroje na podporu podnikania.“

SkryťVypnúť reklamu

Pravidlá sú nejasné

Protikorupčná jednotka Úradu vlády po vyhodnotení štúdie o poskytovaní licencií a povolení zistila, že korupciu najviac podporujujú nejasne sformulované pravidlá. V niektorých prípadoch nevedeli nejasné alebo príliš široké normy vysvetliť ani úrady. Výsledkom je príliš subjektívny prístup úradníka. Napríklad ministerstvo financií môže povoliť úľavy z penále, ak „sú mimoriadne okolnosti nezavinené daňovým dlžníkom hodné osobitného zreteľa“.

Zodpovednosť nemá nik

Úplne neprehľadné je vydávanie licencií na obchodovanie s vojenským materiálom. Vydáva ich ministerstvo hospodárstva po vyjadrení ministerstva zahraničných vecí z hľadiska „zahraničnopolitických záujmov SR“, ministerstva obrany a ministerstva vnútra z hľadiska „bezpečnostných záujmov SR“. Zahraničnopolitické a bezpečnostné záujmy SR nie sú však presne definované, a tak ťažko posúdiť, kto ich spĺňa a kto nie. Na rozhodovaní sa podieľa viacero subjektov, čím sa oslabuje zodpovednosť za udelenie licencie.

SkryťVypnúť reklamu

Úradník rozhoduje

Najväčšia korupcia je pri vybavovaní dovozných a vývozných licencií. Tam platia predpisy, ktoré úradníkom na ministerstve hospodárstva umožňujú neudeliť licenciu, ak si to vyžadujú „dôležité obchodno-politické, ekologické, bezpečnostné alebo iné dôležité záujmy“. Tieto pojmy podrobnejšie vysvetlené nie sú.

Pri udeľovaní povolenia na dovoz a vývoz sa „prihliada aj na výšku predchádzajúceho dovozu alebo vývozu žiadateľa, na mieru využitia jemu udelených licencií v predchádzajúcich obdobiach, ako aj na mieru využitia licencií udelených ostatným osobám, ktoré dovážajú alebo vyvážajú rovnaký druh tovaru“. Bez bližšej špecifikácie o tomto rozhoduje zodpovedný úradník.

Niekde tak, inde inak

Prax udeľovania licencií nie je rovnaká na celom Slovensku. Napríklad Krajské úrady v Bratislave a Trenčíne vydávajú registrácie krajských periodík, ale rovnaké úrady v Prešove, Košiciach, Banskej Bystrici vraj nevydávajú žiadne.

SkryťVypnúť reklamu

Uspokojivo formulované pravidlá pri udeľovaní licencií a povolení má len ministerstvo vnútra. Ministerstvá financií, hospodárstva, pôdohospodárstva a Správa štátnych a hmotných rezerv SR majú podmienky sformulované problémovo.

Možno sa to zmení

Správa o udeľovaní licencií hovorí, že niektoré licencie sú úplne zbytočné a pri iných zas nie je dôvod nevydať ich na počkanie. Štúdia pomohla už len tým, že sa štátnym orgánom podarilo spísať a analyzovať všetky povolenia, ktorými štát obmedzuje podnikateľov a občanov. Najproblémovejším ministerstvám vláda zadala konkrétne úlohy, zväčša aby spresnili kritériá na udeľovanie povolení. Ukázalo sa, že bude vhodné, aby vydávanie povolení a licencií upravoval samostatný zákon.

PETER KUNDER

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 478
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 138
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 703
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 013
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 305
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 749
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 531
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu