Prieskum o stave korupcie ma Slovensku, ktorý na žiadosť vlády urobila Svetová banka v spolupráci s USAID, priniesol nepríjemné výsledky. Napríklad polovica podnikateľov, ktorí získali dovozné alebo vývozné povolenie, uviedla, že pri jeho vybavovaní poskytla úplatok, prípadne použila známosti. Na názor sme sa spýtali ľudí, ktorých sa boj proti korupcii týka.
MÁRIO VIRČÍK, tajomník riadiaceho výboru boja proti korupcii: „Prieskum podlieha štatistickým zákonom a spoľahlivosť údajov sa pohybuje v určitom intervale spoľahlivosti. Údaj, že pri polovici vydaných vývozných a dovozných licencií úradoval úplatok alebo známosti, sa mi však zdá uveriteľný. Už sme navrhli opatrenia, ktoré by v tejto oblasti mohli takmer úplne zamedziť korupcii.“
ONDREJ VARAČKA, licenčný odbor ministerstva hospodárstva: „Päťdesiat percent je prehnaných, aj keď korupcia u nás existuje. Ťažko povedať, aké číslo by bolo reálnejšie, ak hovoríme o licenciách na dovoz a vývoz. Otázkou tiež je, čo je úplatok. Či je to aj fľaša, či topánky od podnikateľa, ktorý ich dováža. Do vydávania vývozných a dovozných povolení sú v podstate zaangažovaní všetci úradníci na našom odbore, tuším je to 14 ľudí.“
DANIELA ZEMANOVIČOVÁ, Transparency International Slovakia: „Prieskum Svetovej banky má vysoký kredit. Pri zbere dát a ich vyhodnocovaní sa použila rovnaká metodika, aká sa používa pri podobných prieskumoch vo vyspelých krajinách. Uskutočnil sa na reprezentačnej vzorke. Samozrejme, pri prieskumoch vždy dochádza k určitej odchýlke. Údaj o korupcii pri vydávaní dovozných a vývozných licencií sa mi zdá reálny.“
PETER BENČURIK, hovorca ministra hospodárstva: „Negatívny vplyv ľudského faktora sa nikdy nedá vylúčiť. Aby sme ho minimalizovali, pripravujeme zákon o opatreniach v zahraničnom obchode, ktorý bude riešiť licenčné konanie. Od 1. januára ministerstvo zjednodušilo pre podnikateľov procedúru v licenčnom konaní.“
(kr)