BRATISLAVA – Ukradnutých áut, ktorých krádež ich zúfalí majitelia bežali nahlásiť policajtom, v posledných rokoch ubúda. Od roku 1993 klesol ich počet o vyše tretinu.
Neznamená to, že by autičkári vymierali, skôr sa zdá, že sa začali viac sústreďovať na vykrádanie vozidiel. Celoročne najvyhľadávanejším miestom je Bratislava.
Mimoriadne „úrodným“ obdobím je pre zlodejov zimná sezóna a miestom činu sú frekventované lyžiarske strediská.
Pred dvoma týždňami to pocítili napríklad návštevníci Jasenskej doliny pri Martine, keď im na parkovisku za týždeň vykradli osem áut. Väčšinou šlo o turistov, ktorí pricestovali napakovaní lyžiarskym výstrojom.
„Niektorí sa šli len pozrieť, či sa dá lyžovať. Na parkovisku nechali plné vozidlá, a keď prišli, chýbala kamera, odevy, lyže, ale aj autorádiá či kufríky,“ hovorí hovorca okresného riaditeľstva polície v Martine Viliam Kotlárik.
Upozorňuje, že vodiči by mali myslieť aj na také detaily, ako je napríklad výrobné číslo na autorádiách, čo môže uľahčiť pátranie.
V Poprade a vo Vysokých Tatrách sú už dva týždne stále dopravné kontroly, prevencia práve pre zimnú sezónu. Podľa riaditeľky vnútorného odboru okresného policajného riaditeľstva v Poprade Jany Paľovej to je najúčinnejší spôsob: „Naši ľudia neustále mapujú terén, značky áut, ľudí, tváre. Pre zlodejov je to určujúci moment – pozor, sú tam policajti, nemôžeme kradnúť!“ December i január mali pod Tatrami bilančne takmer rovnaké – najprv osem ukradnutých áut, potom deväť. Väčšinou zmizli slovenským majiteľom a viac ako polovica boli staré alebo novšie škodovky kradnuté na súčiastky.
Horské strediská na strednom Slovensku sú ďalším zraniteľným miestom. Začiatkom januára zahraničným turistom zmizli na Čertovici a na Donovaloch tri autá. Podľa policajného šéfa Banskobystrického okresu sa zatiaľ počet krádeží áut v tejto zimnej sezóne nevymyká z priemeru.
TÁŇA RUNDESOVÁ