Pohľad burzového pesimistu na historické štatistiky ho veľmi ľahko môže utvrdiť v jednoznačne negatívnom postoji k súčasnej situácii na Wall Street. Veď v rokoch 1929 až 1932 klesli americké akcie o 90 %, čo je presne toľko, koľko stratili mnohé akcie na newyorskej burze od vlaňajšieho marca dodnes. Navyše, mnohí aktéri na parkete zabúdajú, že burza zažila za posledných sto rokov niekoľko periód, keď kurz akcií dlhé roky buď klesal, alebo v tom najlepšom prípade stagnoval.
Po burzovej katastrofe v roku 1929 potrebovali akcie doslova a do písmena štvrťstoročie, kým sa v roku 1956 s námahou vyšplhali na úroveň spred legendárneho krachu, ktorý sa nezmazateľne vryl do pamäti širokej verejnosti. Aj v rokoch 1960, resp. 1965 až 1982 sme boli svedkami dlhotrvajúceho poklesu alebo stagnovania hodnoty absolútnej väčšiny akcií. Preto ani nikoho priveľmi neprekvapuje, keď burzoví kuvikovia prorokujú pokračovanie kurzového poklesu aj v blízkej či menej blízkej budúcnosti.
Z krátkodobého pohľadu majú poruke pomerne silnú muníciu. Stav amerického hospodárstva je totiž hocijaký, len nie ružový. A od neho sa odvíjajú obchodné aktivity na Wall Street. Najnovším dôkazom zatiahnutého hospodárskeho neba je konjunkturálna analýza americkej centrálnej banky. V takzvanej „Béžovej knihe“ sa konštatuje, že v Amerike bude naďalej prevládať buď pomalý rast, alebo stagnácia ekomických aktivít.
Hrubý domáci produkt teda nezažije v nadchádzajúcich mesiacoch taký dynamický rozmach, na aký si pozorovatelia americkej hospodárskej scény zvykli v posledných rokoch. Nepriaznivá situácia prevažuje v priemyselných odvetviach; čím ďalej, tým viac sa však rozširuje aj do iných ekonomických sfér. Neprehliadnuteľným signálom je takisto zníženie dopytu po kancelárskych priestoroch v oblasti obchodovania s nehnuteľnosťami a prepad záujmu o služby dopravných firiem.
Toto všetko naznačuje, že spomaľovanie hospodárskej dynamiky potrvá ešte istý čas. Koľko, to sa neodvažuje presne odhadnúť ani ten najzbehlejší burzový augur.
Aký to má vplyv na newyorský parket? Väčšina obchodníkov s cennými papiermi ráta s hospodárskym oživením najskôr začiatkom budúceho roku. Pôvodné očakávania siahali ku koncu tohto roka. V dohľadnom čase teda nemožno rátať so zvyšovaním podnikových ziskov. Tie sú pritom kľúčovým mikroekonomickým ukazovateľom, podmieňujúcim intenzitu kupovania a predávania jednotlivých akcií.
Na makroekonomickom poli vyzerá situácia trochu odlišne. Centrálna banka tento rok už šesťkrát znížila úrokové sadzby. Burzoví analytici sú skalopevne presvedčení, že k siedmemu poklesu dôjde už na nadchádzajúcom zasadnutí jej prezídia koncom tohto mesiaca. Mimoriadne podrobne budú finanční experti čítať odôvodnenie znižovania. Ak budú centrálni bankári zase zdôrazňovať riziká ďalšieho hospodárskeho vývinu a nenaznačia zväčšujúce sa svetlo na konci súčasného konjunkturálneho tunela, potom budú na Wall Street prevažovať negatívne správy z podnikovej sféry nad dejinne jedinečným znižovaním úrokových sadzieb.
Prvá reakcia burziánov na „Béžovú knihu“ z dielne washingtonskej centrálnej banky bola totiž symptomatická pre hĺbku ich zneistenia. Hlavný ukazovateľ „novej ekonomiky“ Nasdaq Composite (index všetkých info-technologických akcií, kótovaných na burze Nasdaq) klesol v stredu o 3 % a spadol pod magickú hranicu 2000 bodov. Hlavný barometer „starej ekonomiky“ Dow Jones Industrial Average (index 30 najväčších amerických priemyselných a technologických gigantov) sa znížil o 1,5 % a zachytil sa tesne pod úrovňou 10 300 bodov.
A čo optimisti? Poukazujú na skutočnosť, že pred 19 rokmi, 12. augusta 1982, sa začal najdlhší burzový boom v amerických dejinách. Trval až do marca 2000. Odvtedy stúpol Dow Jones Industrial Average z pôvodnej hodnody 800 bodov na úroveň vyše 10 000 bodov. A podotýkajú, že ak by sa v budúcich 19 rokoch zvyšoval takýmto tempom, preskočil by v roku 2020 neuveriteľnú latku 100 000 bodov. S týmto však neráta veru nikto. Nevyliečiteľný optimista Heiko Thieme konštatuje v nemeckom denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung, že v budúcich dvoch desaťročiach je realistický nárast na 40 000 bodov. Dovtedy však americké akcie budú musieť prekonať súčasnú hlbokú krízu a následky krachu z vlaňajšieho marca.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov