
Malí školáci z Taiwanu oslavovali obnovenie spojenia s Čínou radostnejšie ako oficiálne kruhy v Pekingu.
FOTO – REUTERS
SIA-MEN – Tri lode z taiwanských ostrovčekov Ťin-men a Ma-cu s taiwanskými predstaviteľmi, novinármi a pútnikmi na palube dorazili do čínskych prístavov Sia-men a Ma-wej, ktoré boli od roku 1949 mimo prevádzky. Obnovilo sa tak dopravné spojenie cez Taiwanskú úžinu, v ktorej do teraz operovali iba pašeráci.
Historickú posádku z Taiwanu v Číne čakalo vrúcne, ale nie veľmi okázalé prijatie. Čínske médiá sa tejto nepochybne významnej udalosti priveľmi nevenovali. Peking tak dal najavo svoju nespokojnosť s neochotou Tchaj-peja uviesť do prevádzky priame plne fungujúce spojenie. Nový taiwanský prezident Čen Šuej-pien však vzapätí po svojom zvolení v máji avizoval obnovenie vzťahov s Čínou, ktoré boli zmrazené dlhé desaťročia.
Súčasné „minilinky“ môžu využívať iba obyvatelia spomínaných ostrovčekov, ostatní občania Taiwanu musia naďalej cestovať okľukou cez Hongkong alebo iné územia. „Dnešná udalosť sa netýka iba Ťin-menu,“ vyhlásil zmocnenec pre tento ostrov Čchen Šuej-tsaj, ktorý viedol posádku 190 pasažierov na palube lode Tchaj-wu, pomenovanej po najvyššej hore prístavného mesta. Dúfa, že sa Ťin-men v budúcnosti stane miestom prvého summitu najvyšších čínskych a taiwanských predstaviteľov. Druhá loď priviezla do prístvu batožinu cestujúcich.
Tretie plavidlo nazvané Tchaj-ma, teda Kôň, odrazilo z Ma-cu s približne 500 pútnikmi, ktorí by mali vzdať hold bohyni mora a patrónke rybárov, ktorej kult je rozšírený na Taiwane a v juhovýchodnej Číne.
Čína je dnes druhým najväčším obchodným partnerom Taiwanu. Obchodníci sa ale sťažujú, že nemôžu cestovať a prepravovať tovar cez úžinu, čím strácajú čas a peniaze. Všeobecná mienka je, že neobmedzené dopravné spojenie by znamenalo vytvorenie novej rušnej obchodnej oblasti.
Čína považuje Taiwan, kam v roku 1949 utiekla pred čínskymi komunistami vláda Kuomintangu i so zvyškami svojej armády, za svoju odštiepeneckú provinciu. Pohrozila, že proti ostrovu použije vojenskú silu, pokiaľ by sa ostrov rozhodol vyhlásiť samostatnosť. (čtk, r)