podieľala v nemenšej miere.
Biografia s názvom Ja, Emilie Schindlerová vyšla z pera argentínskej autorky Eriky Rosenbergovej a na knižných trhoch sa objaví na jeseň tohto roku. Kniha približuje odvahu Emilie Schindlerovej, ktorú preukázala počas druhej svetovej vojny v snahe zachrániť čo najviac Židov pred istou smrťou v plynových komorách koncentračných táborov.
Argentínska spisovateľka počas nedávnej návštevy Nemecka vyhlásila, že 93-ročná Schindlerová bola pre mnohých Židov „dobrým anjelom“: ponúkla sa napríklad, že prevezme zodpovednosť za 300-člennú skupinu vyčerpaných židovských väzňov, ktorých by v opačnom prípade čakala istá smrť.
Pri pokusoch o záchranu Židov riskovala Emilie rovnako ako jej manžel. Aj preto ju Rosenbergová vykreslila nielen ako silnú a odvážnu ženu, pracujúcu po boku manžela, ale aj ako samostatnú hrdinku. Autorka sa dokonca domnieva, že filmový režisér Steven Spielberg v oscarovej snímke Schindlerov zoznam „nespravodlivo ignoroval“ Emiliinu rolu.
Nemecký priemyselník Oscar Schindler zachraňoval Židov tak, že vymyslel fiktívne pracovné miesta vo svojej továrni v nacistami okupovanom Poľsku a presviedčal ich o tom, že práca Židov je vo vojne potrebná. Celkovo sa na slávnom Schindlerovom zozname objavilo strojom napísaných 297 ženských a 801 mužských mien.
Schindlerovci emigrovali do Argentíny v roku 1949. Schindler sa však v roku 1958 vrátil do Nemecka, kde v roku 1974 zomrel. Na jeho vlastné želanie ho potom pochovali v Jeruzaleme.