práce, ktorí pôsobia v rámci NIP sa tak zvýši na viac ako 200 napriek tomu, že zákon o inšpekcii práce, ktorým bol NIP zriadený, s potrebou nárastu zamestnancov nepočítal.
Nárast počtu zamestnancov sa podľa slov generálneho inšpektora práce Milana Šemeláka prejavil aj v zvýšení tohtoročného rozpočtu NIP o 22,5 milióna Sk, v čom sú zahrnuté bežné aj kapitálové výdavky.
Ako ďalej pre TASR uviedol, oproti krajinám Európskej únie je však počet inšpektorov práce v SR k počtu zamestnancov kontrolovaných organizácií stále dva až tri krát nižší. Tento stav je nedostatočný tiež vzhľadom na to, že činnosti, o ktoré sa rozšírila pôsobnosť orgánov inšpekcie práce, vykonávalo len na NÚP viac ako 150 kontrolórov. V najbližších rokoch sa preto bude NIP spolu s MPSVR SR snažiť o zvýšenie počtu inšpektorov práce, aby pri vstupe do EÚ nebol systém výkonu inšpekcie práce na Slovensku spochybnený.
Prijímanie nových inšpektorov je však podľa M. Šemeláka značne problematické, keďže svoju činnosť vykonávajú predovšetkým v teréne (chemická, strojárska výroba, stavebníctvo, poľnohospodárstvo, lesníctvo a pod.), pričom mzdové ohodnotenie pri plánovanej priemernej mzde predstavuje len 11 673 Sk.
NIP bol zriadený zákonom o inšpekcii práce 1. júla minulého roku. Vznikol transformáciou bývalého Úradu bezpečnosti práce (ÚBP) SR, pričom okrem nových kompetencií prebral všetky kompetencie ÚBP. Riadi a kontroluje 8 inšpektorátov práce s krajskou pôsobnosťou.