Karel Maier, Jiří Čtyroký
Ekonomika územného rozvoja
Publikácia prináša základné informácie potrebné pre pochopenie ekonomických zákonitostí územného rozvoja a správanie aktérov tohto procesu. Mala by teda pomôcť racionalizovať rozhodovacie procesy o investovaní do územného rozvoja. Snahou autorov je objasniť procesy, ku ktorým na území dochádza v podmienkach pôsobenia trhovej ekonomiky, ale venujú sa aj javom, ktoré bránia optimálnemu uplatneniu trhu v územných procesoch alebo naopak postupom, ktoré sa snažia kompenzovať nežiaduce efekty pôsobenia trhu. Výkladové časti sú doplnené otázkami, ktoré by mali čitateľov vyprovokovať k samostatnému uvažovaniu o príslušnej ekonomickej téme. Tam, kde je to vhodné, postupuje členenie kapitol od všeobecnej časti vysvetľujúcej teoretické princípy fungovania trhu v danom území cez aplikáciu týchto poznatkov do urbanistickej praxe až po praktické príklady a štúdie jednotlivých prípadov. Autori postupne vysvetľujú problematiku ekonomiky a priestorového usporiadania miest a mestských častí, trh nehnuteľností, územný rozvoj, verejné investície a podobne.
Rostislav Zedníček
Internet pre právnikov
(ako hľadať a nájsť)
Kniha slúži ako pomôcka pri zorientovávaní sa vo svete internetu práve v danej špecifickej oblasti. Je rozdelená do šiestich častí ponúkajúcich pohľad na zodpovedajúcu oblasť s právnickou tematikou. Hneď úvodná kapitola prináša základné stručné informácie o internete. Od druhej kapitoly kniha potom obsahuje sled serverov a stránok www s odkazmi na štátne inštitúcie, ďalšia čas sa zameriava na vyhľadávacie centrály a podobne. V záverečných prílohách možno nájsť nielen zoznam všetkých uvedených odkazov, ale tiež niekoľko ďalších zaujímavých adries. Knihu uzatvára slovník základných internetových pojmov.
Ivan Nový a kolektív
Sociologie pro ekonomy
Grada Publishing
Pred týždňom sme vám predstavili publikáciu Psychologie pro ekonomy. Podobne aj táto sa v úvode venuje historickému vývoju. Zaujímavá pasáž je venovaná pracovnej skupine. Pracovnú skupinu charakterizujú znaky ako pracovné ciele, spoločné pracovisko, pracovná činnosť, vzťahy medzi pracovníkmi a skupinové vedomie. Je zrejmé, že lepšie a s menšími problémami sa riadia skupiny menšie, homogénnejšie, stabilné, otvorené a príťažlivé na rozdiel od tých, kde sú tieto dimenzie v inej, resp. opačnej polohe. Pracovné tímy sú zvláštnou skupinou, ktorá sa vyznačuje zložením z odborníkov, špecialistov rôznych profesií a rôzneho kvalifikačného a osobnostného profilu. Ďalšia časť sa venuje správaniu sa pracovníka v pracovnej skupine. Dôležitý z hľadiska plnenia cieľov pracovnej skupiny je súlad sociálnych noriem s organizačnými normami a predpismi. Zreteľný a dlhotrvajúci rozpor medzi skupinovými sociálnymi hodnotami na jednej strane a hodnotami reprezentujúcimi základné atribúty podnikovej kultúry na strane druhej vedú ku konfliktom a koniec-koncov k neúspechom pri dosahovaní podnikových cieľov. Pre každého človeka je charakteristická aj hodnotový systém - vyplývajúci z obsahu vykonávanej práce, súvisiaci s odmeňovaním, podmienkami na prácu, fyzickými, hygienickými podmienkami, hodnotami týkajúcimi sa perspektívami pracovnej skupiny atď. Autor venuje pozornosť i pracovnej pozícii, pracovnej a sociálnej adaptácii, ale aj konfliktom v pracovnej skupine. V kapitole Sociálni stratifikacie sa autor zastavuje aj pri situácii v Českej republike, takže jeho postrehy nie sú našim podmienkam príliš vzdialené. Postupne prechádza od vzdelania cez zamestnanecký status, profesijnú prestíž, moc, príjem, majetok až po životný štýl. Čo sa týka pracovnej mobility, poukazuje na jej jednotlivé druhy a príčiny.