Bratislava 14. augusta (TASR) - Nezamestnanosť absolventov stredných škôl, ktorí predstavujú na trhu práce rizikové skupiny, obyčajne prevyšuje celkovú mieru nezamestnanosti. V jesenných mesiacoch dosahuje v posledných rokoch 30-percentnú hranicu, z absolventov stredných odborných škôl a učilíšť sa niekedy nepodarí zamestnať hneď po ukončení štúdia aj 40 percentám.
Počet nezamestnaných stredoškolákov, ktorí práve ukončili štúdium, sa od roku 1997 pohybuje nad hranicou 30 tisíc, v septembri roku 1999 ich bolo viac ako 38 500. Dôvodom ich vysokej nezamestnanosti je fakt, že pri prijímaní nových ľudí uprednostňujú zamestnávatelia adeptov s praxou, vyžadujú od nich kreativitu, samostatnosť pri riešení problémov, komunikatívnosť, zodpovednosť a ochotu pracovať s plným nasadením.
Podľa údajov o miere nezamestnanosti absolventov, ktoré TASR poskytol Jozef Herich z Oddelenia analýz a prognóz regionálneho školstva Ústavu informácií a prognóz školstva, existujú rozdiely podľa druhu strednej školy a podľa regiónu. Z hľadiska regionálneho členenia je výrazne nižšia nezamestnanosť stredoškolákov zo všetkých typov škôl v Bratislavskom kraji. Najlepšie sú na tom pri pokusoch zamestnať sa absolventi gymnázií - miera ich nezamestnanosti je o 20 bodov nižšia ako miera nezamestnanosti študentov, ktorí ukončili strednú odbornú školu alebo učilište. Podľa údajov o nezamestnaných absolventoch zo septembra 2000 sa napríklad na všetkých úradoch práce zaevidovalo 2989 absolventov gymnázií, ale až 14 301 študentov, ktorí skončili stredné odborné školy a až 16 365 absolventov učilíšť.
Rovnako platí, že v priebehu polroka sa skôr podarí zamestnať absolventovi z Bratislavského kraja. Napríklad od septembra 2000 do apríla nasledujúceho roka klesol počet nezamestnaných absolventov gymnázií v tomto kraji o 26 percent. Naopak, v Banskobystrickom kraji poklesol ich počet len o 3 percentá a v Košickom o 5 percent.
Je prirodzené, že najvyššie hodnoty dosahuje nezamestnanosť v letných mesiacoch, keď do evidencie nezamestnaných pribúdajú čerství maturanti alebo absolventi učilíšť. Počas prázdnin sa na úradoch práce zaevidujú tri štvrtiny celoročného počtu nezamestnaných absolventov. V apríli a máji sa, naopak, dosahujú minimálne počty.
*ds pa