Historik o politických procesoch

Slovenská historiografia sa po novembri 1989 dostala do centra pozornosti a trúfam si povedať, že v ňom stále je. Tie hory lží, výmyslov, skreslení a zamlčovania, ktoré sa tu po desaťročia vŕšili, poskytujú pre historikov príležitosť pozrieť sa znovu ...

Slovenská historiografia sa po novembri 1989 dostala do centra pozornosti a trúfam si povedať, že v ňom stále je. Tie hory lží, výmyslov, skreslení a zamlčovania, ktoré sa tu po desaťročia vŕšili, poskytujú pre historikov príležitosť pozrieť sa znovu na udalosti tvoriace takzvané Zeitgeschichte, t. j. novodobé dejiny. Jedným z prvých je Jozef Jablonický - jeho kniha Povstanie bez legiend (1990) sa stala v čase vydania doslova trhákom; jednak preto, že vniesol do obrazu SNP celkom nové fakty a aspekty, jednak preto, že od roku 1974 patril medzi prohibitných a prenasledovaných autorov a jeho návrat k historiografii bol takmer triumfálny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jablonického celoživotným záujmom sú práve súčasné dejiny, jeho veľkou prednosťou uvzatosť, s akou je schopný zahryznúť sa do problému a presnoriť všetky dostupné a často i málo dostupné archívy. Azda preto sú Jablonického knihy také čítavé, čo sa vzťahuje aj na jeho najnovšiu publikáciu Podoby násilia (Kalligram, Bratislava).

Kniha obsahuje šesť štúdií, z ktorých sa všetky viažu k obdobiu po roku 1945 a zaoberajú sa politickými procesmi inscenovanými komunistami dokonca ešte predtým, kým si definitívne uzurpovali moc. Jablonický vytiahol na svetlo kauzy možno už aj zabudnuté, no nemenej obludné: prípad chorvátskeho katolíckeho kňaza Kolakoviča, ktorý pôsobil na Slovensku v rokoch 1943 - 1946 a združoval okolo seba nábožensky orientovaných intelektuálov; ďalej prípad ľudáckeho emigranta Komanderu, ktorý štátna bezpečnosť vkomponovala do chystanej kampane a potom i súdneho procesu proti predstaviteľom Demokratickej strany.

SkryťVypnúť reklamu

Osobitnú kapitolu tvoria prípady Obuch a spol. a proces proti generálnym tajomníkom Demokratickej strany Kempnému a Budárovi. V štúdii Prípad Turiec rekonštruuje Jablonický proces s bývalým partizánskym veliteľom Žingorom, ktorého roku 1950 popravili, a posledná kapitola rozoberá perzekúciu niekdajších členov protifašistických odbojových skupín spojenú s tajným sledovaním a kriminalizáciou francúzskych diplomatov.

Napriek tomu, že každý opisovaný prípad je iný, všetky majú čosi spoločné: títo ľudia neboli vyšetrovaní a súdení za niečo, čo urobili, ale za to, čo sa im pripisovalo, že urobili alebo chceli urobiť. Vyfabrikované obvinenia obsahujú v sebe niekedy priam absurdity s logikou postavenou na hlavu, s nulovým pravdepodobnostným kvocientom. V nejakom románe alebo v dráme by vyznela ako nepresvedčivá postava, ktorá nasadzovala život, aby prispela k oslobodeniu svojej vlasti a potom organizuje sprisahanie proti nej. Tieto zle napísané tragédie sa však v reáli odohrávali a vrcholili popravami ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Jablonický nesiahol po tejto látke náhodou, veď už od šesťdesiatych rokov sa mu do ruky dostávali dokumenty, ktoré súviseli s jeho systematickým výskumom odboja, neboli však priamym predmetom jeho vtedajšej práce, nevraviac o ich dokonalom tabuizovaní; no vedel, kde hľadať, po ktorej stope ísť; poznal príslušných ľudí, dozvedel sa veľa o ich následných osudoch. Okrem toho: o procesoch na Slovensku vyšlo po novembri už viacero štúdií, no dosť medzerovitých, a tak Jablonický prináša kompletné zobrazenie udalostí, približuje ich pozadie, zákulisie, ich skryté súvislosti; aktérov týchto zločinných praktík nenecháva v anonymite, ale uvádza ich mená.

Autorova svedomitá príprava a rozprávačský dar priniesli ovocie v podobe vzrušujúcich príbehov, aké sa v dejinách sotvakedy vyskytli a ak, rozhodne nemali také kruté dôsledky. S rozsudkami smrti sa v tejto krajine „hauzírovalo“ celkom bez zábran a dobre, že to Jablonický hovorí na plné ústa.

SkryťVypnúť reklamu
JOZEF BŽOCH
(Autor je literárny kritik)
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 205
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 993
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 259
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 662
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 168
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 955
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 624
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 336
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu