Začiatkom týždňa zverejnili v New Yorku výsledky prieskumu, v ktorom bolo zahrnutých šesťdesiat percent vysielania veľkých televíznych sietí, ako aj najpopulárnejších káblových programov. V období 1997 až 1998 sa podiel sexu pohyboval okolo 56 percent. Od roku 1999 do konca roku 2000 to už bolo 69 percent. Z prieskumu boli vylúčené spravodajstvo, šport a detské programy.
Experti uznávanej Nadácie Kaiser-Family pri Kalifornskej univerzite však pristupovali k pojmu sexuálny obsah veľmi subtílne: okrem „zobrazovania intímnych dotykov a pohlavného styku“ zachytávajú aj rozhovory na sexuálne témy, flirty a bozky.
Oproti liberálnosti niektorých európskych, napríklad nemeckých a francúzskych televízií však sexuálna revolúcia amerických divákov len čaká. Napríklad odhalené prsia sa v Spojených štátoch v bežne dostupných programoch neukazujú. To, čo americkí experti zaraďujú pod zobrazovanie pohlavného styku, sa v Nemecku a vo Francúzsku považuje za náznak.
Ako príklad uvádzajú americkí experti seriál Ally McBealová. V prvom diele tretej série (ktorú práve vysiela aj televízia Markíza – pozn. red.) sme už videli hmlisto načrtnuté dobrodružstvo Ally s neznámym mužom v umývacej linke.
EDWIN GRASSMEIER
(Autor je prekladateľ)