avitelia avizovali možnosť zásahu zo strany Bank of Japan. Podľa názorov analytikov poslednou vecou, ktorú potrebuje japonská ekonomika, je práve silný japonský jen. Zároveň nedávne detaily z posledného rokovania bankovej rady centrálnej banky jasne ukázali, že existuje záujem o oslabenie jenu, ak ho podpoira fundamentálne dáta.
Neskôr sa pozornosť finančných trhov sústredila na vývoj japonského obchodného deficitu za jún. Tieto informácie sú dôležité aj preto, že naznačia očakávané správy o vývoji HDP za druhý štvrťrok. Očakávania hovorili o deficite na úrovni 29,4 miliardy amerických dolárov v porovnaní s deficitom 28,3 miliardy dolárov v máji. Zverejnené dáta boli v súlade s očakávaniami analytikov a dolár sa mierne oslabil k hranici 0,9165 USD/1 EUR, ktorá však nebola prekonaná.
Česká koruna sa oslabila k úrovni 34,050 CZK/1 EUR, a to po vytrvalých nákupoch zo strany zahraničných bánk. Volatilita pokračovala aj pri obchodovaní maďarského forintu. Opätovne sa však nedarilo prekonať úroveň 258,50 HUF/1 EUR. Podľa niektorých odhadov je hranica 260 HUF/EUR hranicou odporu. Poľský zlotý sa naďalej oslaboval, aj keď tempo oslabovania sa výrazne spomalilo a prelomiť hranicu 4,300 PLN/1 USD sa zatiaľ nepodarilo.
BRANISLAV MATUŠEK(Autor je dílerom ING Bank)