Afganci: Cudzinci nám chcú vziať vieru

„Smrť bezbradým! Smrť kresťanským misionárom! Smrť OSN!“ kričí skupinka asi desaťročných chlapcov na cudzinca na ulici v hlavnom meste Afganistanu Kábule. Je to len jeden zo znakov rastúceho odporu proti cudzincom, píše americká agentúra AP. Nenávistná ..


Jediným výsledkom vyjednávaní západných diplomatov v Afganistane o osude zadržaných humanitárnych pracovníkov bolo, že im mohli doručiť balíčky. FOTO - TASR/AP



„Smrť bezbradým! Smrť kresťanským misionárom! Smrť OSN!“ kričí skupinka asi desaťročných chlapcov na cudzinca na ulici v hlavnom meste Afganistanu Kábule. Je to len jeden zo znakov rastúceho odporu proti cudzincom, píše americká agentúra AP. Nenávistná nálada voči nemoslimom sa stupňuje od zadržania ôsmich cudzincov, ktorých vládnuce hnutie Taliban obvinilo zo šírenia kresťanstva pod zámienkou humanitárnej pomoci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Predstavitelia organizácie Shelter Now International odmietajú, že by obracali moslimov na kresťanskú vieru. Taliban však namieta, že zhabal tisícky cédečiek, video- a audiopások a Biblií v miestnom jazyku.

Ortodoxní moslimovia tlačia už dva týždne do hláv Afgancov slová o ohrození ich krajiny: Afganistan sa vraj stal cieľom konšpirácie, medzi prívržencov islamu sa má zavŕtať aj kresťanstvo.

„Predtým sme si mysleli, že cudzinci nám sem prišli pomáhať. Teraz im však neverím,“ hovorí Farid Ahmad. „Sme chudobní a nič nemáme. Prichádzajú, aby nám dali chlieb a pokúsili sa nám zobrať našu vieru.“

Misionári by tam nemali byť

Nech je pravda kdekoľvek, organizácia Shelter Now International má problém: nielenže jej zamestnancom hrozí podľa islamského práva trest smrti, ale okrem toho musí aj ostatným humanitárnym organizáciám vysvetliť, čo v Afganistane presne robila.

SkryťVypnúť reklamu

„Neviem, či zadržaní pracovali ako misionári. Niekedy sa to nedá len tak ľahko povedať,“ hovorí pre ABCNews profesor komparatívnych kultúr na Columbia University Hamid Dabashi. „Podľa mňa, pri všetkej úcte, dnes misionárske organizácie nemajú v Afganistane čo robiť. Už tak je tam dosť zlá situácia a OSN len horko-ťažko zvláda riešiť každodenné problémy tamojších ľudí. Ak ponúkali chlieb a strechu nad hlavou v mene Ježiša Krista, tak si myslím, že Ježiš Kristus, ak by žil, by bol zhrozený.“

Taliban presadzuje najprísnejšiu interpretáciu islamu. Hinduisti a sikhovia musia nosiť na oblečení žlté znaky. Už vtedy si mali podľa odborníkov kresťanské organizácie uvedomiť, že im hrozí nebezpečenstvo.

Väčšina z nich však v krajine zostala. Podľa západných diplomatov tak ohrozili prácu desiatok ďalších organizácií. Taliban ich môže vypovedať všetky. Milióny Afgancov, ktorí po suchách, hladomore a desaťročiach občianskych vojen potrebujú pomoc, zostanú odkázaní len na seba.

SkryťVypnúť reklamu

Nie sú misionári ako misionári

„Sú takí, ktorí len chcú pomôcť, bez toho, aby presadzovali svoju agendu, potom sú takí, ktorí obracajú na vieru, a potom sú aj takí, ktorí spolupracujú s tajnými službami,“ hovorí Chip Berlet, analytik amerického think-tanku Political Research Associates.

Humanitárne organizácie majú s obvineniami dlhoročné skúsenosti. Aj preto v roku 1994 Medzinárodný Červený kríž v spolupráci s ďalšími organizáciami, aj kresťanskými, vypracoval dobrovoľný morálny kódex správania. Kódex odporúča pomáhať „bez presadzovania politických alebo náboženských názorov“, s rešpektom ku „kultúre a zvykom spoločenstiev a krajín“, v ktorých pracujú.

(kos)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 487
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 970
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 658
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 189
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 972
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 637
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 342
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu