Misionári nie sú v Ázii vítaní

Keď v roku 1999 navštívil pápež Ján Pavol II. Áziu, modlil sa, aby „sa zožala veľká žatva na poli obracania duší na vieru na tomto obrovskom a dôležitom kontinente“. Postaviť kríž v Ázii si však žiada viac než modlitbu. Misionárske hnutie tu totiž mnohí .

Keď v roku 1999 navštívil pápež Ján Pavol II. Áziu, modlil sa, aby „sa zožala veľká žatva na poli obracania duší na vieru na tomto obrovskom a dôležitom kontinente“. Postaviť kríž v Ázii si však žiada viac než modlitbu. Misionárske hnutie tu totiž mnohí považujú za ohrozenie náboženských režimov alebo za modernú a škodlivejšiu formu kolonializmu.

Úrodná zem v Číne

Čína sa stala živnou pôdou misionárov, lebo komunizmus prestáva byť jedinou a nenahraditeľnou ideológiou. Mnohí Číňania sa v snahe nájsť si duchovnú potravu vracajú k tradičným vieram, ale aj k moderným kvázináboženským skupinám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vierovyznanie sa stále obmedzuje na päť štátom uznaných cirkví a obracanie na vieru je prísne zakázané. Čína má 10 miliónov registrovaných protestantov a štyri milióny veriacich sú v oficiálnej čínskej katolíckej cirkvi, ktorá neuznáva pápeža. Ďalšie milióny ľudí sú však v ilegálnych cirkvách a modlitebných zhromaždeniach. Tie často fungujú vďaka misionárom zo zámoria, ktorí sa vydávajú za učiteľov alebo turistov. Najmenej 14 kresťanských siekt úrady podľa Informačného centra pre ľudské práva a demokraciu so sídlom v Hongkongu označujú za „kulty zla“. To ich priraďuje k zakázanému duchovnému hnutiu Falun -kung a umožňuje tvrdé tresty pre prívržencov a organizátorov.

Tradícia v Indonézii

Indonézia je najväčší moslimský štát na svete. Oficiálne však krajina uznáva a zdanlivo chráni aj iné náboženstvá. Do jej východnej časti sa dostali misionári v 16. storočí, dávno po tom, ako na tieto ostrovy priniesli arabskí obchodníci islam. Na Irian Jaya, známom tiež ako Západná Papua, misionári letecky zásobujú izolované oblasti, školy a kliniky. Niektoré zahraničné kresťanské skupiny zasypali Bibliami Moluky, kde umierajú tisícky ľudí v náboženskej vojne medzi kresťanmi a moslimami. To vyvolalo obvinenia zo zasahovania do vnútorných vecí.

SkryťVypnúť reklamu

Prísnejšie proti darcom

Ústava Indie považuje všetky cirkvi za rovnocenné. Politickí liberáli a cirkevní aktivisti však poukazujú na sériu útokov na kresťanských duchovných a misionárov v posledných rokoch. „Zahraniční misionári ako za britskej éry dnes neexistujú,“ hovorí Ipe Jospeh, generálny tajomník Národného koncilu cirkví v Indii. Podľa neho sú v krajine len pracovníci nevládnych organizácií, z ktorých väčšina bojuje proti nevzdelanosti a chudobe. Naopak, v severovýchodných, prevažne kresťanských štátoch indického zväzu, kde pôsobia násilné separatistické hnutia, pôsobí asi 1000 hinduistických misionárov.

Otec Dominic Emmanuel z katolíckej arcidiecézy v Dillí odmieta obvinenia, že kresťania cez školy a zdravotnú starostlivosť chytajú do osídel svojej viery chudobných. Keby to bola pravda, podiel kresťanov v populácii by vzrástol, tvrdí. Od sčítania ľudu v roku 1951 však klesol počet kresťanov z 2,8 na 2,34 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda v súčasnosti pripravuje zákon sprísňujúci kontrolu toku humanitárnej pomoci zo zahraničia. Milióny príslušníkov indickej elity však boli vychovaní v kresťanských školách. (reuters, zah)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 324
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 855
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 201
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 641
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 422
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 732
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 570
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu