Uplynulé počasie umožňuje obaľovačom klásť vajíčka a postupne sa tiež začínajú liahnuť prvé húsenice. Pre 1. signalizačné pásmo, do ktorého patria okresy Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky, preto odporúčame po 22. máji vykonať ošetrenie proti obaľovačovi jablčnému bežnými prípravkami proti húseniciam. Sú to organofosfátové prípravky ACTELLIC 50 EC, BASUDIN 600 EW, RELDAN 40 EC, SUMITHION SUPER, ULTRACID 40 WP a ZOLONE EC, pyretroidné prípravky CYPER 10 EM a NC 10 EM, CYPRIN 10 EC, DECIS 2,5 EC, EW 50 a 25 FLOW, KARATE 2,5 EC a 2,5 WG, MAVRIK 2 F, TALSTAR 10 EC a VAZTAK 10 EC a 10 SC, kombinovaný prípravok s organofosfátovou a pyretroidnou účinnou látkou NURELLE D a prípravok s účinnou látkou z inej skupiny, ako sú menované, CALYPSO 480 EC a TREBON 10 F.
Stromy ošetrené prípravkami proti vajíčkam, o ktorých sme písali pred týždňom, ošetrovať netreba. Pri výbere prípravku je vhodné využiť nižšiu škodlivosť organofosfátových prípravkov voči dravým roztočom, ktoré udržujú v prirodzenej rovnováhe škodlivé roztočce. Pri použití pyretroidných prípravkov dochádza často k rýchlemu premnoženiu a veľkej škodlivosti roztočcov, ktoré sa potom pomerne ťažko ničia, čím dochádza k vyšším hospodárskym stratám. Naďalej treba venovať pozornosť ošetreniu proti múčnatke, v oblastiach s vyššími zrážkami aj proti chrastavitosti.
V regiónoch s pravidelnými hospodárskymi škodami spôsobenými obaľovačom slivkovým možno vykonať ochranu proti jeho prvej generácii, a to v oblastiach ohraničených približne okresmi Trenčín, Prievidza, Banská Bystrica, Prešov, Humenné a severnejšie od nich, v období 20. až 26. mája prípravkami CALYPSO 480 SC, DECIS 2,5 EC, EW 50 a 25 FLOW, SUMITHION SUPER a ZOLONE EC. Porasty ošetrené prípravkami proti vajíčkam podľa signalizácie vydanej minulý týždeň už ošetrovať netreba. V najsevernejších oblastiach a v nadmorskej výške nad 600 metrov možno ešte využiť na ochranu aj prípravky proti vajíčkam, a to DIMILIN 48 SC, INSEGAR 25 WP a RIMON 10 EC, ktoré sa aplikujú okolo 17. mája.
Teplé počasie je priaznivé aj pre rozmnožovanie vošiek. Pri ochrane ovocných drevín, ale napríklad aj skleníkovej zeleniny, je preto vhodné sledovať ich početnosť a pri premnožení použiť niektorý zo širokej palety povolených insekticídov.
Na priesadách kapustovej zeleniny môže spôsobovať škody kvetárka kapustová. Jej larvy vyžierajú chodbičky v koreňovom krčku a v koreni. Za suchého počasia sú škody vyššie. Preventívna ochrana spočíva v správnom striedaní plodín, ničení burín a v odstraňovaní poškodených rastlín s larvami v predošlom roku. Pri opakovaných silných výskytoch v predchádzajúcich rokoch možno uskutočniť zálievku priesad 14 dní po vysadení prípravkami BASUDIN 600 EW, DIAZOL 60 EC, DIAZOL 50 EW a SUMITHION SUPER. K jednej rastline sa aplikuje približne 100 ml roztoku.
V porastoch zemiakov upozorňujeme na včasný zásah proti liahnucim sa larvám pásavky zemiakovej, ktorých prvé dospelce už boli pozorované v najteplejších oblastiach Slovenska.
Ing. STANISLAV BAROK
ÚKSÚP-OORF