
Včely venujú matke (označená v strede) stálu pozornosť. FOTO – ARCHÍV
V Liptovskom Hrádku sa nedávno uskutočnil 10. odborný seminár chovateľov včelích matiek. Na podujatí, ktoré usporiadal Výskumný ústav živočíšnej výroby - Ústav včelárstva v Liptovskom Hrádku, sa zúčastnili registrovaní chovatelia včelích matiek z celého Slovenska.
Keďže včela medonosná je v zmysle platného zákona (č. 194/1998 Zb.) zaradená medzi hospodárske zvieratá, na chov včelích matiek sa vzťahujú ustanovenia tohto zákona, ktoré musí chovateľ rešpektovať. Medzi jeho povinnosti patrí sledovať zdravotný stav včelstiev.
Aby sa nákazlivé choroby včiel a včelieho plodu neprenášali, vzorky včiel zo včelstiev sa vyšetrujú na roztočovú a nozémovú nákazu (v tomto roku ústav včelárstva vyšetril 2206 vzoriek včiel s celkovo priaznivým výsledkom). Na jar - na začiatku chovateľskej sezóny, robí príslušná regionálna veterinárna a potravinová správa priamo na včelárskej farme dôležité prehliadky plodu, aby sa vo včelstvách vylúčilo bakteriálne ochorenie - mor včelieho plodu. Po splnení všetkých podmienok, chovateľ získa od ministerstva pôdohospodárstva Dekrét o uznaní chovu (v roku 2003 ho dostane päť šľachtiteľských a 40 rozmnožovacích chovov v rámci Slovenska).
Súčasťou seminára bolo aj zhodnotenie plemenárskej práce v tomto roku. Podľa výkazov chovatelia vlani odchovali 8429 včelích matiek, čo je oproti roku 2001 nárast o 13 percent. Chovateľský potenciál však napriek tomu nie je plne využitý. Odborníci zhodnotili aj celkovú štruktúru včelstiev a ich zdravotný stav. Chovatelia sa zaujímali o SAPARD, legislatívu, ktorá sa bude vzťahovať aj na chovateľov včelích matiek, o dotačnú politiku, riešenie súčasnej zdravotnej situácie vo včelárstve (nielen v chove včelích matiek), ako aj o výkup a zdravotnú bezchybnosť medu a iných včelích produktov. Na tieto otázky im odpovedal zástupca Štátnej veterinárskej a potravinovej správy SR MVDr. Jozef Blecha a pracovníci ústavu včelárstva.
(az)