Ide o chlpáčika obyčajného (Epicometis hirta), ktorého v staršej odbornej literatúre nájdeme aj pod názvami huňatec chlpatý alebo zlatohlávok chlpatý. Prezimuje v štádiu dospelcov v pôde, ktorú opúšťa v druhej polovici apríla. V tomto období navštevuje rôzne kvitnúce rastliny a živí sa ich peľom. Môžu to byť púpava, porasty repky alebo raže, ale aj ovocné dreviny, predovšetkým jablone a hrušky. Po tomto úživnom žere dochádza k páreniu a samičky kladú vajíčka do pôdy v malých skupinkách. Vyliahnuté larvy sú podobné pandravám, pretože chlpáčik obyčajný patrí do príbuzenstva chrústov (čeľaď skarabeusovité). Na rozdiel od pandráv chrústov však podzemné časti rastlín nepoškodzujú, pretože sa živia iba organickými látkami. Vývoj lariev trvá približne tri mesiace. Koncom leta sa zakuklia a ešte na jeseň sa z nich vyliahnu chrobáky, ktoré však do jari zostávajú v pôde. Chlpáčik obyčajný má za rok jednu generáciu.
Škodlivosť chlpáčika obyčajného sa zvýrazňuje v teplých a suchých rokoch. Chrobáky sú aktívne najmä za teplého a slnečného počasia, keď húfne nalietavajú na kvitnúce porasty. Vzhľadom na to, že ide i príležitostného škodcu, metódy jeho ničenia nie sú vypracované. Keďže napáda kvitnúce porasty navštevované včelami a inými opaľovačmi, ničenie škodcu by sa malo obmedziť na zber a mechanickú likvidáciu chrobákov v čase ich intenzívneho náletu do porastov (najmä v predpoludňajších hodinách).
* Posielam vám výhonky černíc s červenofialovými škvrnami. Čo ich spôsobuje a aké sú možnosti ochrany proti ochoreniu? E. G., Malacky
Na zaslaných výhonkoch som zistil hrdzu ostružinovú (Kuehneola albida), ktorá v konárikoch prezimuje. V infikovaných miestach pokožka neskôr praská a z ložísk huby sa uvoľňujú žlté spóry, ktoré nakazia spodné strany listov ostružín. Za daždivého počasia sa hrdza môže na listoch rýchlo rozšíriť. Silno napadnuté listy predčasne opadávajú, čo môže mať negatívny vplyv na úrodu.
S preventívnymi postrekmi ohrozených ostružín proti hrdzi ostružinovej treba začať už krátko po vypučaní rastlín a ošetrenie je potrebné aspoň dvakrát v 10-dňových intervaloch zopakovať. V Zozname povolených prípravkov nie sú proti hrdzi ostružinovej uvedené žiadne. Zahraničná odborná literatúra odporúča Baycor, Bayleton a prípravky na báze mancozebu (Dithane, Novozir).
Ing. JURAJ MATLÁK
Foto – archív