Kým v marci boli ceny v európskej pätnástke o 2,3 percenta vyššie ako pred rokom, v apríli predstavovalo zdraženie 2,1 percenta. Podľa analytika Tatra banky Branislava Baričáka mohli ceny stúpať pomalšie vďaka lacnejším dovozom a poklesu cien ropy. „Rovnako ako v prípade iných ekonomík, je to predovšetkým vplyv poklesu cien energií po skončení vojny v Iraku,“ vysvetlil Baričák. „Ďalším faktorom je zhodnocovanie eura, ktoré zlacňuje dovážané tovary a služby. Za päť týždňov získalo oproti doláru viac ako 10 percent a za päť mesiacov vyše 17 percent.“ Ceny sa tak správajú podobne ako na Slovensku. Posilnenie koruny oproti euru tiež tlmí zdražovanie u nás, lebo niektoré dovážané tovary môžu zlacnieť.
„Európska centrálna banka už zaujala flexibilnejší prístup a všeobecne sa očakáva, že pri rozhodovaní o výške úrokov bude viac pozerať aj na tendencie v reálnej ekonomike, teda pre slabý hospodársky rast pristúpi k zníženiu sadzieb,“ povedal analytik.
Takýto krok európskej centrálnej banky by investície v slovenských korunách znova zvýhodnil, ak by zároveň nedošlo k poklesu úrokov Národnej banky Slovenska. Prejavilo by sa to ďalším zhodnocovaním koruny.
Inflácia v eurozóne je pre nás zaujímavá nielen v dôsledku úrokov. Jedným z kritérií na vstup do Európskej menovej únie je, aby inflácia v takej krajine neprevýšila priemer troch členov s najstabilnejšími cenami o 1,5 percenta. To by pre Slovensko v súčasnosti znamenalo, že by nemohlo mať infláciu vyššiu ako zhruba tri percentá. Od súčasného rastu cien v únii tiež závisí, aký cenový šok nás po vstupe čaká.
(bro)