v, novinárov a publicistov.
Na agentúrnu správu zareagoval denník Nový deň, ktorý vzápätí obvinil podpredsedu vlády, že investoval peniaze daňových poplatníkov do koncertov populárnej hudby a „nenašlo sa pár korún, aby spisovateľské organizácie mohli usporiadať stretnutia zamerané na (…) objasnenie pohľadu slovenských intelektuálov na proces európskej integrácie“.
Agentúra vydala informáciu na základe listu od spisovateľa Andreja Ferka. Ako však SME povedal predseda slovenského centra PEN Gustáv Murín, pán Ferko bol v roku 2000 z tejto organizácie oficiálne vylúčený za porušenie Charty v bode, ktorý zaväzuje členov bojovať proti skresľovaniu faktov v záujme politických a osobných cieľov v médiách. Ak teda Ferko uvádza, že vláda a médiá ignorujú spisovateľov, ide výlučne o jeho subjektívny názor. V jeho liste, ktorého kópiu sa nám podarilo získať, sa to hemží všeobecnými obvineniami typu, „ide iba o ďalšie porušenie slobody slova, rozvoj neeurópskej metódy zaobchádzania so spisovateľmi ako občanmi druhej kategórie“.
TASR si neoverila, či Andrej Ferko zastupuje ešte niekoho okrem seba. Na upozornenia nášho denníka v stredu večer uverejnila len oficiálne stanovisko predsedu Slovenského centra PEN. Pán Ferko, ktorý sa už niekoľkokrát v minulosti blysol obviňovaním ľudí zmýšľajúcich inak ako on, je učiteľ na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave, momentálne pôsobí dokonca ako vedúci oddelenia počítačovej grafiky. Svoje súkromné politické vyhlásenie poslal elektronickou poštou zo svojej oficiálnej adresy na škole. Človek, ktorého registruje oficiálny Slovník slovenských spisovateľov, zneužil akademické prostredie na šírenie fám, ktorými poškodzuje hneď niekoľko strán. Referendum tak po kauze s eurohymnou poznačil ďalší škandál týkajúci sa kultúrnej obce.
Vyjadrenie Andreja Ferka sa nám zistiť nepodarilo. Momentálne sa totiž zdržuje na univerzite v rakúskom Grazi, kde pôsobí ako hosťujúci pedagóg.