
FOTO PRE SME – VERONIKA JANUŠKOVÁ
„Púšťali sme im z cédečka hymnu Slovakia. Prišli za mnou, nech s tými píšťalkami už prestanem, nech tam dám niečo naše,“ vysvetľoval vyobliekaný starosta Ladislav Šaňa. Spolu s ďalšími Rómami pofajčieval pred zamknutými dverami miestneho úradu.
„Prečo ma nepustíte dnu, keď chcem ísť hlasovať?“ pýtal sa mladý muž. Starosta vysvetlil, že hlasovacie miestnosti otvoria až o pol hodiny. „Aj ja musím počkať.“ Chlapov posielal domov po občianske preukazy. „A načo? Veď ma tu všetci poznáte,“ oponoval jeden z nedočkavcov.
Pred úradom čakal aj otec starostu, 81-ročný Vojtech Šaňa. „Koľkí prídu? Ťažko povedať. Ale dúfam, že nás bude dosť. Kto chce lepšie žiť, mal by pre to aj niečo urobiť,“ hovoril starý pán. Mladí prikyvovali.
„Je tu veľa negramotných. Ani nevedia, o čo ide. Opýtate sa, či idú hlasovať, a oni, že za koho? A keď poviete, že za úniu, pýtajú sa, kto to je. Bojím sa, že referendum nedopadne dobre. Aspoň u nás,“ pochybuje Bartolomej Šaňa, príbuzný starostu.
Aladár Gadžor je presvedčený o opaku. „Všetci vedia veľmi dobre, o čo ide. Veď celý týždeň v našom rozhlase nebolo počuť nič iné, len – Romale, avante volinel.“
Aj starosta je optimistom, napriek tomu, že na rómske sídlisko nedostali ani jeden plagát v rómskom jazyku. „Pomohli sme si sami. Celý týždeň sme v rozhlase presviedčali ľudí, že prísť a povedať áno alebo nie únii je ich právo. Materiály mali byť viacjazyčné. Keď vedeli urobiť slovensko-maďarské, prečo nepridali aj rómčinu a rusínčinu? Aj hymnu Slovakia mohli naspievať v našom jazyku: Romale, avante volinel džas ante Europa vašofeder dživipen. Rómovia, poďte voliť Európu za lepší život. To by ste len videli, koľkí by prišli hlasovať!“
O druhej sa do hlasovacej miestnosti vrútili azda dve desiatky občanov.