
Bývalý francúzsky prezident Valéry Giscard d‘Estaing, dnes prezident Konventu o budúcnosti Európy. FOTO – REUTERS
BRUSEL – Konvent o budúcnosti Európskej únie je naďalej rozdelený v otázke budúceho usporiadania európskych inštitúcií. Najviac sa diskutuje o predsedníctve únie a zložení Európskej komisie.
Rozpor medzi „malými“ a „veľkými“ sa nepodarilo preklenúť ani na tohtotýždňovom plenárnom zasadnutí Konventu v Bruseli.
Predsedníctvo Konventu vedené Valérym Giscardom d‘Estaing navrhuje namiesto rotujúceho predsedníctva vytvorenie stáleho voleného predsedu Európskej rady, akéhosi „prezidenta Európy“. Navrhuje znížiť počet členov Európskej komisie na 15, čo by znamenalo, že pri 25-člennej únii nebudú v komisii zastúpené všetky štáty, a zriadiť nový orgán – Kongres národov.
Tieto návrhy podporili včera väčšie krajiny ako Nemecko, Taliansko a Británia.
Naopak, zástupcovia 16 tzv. „malých“ štátov vo štvrtok odovzdali Giscardovi svoj vlastný návrh. Predpokladajú v ňom zachovanie rotujúceho predsedníctva a princípu jedna krajina – jeden komisár. Odmietli tiež vytvorenie nových inštitúcií.
Práca Konventu sa zrejme pretiahne. Summit v Aténach zaviazal predsedníctvo Konventu predložiť návrh budúceho fungovania únie už 20. júna na summite v Solúne. Grécky minister zahraničných vecí George Papandreou však naznačil, že Konvent bude pracovať ešte aj po summite.
Slovensko podpísalo návrh „malých“ krajín. Podľa zástupcu Národnej rady v Konvente Jána Figeľa nemáme dôvod meniť naše postoje. „Slovensko je so svojimi názormi na väčšinovej strane,“ povedal pre TASR.
Vládny zástupca v Konvente Ivan Korčok sa na zasadnutí tento týždeň nezúčastnil. Vo štvrtok vystúpil na konferencii Inštitútu SK-21 o európskej budúcnosti Slovenska. „Nezostal som na Slovensku v dôsledku tejto konferencie. Mal som iný pracovný program, absolvoval som asi 15 prijatí. Na zasadnutí Konventu som mal za seba plnohodnotnú náhradu,“ povedal pre SME. Náhradníkom vládneho zástupcu je veľvyslanec pri Európskej únii Juraj Migaš. (mar)