Politici-spisovatelia. Píšu aj sci-fi, aj poéziu

Azda najväčším politickým literátom na Slovensku je práve prvý muž krajiny, Rudolf Schuster. Talent demonštroval aj bronzovým hokejistom, keď im napísal básničku, určenú špeciálne na slávnostné stretnutie po majstrovstvách. Aj im ju zarecitoval: „Nič ...

Azda najväčším politickým literátom na Slovensku je práve prvý muž krajiny, Rudolf Schuster. Talent demonštroval aj bronzovým hokejistom, keď im napísal básničku, určenú špeciálne na slávnostné stretnutie po majstrovstvách. Aj im ju zarecitoval: „Nič to chlapci, nič to zato, že nám o chlp ušlo zlato. O rok v Prahe poďme na to!“ Súčasný prezident má na konte už takmer dvadsať kníh, raz sa ho možno budú deti učiť ako literárneho klasika. Istý humorista raz na otázku, čo je to vlastne klasická literatúra, odvetil: „Taká, o ktorej všetci debatujú, ale nikto ju nečíta.“ Z tohto pohľadu máme medzi politikmi veľmi veľa klasikov.Schuster: Na stope k Indiánom

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Slovenský prezident v sebe objavil literárny talent v roku 1984, odvtedy vyprodukoval úctyhodných devätnásť kníh. Debutoval publikáciou o súčasnom stave a pláne zlepšenia životného prostredia Košíc, neskôr písal detektívky. Z toho žánru vyšli z jeho pera hneď tri tituly: Prípad Puntičkár, Nežiaduci dôkaz a Čierny notes. Známe sú aj jeho knihy o putovaní Južnou Amerikou – Necestami Brazílie, alebo Stopy viedli k Indiánom. Jeho kniha memoárov Ultimátum bola preložená do viacerých jazykov vrátane ruštiny či čínštiny. Písal aj rozhlasové hry, literárno-dramatické pásma a scenáre k dokumentárnym filmom.

Počet napísaných kníh: 19

Žáner: cestopisy, literatúra fakt, román

Dzurinda: Cesnak v zube

Múza zaklopala na okno slovenského premiéra v tom najvhodnejšom čase – pred parlamentnými voľbami. Jeho kniha sa v niektorých kníhkupectvách dokonca stala na chvíľu bestsellerom, no záujem rýchlo opadol. Dzurindova spisovateľská prvotina Kde je vôľa, tam je cesta bola zrejme len dobre mierenou reklamou šéfa vlády a SDKÚ. Prvá veta v nej napríklad znela: „Sedel som v rohu zasadačky a nezapájal sa do chabej diskusie. Bolel ma deravý zub a nepomáhal ani cesnak, čo som si doň natlačil.“ Čitateľ sa z nej nedozvedel prakticky nič nové. Podobnými reklamnými ťahmi sa preslávil aj Dzurindov odveký rival Mečiar. Ten čítanie knihy Mikuláša Dzurindu Kde je vôľa, tam je cesta považuje za stratu času.

SkryťVypnúť reklamu

Počet napísaných kníh: 1

Žáner: esej

Mečiar: Slovensko, dôveruj si!

Vladimír Mečiar je autorom dvoch kníh – Slovensko, dôveruj si! a Slovenské tabu. Ich obsah čitateľov ničím neprekvapil, napokon ani autor sám nemá veľmi čím prekvapiť. Napriek tomu, že Mečiar čítanie Dzurindovho literárneho pokusu považuje za stratu času, Dzurinda bol v reakcii miernejší: ,,Nepovažujem za vhodné vždy komentovať svojich politických oponentov.“

Počet napísaných kníh: 2

Žáner: esej, úvaha

Heriban: Pripravujem škandalóznu knihu

Ako jeden z mála poslancov je odborníkom aj na literatúru. Jeho próza Niekto na mňa stále píska získala dokonca 1. miesto v súťaži Literárneho fondu v roku 1993. Jozef Heriban je spoluautorom scenára k legendárnej filmovej komédii Utekajme, už ide! Pracoval aj na slovensko-americkom koprodukčnom filme Dávajte si pozor!, ktorý bol ocenený viacerými medzinárodnými cenami. Je scenáristom, režisérom a producentom televízneho komediálneho seriálu Bud Bindi, ktorý sa stále teší veľkej popularite a má úspechy aj v zahraničí. Televízna groteska so Stanom Dančiakom a Mirom Nogom v hlavných úlohách sa stala laureátom súťaže Golden Gate Awards 1994 na dvadsiatom siedmom filmovom festivale v San Franciscu a získal aj Zlatú cenu na dvadsiatom ôsmom IFF v Houstone. V súčasnosti nemá veľa času literárne tvoriť, ale hovorí, že po odchode z parlamentu napíše škandalóznu knihu. Prezradil ešte, že ju vydá pod pseudonymom.

SkryťVypnúť reklamu

Počet napísaných kníh: 2

Žáner: scenár ku komédiám, krátke prózy, novela

Kramplová: Pomsta v diplomatickej sukni

Jednu z mnohých Mečiarových pravých rúk kopla múza vo chvíľach, keď ju „vykopli“ z postu veľvyslankyne v Kanade. Jej literárne dielo uzrelo svetlo sveta za krátky čas. Nádejná literátka v ňom opisuje svoje, podľa nej škandalózne odvolávanie z veľvyslaneckého postu. Jej nadriadený Eduard Kukan na knihu reagoval so stoickým pokojom: „Naozaj som o nej zďaleka toľko nerozmýšľal. Nechcem byť nedžentlmenský, aby som použil silnejšiu formuláciu, že je mi…, preto ani na takéto insitné rozprávanie nebudem reagovať.“ Svojím počinom Kramplová vtedy asi urobila dojem na vtedajšieho šéfa v strane, Mečiar ju za aktivitu pochválil, ba nabádal aj ostatných z hnutia na literárnu činnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Počet napísaných kníh: 1

Žáner: neidentifikovateľný, najbližšie má k sci-fi

Hudec: Treťotriedny?

Exminister kultúry Ivan Hudec bol pred vstupom do politiky úspešným spisovateľom, jeho fotografia je dokonca v učebnici literatúry pre stredné školy. Písal prózu. Vyšlo mu niekoľko kníh, medzi najznámejšie patria historický román Pangharty, povesti Biela pani, mŕtvy pán. Napísal aj zbierku poviedok Bozk uličníka. V čase ministrovania sa však preslávil inak – najmä rozdelením umelcov na dobrých a zvyšok, takzvaných „treťotriednych“. Do ktorej triedy by patril Hudec, spisovateľ, už tiež ktosi povedal.

Počet napísaných kníh: 5

Žáner: próza, historický román

Csáky: Uvažuje o novej

Po prezidentovi Schusterovi je jedným z najplodnejších spisovateľov z radov politikov. Na konte má už šesť kníh. „V roku 1992 mi vyšiel román Kniha spomienok, o rok neskôr publicistická kniha Hviezdy nad dedinou.“ V roku 1994 vydal dve knihy – Byť Maďarom na Slovensku a poviedky Na ceste. Venuje sa písaniu o slovensko-maďarských vzťahoch, ale píše aj beletriu. Najväčší rozruch vyvolala kniha Maďari na Slovensku. Posledný titul Medzi dvoma svetmi mu vyšiel v roku 1998. Ako jeden z mála politikov číta aj diela svojich kolegov. „Najbližšie sú mi knihy Miroslava Kusého a Rudolfa Chmela.“

SkryťVypnúť reklamu

Počet napísaných kníh: 6

Žáner: poviedka, publicistika

Chmel: Knihám zasvätil život

Je zakladateľom Fóra inteligencie Slovenska, pracoval ako šéfredaktor Stredoeurópskych novín a predseda redakčného kruhu mesačníka Os. Pripravil viaceré diela a antológie slovenskej literatúry 19. a 20. storočia. Je autorom desiatky knižných monografií a súborov štúdií z dejín slovenskej literatúry a z oblasti slovensko-maďarských literárnych vzťahov. Jeho knihu Slovenská otázka v 20. storočí vydali v štyroch jazykoch: po maďarskej premiére, slovenskom a poľskom preklade uzrela svetlo sveta aj jej česká verzia s doslovom Petra Pitharta. Okrem denníka diplomata písal aj politické eseje, rozhovory nielen z čias jeho misie, ale najmä po nej.

Počet napísaných kníh: nezistený počet

SkryťVypnúť reklamu

Žáner: eseje, preklady

Mikloško: Pamäti pamätníka

František Mikloško sa k písaniu dostal postupne. Z medzinárodne uznávaného matematika sa stal podpredseda federálnej vlády, poslanec, ale aj publicista a spisovateľ. V roku 1994 vydal Prísne tajné – Ako sme boli malí, knihu o detstve a mladosti. O dva roky neskôr napísal Lúčenie, kde pripomína výnimočnú osobnosť svojej matky. Nedávno prekvapil sedemstostranovým tretím dielom trilógie so 166 fotografiami. Má charakter memoárovej literatúry a je svedectvom o rokoch slobody. O svojej tvorbe vraví: „Štyridsať rokov sme žili iné životy, od roku 2000 treba žiť v pravde.“ Napísal aj knihy Nebudete ich môcť rozvrátiť a Čas stretnutí.

Počet napísaných kníh: 4

Žáner: pamäti

Banáš: Lepší ako včera

SkryťVypnúť reklamu

Spisovateľ, dramatik a aj politik Jozef Banáš je literárne činný od konca sedemdesiatych rokov. Píše scenáre k televíznym reláciám, jedna z jeho poviedok bola aj sfilmovaná. Zo svojej tvorby si najviac cení divadelnú hru No comment, ktorú pravidelne hráva bratislavské Divadlo West. Kniha Lepší ako včera je jeho autorskou prvotinou. Krstnými rodičmi sa stali manželia Oľga a Ľubomír Feldekovci, ktorí kedysi pomohli Banášovi ako začínajúcemu autorovi.

Počet napísaných kníh: 1

Žáner: poviedka, esej, úvaha, divadelné i televízne scenáre

TOMÁŠ HOLETZ

Medzi bývalými i súčasnými politikmi sa nájde mnoho takých, čo píšu odborné publikácie, ale aj tých, čo vydali knihu akoby mimochodom: Brigita Schmögnerová: Z Brigity Schmögnerovej sa napriek prezývke Brutálna Brigita vykľula citlivá duša, písaniu poézie sa venuje od študentských čias. V roku 1998 jej vyšla zbierka Svetlo sa rodí z tmy. Robert Fico: Predseda Smeru píše najmä na odbornú tému – ľudské práva, trest smrti. Asi najväčší rozruch vyvolala jeho Nutná obrana. Tibor Šagát: Exminister zdravotníctva je autorom odbornej knihy Pediatria. Ivan Šimko: Ministrovi obrany vyšiel v roku 1994 súbor článkov a rozhovorov v tlači Čas pravých činov. Ivan Mikloš: Vicepremiér napísal svoju prvú knihu v angličtine, je to odborná ekonomická publikácia. Milan Drobný: Lekár a exposlanec za HZDS napísal odbornú knihu o mozgu. Július Binder: Bývalý šéf Vodohospodárskej výstavby a exposlanec za HZDS je autorom publikácie o vodných dielach. Peter Kresánek: Exposlanec SDKÚ a exprimátor Bratislavy je spoluautorom knihy Ako v Bratislave. A. M. Húska: Exposlanec HZDS sa spolupodieľal na knihe Človek na rozhraní tisícročí. Michal Kováč: Bývalý prezident na knihe spomienok pracuje, vyjsť by mala už tento rok. Peter Magvaši: Bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny prednedávnom tiež vydal knihu, veľa sa o nej však nevie. Dušan Slobodník: Dnes už nebohý poslanec napísal knihu Paragraf: Polárny kruh, za svojho života preložil viac ako 80 kníh. Peter Zajac: Exposlanec je autorom viacerých teoretických diel o literatúre, ale napísal aj Sen o krajine. Zajac sa na dôvažok literatúre venuje profesijne. Peter Kresák: Exposlanec SOP je autorom viacerých kníh so spoločným menovateľom – právo, ústava. František Šebej: Exposlanec DS písal aj o športe, ale je najmä publicistom. (th)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 829
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 069
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 034
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 481
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 866
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 764
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 525
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 289
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu