Mať bazén v záhrade - to je prianie väčšiny majiteľov rodinných domov.
Bazén doma zvyšuje komfort bývania, umožní naordinovať si vodnú kúru prakticky kedykoľvek, aj každý deň, a zároveň vytvára atraktívny prvok v rámci architektonického riešenia celej záhrady. Obytná záhrada by mala pôsobiť ako jednoliaty celok, a tak je dobré myslieť na umiestnenie bazénu, jeho veľkosť, tvar a materiálové riešenie už pri jej riešení. Nezanedbateľným faktorom pri bezproblémovom užívaní bazénu je nielen investovanie do bazénovej technológie, ale aj kvalitná údržba.
Umiestnenie
Pri umiestnení bazénu v záhrade treba rešpektovať riešenie záhrady ako celku a neopomenúť náväznosť na samotný rodinný dom. Výhodné je umiestnenie bazénu tak, aby bol naň výhľad priamo z domu. Ide o estetické kritérium, vodná plocha v kombinácii s terasou a upravenou záhradou vytvára pocit pokoja, pohody, ale dôvod je aj praktický, môžeme takto zvýšiť bezpečnosť pri kúpaní detí. Odporúča sa bazén umiestniť na južnej alebo juhozápadnej strane domu, počas letných mesiacov slnečné lúče dopadajú na vodnú plochu a zohrievajú vodu. Vhodné je tiež v okolí bazénu ponechať dostatok voľných plôch na oddych (opaľovanie, hry, posedenie). Pre zachovanie intimity užívania vlastného bazénu netreba zabúdať na jeho umiestnenie voči susediacim pozemkom. Veľmi príjemným doj-mom pôsobí výsadba stromov alebo kríkov v okolí vodnej plochy. Tu je však potrebné zvážiť výšku vysádzaných stromov, aby neskôr neclonili a zároveň neznečisťovali lístím vodnú hladinu. Bazén je možné osadiť do okolitého terénu tromi spôsobmi: úplne zapustiť tak, že okolitý terén a hladina sú v jednej úrovni, uložiť bazén na terén alebo čiastočne zapustiť do terénu.
Veľkosť, tvar a materiál
Veľkosť a tvar bazénu závisia od rozlohy pozemku, umiestnení rodinného domu na pozemku a od aktivít, na ktoré má slúžiť. Pri rozhodnutí môže orientačne napomôcť číslo 2,5 m2 vodnej plochy na jednu osobu. Dôležitým parametrom je hĺbka, ktorá je 1,3 m pre neplavcov, na skákanie do bazénu ju treba upraviť. Z ekonomického hľadiska je najoptimálnejšia hĺbka 1,2 m, pretože takýto bazén sa ľahko a dostatočne prehreje a netreba ho dodatočne temperovať.
Na plávanie sa odporúča bazén 5x2,5x1,2 m (6 x 3 x 1,2 alebo 8x4x1,2). Menšie rozmery umožňujú plávanie iba so systémom protiprúdu. Bazén môže byť doplnený vírivými masážnymi zariadeniami, dá sa v ňom vytvárať umelé vlnobitie, môže sa doplniť fontánami, vodopádmi. Pri navrhovaní osvetlenia záhrady je efektné a účelné nasvietiť aj bazén.
Na súčasnom trhu nie je naozaj žiadnym problémom vybrať si z rozmanitých tvarov a veľkostí bazénov, existujú bazény kruhové, obdĺžnikové, nepravidelných tvarov, elipsovité. Najpoužívanejšie materiály sú plast, kov (tie sú aj cenovo menej náročné) alebo trvanlivý, na realizáciu náročnejší, železobetón s keramikou.
Hygienické a teplotné požiadavky
Kvalita bazénovej vody musí vyhovovať hygienickým požiadavkám. Najčastejším zdrojom na zásobovanie bazénu je voda z verejného vodovodu. Na dezinfekciu sa používajú špeciálne chemické prípravky, pri ich dávkovaní je treba rešpektovať pokyny výrobcu. Kvalitu vody pozitívne ovplyvňuje osadenie technológie na napúšťanie a vypúšťanie vody. V našich klimatických podmienkach, kde je bežné kolísanie teplôt vzduchu, je potrebné rátať s prídavným temperovaním, na ktoré sa dimenzuje celý vykurovací systém a systém ohrevu teplej úžitkovej vody v dome.
Existuje možnosť prekrytia bazénu, či už trvalá, dočasná alebo čiastočná. Veľmi pôsobivé aj účelné je prekrytie formou skleníka, ktoré môže mať rôzne tvarovanie. Má tiež niekoľko praktických výhod: chráni pred poveternostnými vplyvmi, znečistením, predlžuje kúpaciu sezónu, šetrí náklady na ohrev a chráni pred pádom detí do bazénu. Bazén v záhrade predstavuje vynaloženie nemalých investičných nákladov. Z tohto dôvodu je dobré premyslieť celý koncept, individuálne požiadavky a konštrukčné riešenie a realizáciu zveriť do rúk špecialistom. Tí totiž vedia poradiť a navrhnúť také riešenie, ktoré poskytne čo najmenej starostí s prevádzkou, aby si majiteľ bazén mohol v pokoji užívať.
Ing. arch. Irena Dorotjaková