livých miestností voči svetovým stranám, veľkosť okien, ich izolačné vlastnosti, ale aj množstvo, smer a intenzita slnečných lúčov, ktoré dopadajú do vnútorných priestorov. Hoci niektoré veci ovplyvniť nedokážeme, nepochybne existujú možnosti, ako situáciu zmeniť k lepšiemu.
Spoľahlivým riešením, ako sa brániť pred ostrými slnečnými lúčmi sú nám dobre známe z krajín, kde slnko svieti omnoho viac dní, ako je to u nás.
Riešením sú exteriérové žalúzie, navíjacie rolety, zvislé látkové clony, výsuvné i výklopné markízy a okenice. Sú to totiž najspoľahlivejšie riešenia, ako sa dá vytvoriť spoľahlivá protislnečná clona. Účinnosť je omnoho väčšia, keď je clona pred oknom, ako keď sa chránime len interiérovými zatieňovacími systémami. Na zatienenie zvonka sa inštalujú aj pevné alebo posuvné slnečné clony riešené ako rámy s lamelami, roš-tami alebo ako priestorové mreže. Najvýhodnejšie sú pohyblivé varianty, pretože sa dá meniť ich poloha a kopíruje pohyb slnka. Vonkajšia tieniaca technika dokáže zlikvidovať až osemdesiat percent tepelného a až sto percent svetelného žiarenia, ak potrebujete miestnosť zatemniť.
V byte môžete okná zakrývať textilnými závesmi a roletami. Tie u nás na istý čas vytlačili lamelové medziokenné žalúzie, ale rolety sa opäť vracajú. Teraz už nemajú nudnú béžovú či sivú farbu, ale sú pestré a ak sa to hodí, majú aj rôzne vzory. Látok na závesy je tiež dostatok, módna je kombinácia bavlneného závesu a rovnako vzorovanej vzdušnej záclony.
Často sa na oknách používajú vertikálne alebo horizontálne žalúzie z plastu, hliníka, dreva či textilu. Ich výhodou je to, že otočné lamely sa dajú otáčať, a tak plynule regulovať zatienenie miestnosť.
Interiérové tieniace prvky tiež umožňujú úplné zatemnenie, ale na rozdiel od exteriérových znižujú intenzitu tepelného žiarenia len o štyridsať až šesťdesiat percent. (sh)