súpravou, stolíkom či kreslom, v kúpeľni je takáto zmena prakticky nemožná. Určujúcim prvkom sú rozvody vody a napojenie na kanalizáciu, a preto každý zásah do dispozičného riešenia si vyžaduje zodpovedajúce stavebné úpravy.
n Nová kúpeľňa
Pri zariaďovaní kúpeľne je v prvom rade potrebné si ujasniť, kto ju bude užívať. Ak je možnosť vybaviť byt viacerými hygienickými miestnosťami, spravidla jednu situujeme pri spálni rodičov a jedna slúži ostatným členom rodiny. Pri projektovaní rodinného domu navrhujeme samostatnú kúpeľňu k detskej a k študentskej izbe, prípadne k hosťovskej izbe. Vkus, hygienické návyky a potreby sú určujúcimi faktormi pri výbere povrchových materiálov a zariaďovacích predmetov. Inak bude vybavená kúpeľ-ňa pre rodičov s malými deťmi, inak kúpeľňa pre starších ľudí. Niekto uprednostňuje kúpanie v pohodlnej veľkej vani a niekomu postačí sprchovací kút. Dokonalý pôžitok pri relaxovaní, pocit pohody a osvieženie zažijeme v sprchovacej kabínke vybavenej masážnymi tryskami. Neodmysliteľným zariadením sú jedno alebo dve umývadlá, záchodová misa a bidet. Obrovská škála možností dizajnového a farebného stvárnenia sanitárnych predmetov a rôzne spôsoby ich inštalácie vytvárajú nespočetné variácie riešení konkrétneho priestoru. Ak vás zaujíma niečo výnimočné, v ponuke sú výrobky sanitárnej keramiky v striebornej a zlatej úprave. Lesklé prevedenie s kovovým efektom je jedným z aktuálnych trendov riešenia kúpeľní aj v oblasti dlažieb a obkladov. Neodmysliteľnou súčasťou zariadenia sú nábytkové zostavy s množstvom odkladacích priestorov v spodných a horných skrinkách, ktoré slúžia na odkladanie kozmetiky, hygienických i čistiacich po-trieb a uterákov. V menších kúpeľ-niach sa z priestorových dôvodov nábytková zostava minimalizuje na praktickú skrinku pod umývadlo a spolu s poličkami a zrkadlom tvorí jeden kompaktný celok, často aj s príslušným osvetlením. Celkový dojem miestnosti zvýrazníme výberom kúpeľňových doplnkov. Kvalitné držiaky na uteráky, na my-dlo, zubné kefky a toaletný papier esteticky dotvárajú charakter miestnosti a môžu byť aj ojedinelým dizajnérskym dielom, podobne ako aj batérie, z ktorých si často nevieme vybrať tú správnu. Moderný a atraktívny vzhľad batérií má čisté a jednoduché línie, bez zbytočných ozdobných prvkov.
Pri zariaďovaní kúpeľne je veľmi dôležitá voľba materiálov, vzorov a vzájomné farebné zladenie jednotlivých prvkov do harmonického celku. Pri navrhovaní povrchovej úpravy stien najčastejšie siahame po keramických dlaždiciach a umelom kameni nazývanom gres. Nie je to však pravidlom. Rovnocenným materiálom je aj korok, špeciálne tapety určené do vlhkého prostredia a nátery stien. Kombináciou s drevom, sklom, chrómom alebo plastmi podporíme žiadaný výsledný efekt. V súčasnosti kúpeľňa zaujíma v bytovom interiéri rovnocenné postavenie s ostatnými obytnými miestnosťami. Dokonca vo veľkorysejšie poňatých priestoroch vidíme aj zlučovanie s inými funkciami umiestnením posilňovacieho zariadenia alebo spojením kúpeľne so saunou.
n Vyberte si farby
Určite každý na sebe spozoroval, aké farebné ladenie mu najlepšie vyhovuje. Niekomu vyhovujú nenápadné kombinácie tón v tóne a niekto má rád pestré efekty kontrastných farieb. Pri voľbe farebného odtieňa však nesmieme celkom podceniť rady psychológov o účinku farieb na ľudský organizmus a individuálne pocity. Farbami dokážeme eliminovať aj výraznejšie nedostatky interiéru. Všeobecne platí, že svetlé farebné odtiene opticky zväčšia malú miestnosť, naopak tmavšie a sýtejšie odtiene priestor zmenšujú. V kúpeľni orientovanej na sever s nedostatkom priameho osvetlenia a slnečných lúčov použite obklady ladené v teplých farbách - žltá, oranžová, červená. Naopak, kúpeľne prihriate slnkom schladíte materiálmi v studených odtieňoch zelenej a modrej. Špecifické postavenie majú biele obklady a dlažby v lesklej či matnej úprave, ktoré navodzujú pocit absolútnej čistoty. Majú tú výhodu, že ich môžeme neobmedzene kombinovať s ostatnými sýtymi alebo pastelovými farbami, vzormi a dekormi. Pri rekonštrukcii malých kúpeľní u nás stále hrajú prím dlažby a obklady s jemným mramorovým vzorom v pastelovom odtieni ružovej, zelenej, modrej či šedej farby na bielom podklade. Tmavšie prevedenie ,,mramorových“ kachličiek vytvára kontrast v podobe obloženej vane alebo podlahy. Priestorovo a plošne rozľahlejšie kúpeľne môžeme rozčleniť nižšími stienkami alebo stĺpmi v sýtych farbách s väčšími rozmermi obkladačiek. Veľmi pôsobivým prvkom je obloženie steny skombinované z väčších a menších formátov keramického obkladu, prípadne plocha s mozaikovou úpravou. Celkom jednoduchým spôsobom je možné na stenu nalepiť zrkadlo a olemovať ho listelami alebo ozdobnými keramickými lištami.
Nezabudnite, že základným pravidlom pri návrhu kúpeľne je komplexné vyriešenie daného priestoru. Mali by ste si včas a do detailov zvážiť výber a použitie materiálov ako aj rozmiestnenie jednotlivých prvkov a pripraviť si aspoň jednoduchý projekt pre realizáciu. Netreba podľahnúť trendom a siahnuť po módnych prvkoch. Možno by sme po čase zistili, že nevyhovujú nášmu vkusu. V dostatočnom predstihu navštívte viacero špecializovaných kúpeľňových štúdií a nechajte si poradiť od odborníkov. Majú dostatok skúseností a prehľad v oblasti keramických materiálov a dokážu spracovať axonometrický pohľad alebo perspektívu navrhovaného riešenia vašej kúpeľne.
n Luxusnejšie materiály
Pre tých, ktorí chcú obložiť kúpeľňu luxusnejším a kvalitným materiálom, je určený umelý kameň, tzv. gres. Vyrába sa spojením drvených minerálov a kvalitných spojovacích zmesí a ich lisovaním pri vysokých teplotách. Vzhľadom je podobný prírodnému kameňu, má však lepšie úžitkové a fyzikálno-technické vlastnosti, ktoré ho predurčujú aj na použitie v interiéri. Kým prírodný kameň je nasiakavý a pre použitie vo vlhkom prostredí sa špeciálne upravuje, hodnota nasiakavosti gresu je takmer nulová. Neleštený gres je niekedy svojím dizajnom na nerozoznanie podobný keramickým dlaždi-ciam. Niektorí výrobcovia ponúkajú gres s imitáciou vzhľadu prírodného kameňa. Najmä vysokoleštený umelý kameň je niekedy na nerozoznanie od pravého. Vysokoleštený gres je náročný na opracovanie, pôsobí však veľmi luxusne a reprezentatívne. Pre kúpeľne je nevyhnutná protišmyková úprava, aby sa predchá-dzalo úrazom na klzkej podlahe. Zaujímavé sú kombinácie svetlejších a tmavších odtieňov lešteného a nelešteného gresu v rôznych rozmerových radách s pravouhlým alebo diagonálnym usporiadaním na ploche. Gresové podlahy a dlažby sa rovnako ako keramické vyrábajú v svetlejších a tmavších farebných odtieňoch a prislúchajú k nim aj ozdobné listely a dekory. Z kvalitatívnych vlastností treba spomenúť ešte trvanlivosť a chemickú odolnosť. Povrch gresu nie je možné prevádzkou miestnosti poškodiť a nemení ani svoj vzhľad. Limitujúcim faktorom jeho použitia je cena, ktorá aj napriek jeho výborným vlastnostiam mnohých odrádza. Pohybuje sa v rozmedzí 1 000 - 7 000 Sk za meter štvorcový. Listely a dekoratívne prvky cenu obloženia zvyšujú, pretože ich kupujeme a platíme podľa počtu kusov.
n Drevo v kúpeľni
Masívne drevo nachádza v súčasnej kúpeľni rovnaké uplatnenie ako v ostatných obytných priestoroch. Drevo je prírodný a ekologický materiál príjemný na dotyk, ktorý dokáže vytvoriť v miestnosti prirodzenú a útulnú atmosféru. Pre špecifické vlhké prostredie kúpeľne sa najlepšie hodia kvalitne vysušené tvrdé dreviny, napríklad dub, severský smrek alebo javor. Steny kúpeľ-ne môžu byť obložené dreveným latkovým obkladom po celej výške, alebo len do určitej výšky napríklad okolo umývadla. K štýlovému zariadeniu sa hodí drevený kazetový obklad, ktorým môže byť ukončená aj predná stena vane. Nevylučuje sa kombinácia dreva a keramického obkladu, prípadne dekoratívnych omietok alebo tapiet. Drevené prvky a nosná konštrukcia sa musia impregnovať a upraviť proti pôsobeniu vlhkosti lakom alebo včelím voskom. Vhodne zvolený farebný odtieň zvýrazní osobité estetické cítenie a vkus majiteľa. Pri povrchovej úprave treba pamätať na to, aby vynikla prirodzená štruktúra a kresba dreva.
Veľký výber stavebných materiálov poskytuje v súčasnosti nespočetné množstvo ich kombinácií. Vhodná povrchová úprava predurčuje na použitie v kúpeľni i také materiály, u ktorých sme sa donedávna o to ani nepokúšali. Nesmieme však zabúdať na ich údržbu a pravidelné ošetrovanie, aby ani po rokoch nestratili na svojej kráse. Zvažujme preto, či použijeme vo svojej kúpeľni iba tradičné keramické prvky, alebo s trochou fantázie v snahe vytvoriť niečo originálne skombinujeme keramiku, gres, prírodný kameň, drevo, korok, sklo, kov…. Fantázii sa dnes skutočne medze nekladú v žiadnej miestnosti bytu.