ÁNO bolo presvedčivé, účasť rozpačitá

BRATISLAVA – Obyvatelia Slovenska podporili v referende vstup krajiny do Európskej únie. Do poslednej chvíle ale nebolo jasné, či bude referendum vzhľadom na nízku účasť voličov platné.


Premiér Mikuláš Dzurinda a deviati ministri začali oslavovať historicky prvé platné referendum na Slovensku už v sobotu na koncerte na Hlavnom námestí v Bratislave. Pri pesničke Úsmev od Modusu si s nimi zatancoval aj veľvyslanec Európskej únie Eric van der Linden (štvrtý zľava). FOTO TASR – VLADIMÍR BENKO


BRATISLAVA – Obyvatelia Slovenska podporili v referende vstup krajiny do Európskej únie. Do poslednej chvíle ale nebolo jasné, či bude referendum vzhľadom na nízku účasť voličov platné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Premiér Dzurinda však napokon mohol v sobotu na bratislavskom Hlavnom námestí oznámiť: „Veľa šťastia v Európskej únii.“

SkryťVypnúť reklamu

„Nesmierne šťastie“ z výsledku vyjadril veľvyslanec Európskej komisie na Slovensku Eric van der Linden.

Sociológ Vladimír Krivý o výsledku referenda hovorí, že cieľ sa podarilo splniť. „Bolo to aj dramatické. Politici si môžu povedať, že boli úspešní,“ myslí si.

Na referendum prišlo 52,15 percenta voličov, len o málo viac ako nevyhnutná nadpolovičná väčšina. Za vstup bolo 92,46 percenta zúčastnených, proti bolo 6,2 percenta. Práve odporcovia však rozhodli o úspechu referenda, lebo bez ich hlasov by bolo neplatné.

Politické špičky boli po celý čas hlasovania v napätí. Dzurinda povedal, že dva dni nejedol. Ešte pred plebiscitom sa koaliční lídri stavili po tisíc korún, kto bude správne tipovať volebnú účasť. Víťaz mal potom pozvať partnerov na kráľovskú večeru. Najlepší odhad mal predseda parlamentu Pavol Hrušovský, ktorý tipoval 56 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Vicepremiér pre európsku integráciu Pál Csáky, ktorý mal na starosti aj vládnu kampaň, odmietol zodpovednosť za nižšiu účasť. „Máme za sebou prvé úspešné referendum na Slovensku,“ bránil sa.

Dzurinda povedal, že vyhodnotí kampaň čestne a chladnokrvne. Naznačil, že nižšiu účasť nezavinila len kampaň. O možnosti odvolať Csákyho z funkcie hovorí: „Ak sa niekedy rozhodnem urobiť zmenu vo vláde, tak to určite urobím a vy sa o tom dozviete.“

Nepriamo sa Csákyho zastal líder HZDS Vladimír Mečiar. Vládu vraj treba posudzovať ako celok. „Má pravdu, ale je jedno, či to hovorí Mečiar, alebo niekto iný,“ reagoval šéf SMK Béla Bugár. Pripomenul, že v Maďarsku napriek mohutnejšej a finančne náročnejšej kampani nemali ani 50-percentnú účasť.

Dôležitejšia je podľa Bugára komunikácia lídrov s voličmi. „Keď sa pozrieme na mapu, vidíme, ako v jednotlivých regiónoch ľudia hlasovali.“ Narážal tak na vyššiu účasť v južných okresoch, kde žije maďarské obyvateľstvo. Podotkol, že koaliční partneri zatiaľ neadresovali SMK žiadosť o stiahnutie Csákyho z vlády. „Budeme veľmi pozorne počúvať argumenty, ale konkrétne,“ podotkol Bugár.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf ANO Pavol Rusko povedal, že ak je mobilizačná kampaň taká, že dve hodiny pred koncom referenda boli obavy o výsledok, nemôže byť s ňou nikto spokojný.

V predreferendovom období vzbudil Rusko ohlas, keď povedal, že neúspech referenda by bol vážnym zlyhaním a vládne strany by sa museli zamyslieť, či majú ešte legitimitu viesť štát. Úvahy o demisii vlády však zvyšok koalície odmietol.

Rusko na otázku, či tak ANO nemotivovala ľudí na protestné hlasovanie, odvetil: „Som presvedčený, že na tomto referende sa zúčastnilo oveľa viac priaznivcov opozície, ako sa pôvodne čakalo. Skôr je sklamanie z mladých ľudí.“

Šéf Smeru Robert Fico za víťazov referenda označil opozíciu. Myslí si, že Csákyho hlava mala padnúť už pred referendom. Smer sa vraj do vybavovania účtov už teraz nezapojí.

SkryťVypnúť reklamu

Obavy o osud referenda boli zrejmé hneď v prvý deň hlasovania v piatok večer. V budove parlamentu sa stretli lídri strán, ktorých zvolal premiér Dzurinda. Po skončení schôdzky vyzvali starostov a primátorov, aby občanov pravidelne informovali, ako môžu v referende hlasovať. Príklad mali dať aj osobnosti.

Účasť sa však nevyvíjala dobre ani v sobotu. Prezident, predseda parlamentu a premiér preto okolo obeda opäť požiadali občanov, aby prišli k urnám. V televízii Markíza predpoludním známe osobnosti apelovali na ľudí, aby rozhodli o svojej budúcnosti. IGOR STUPŇAN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 311
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 715
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 685
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 298
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 810
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 305
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 755
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 538
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu