Brusel 19. mája (TASR) - Ministri zahraničných vecí a obrany EÚ rozhodli dnes v Bruseli o vytvorení pracovných skupín, ktorých úlohou je odstrániť konkrétne nedostatky pripravovaných európskych síl rýchlej reakcie.
Tie sú podľa vyhlásenia ministrov už schopné operácií, avšak zatiaľ len v rozsahu obmedzenom na humanitárne či mierotvorné misie. Na riskantnejšie zákroky európske sily zatiaľ nie sú pripravené, priznali ministri.
"Európska vojenská sila je dnes realitou. Únia má funkčné kapacity na plný zoznam úloh, ktoré jej boli určené, menovite humanitárne a mierové operácie," povedal grécky minister obrany Jannos Papantoniu.
Vytvoriť do konca tohto roku jednotku rýchlej reakcie o sile 60.000 mužov schopnej nasadenia do 60 dní sa EÚ zaviazala v roku 1999 na summite v Helsinkách. Tento cieľ však ohrozujú nedostatky vo vojenskej výbave.
Ministri preto dnes rozhodli o vytvorení desiatich pracovných skupín pre konkrétne vojenské oblasti, napríklad pre tankovanie počas letu, strategické dopravné letectvo, protijadrovú, protibiologickú a protichemickú ochranu, sily pre špeciálne operácie, veliteľské štruktúry či protiraketovú obranu.
Ich úlohou je do konca tohto roka vypracovať konkrétne riešenia, ako odstrániť existujúce nedostatky.
Francúzsko bude zodpovedné napríklad za skupinu pre vesmírne vojenské kapacity, Belgicko pre humanitárne a evakuačné operácie, Taliansko pre ochranu proti jadrovým, chemickým a biologickým zbraniam, Španielsko pre tankovanie počas letu.
Podporu európskym vojenským silám potvrdilo dnes v Bruseli Slovensko. Minister obrany Ivan Šimko európskych partnerov informoval, že Slovensko je pripravené poskytnúť pre európske sily aj protiteroristické špeciálne jednotky.
Ide o dodatočnú ponuku k tomu, čo slovenská vláda sľúbila EÚ už v roku 2000. Išlo vtedy o mechanizovanú rotu, štyri dopravné vrtuľníky MI 17, odmínovaciu ženijnú jednotku, jednotku vojenskej polície a poľnú nemocnicu.
Hoci EÚ dnes vyhlásila svoje sily rýchlej reakcie za operatívne, vysoký predstaviteľ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana varoval pred zaspaním na vavrínoch. "Ostáva urobiť ešte veľmi veľa a treba to urobiť čo najrýchlejšie," povedal ministrom.
Čiastočnú operatívnosť európskych síl dokazuje aj skutočnosť, že EÚ nedávno prevzala od NATO velenie nad medzinárodnou mierovou misiou v Macedónsku. V budúcom roku by chcela prevziať oveľa väčšiu misiu v Bosne.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh