Neopomenuteľné osoby
Sú nimi deti a vnuci poručiteľa. V prípade, že ich poručiteľ v závete nespomenie, je v tejto časti závet neplatný a nastupuje dedenie zo zákona. Aj tu však existujú výnimky. V Občianskom zákonníku sú presne stanovené štyri podmienky, za akých možno vydediť aj vlastných potomkov.
Aj keď sú takéto podmienky splnené, nestačí, ak sa meno takéhoto dieťaťa iba vynechá. Jeho meno a dôvod vydedenia musí byť presne určený.
Dôvody na vydedenie
neprejavovanie záujmu o rodičov
nepodmienečné odsúdenie na 1 rok
neusporiadaný život
alebo ak potomok odmietol pomoc v chorobe, či starobe
„Len z týchto príčin môže dôjsť k vydedeniu. Dôvod vydedenia musí byť uvedený v listine o vydedení alebo závete,“ hovorí Vlasta Čečetová z katedry občianskeho práva na právnickej fakulte v Bratislave.
Pri vydedení sa musí poručiteľ riadiť vlastným presvedčením.
Dôvody nespôsobilosti
nededí ten, kto sa dopustil úmyselného trestného činu proti poručiteľovi, jeho manželovi, deťom alebo rodičom
ten, kto sa dopustil zavrhnutia hodného konania proti prejavu poručiteľovej poslednej vôle
ak poručiteľ takýto čin odpustí, môže dediť aj takýto dedič
Napadnutie závetu
Nespokojný dedič môže závet napadnúť. Musí tak urobiť najneskôr do troch rokov odo dňa, keď je závet právoplatný. Tento termín určí po smrti poručiteľa notár alebo súd. V prípade napadnutia závetu musí vydedený dedič podať na súd žalobu o neplatnosti závetu. Súd potom vedie konanie, v ktorom sa snaží preukázať či bol dôvod na vydedenie skutočne dostatočný a v súlade so zákonom.
Súdia sa celé rodiny
Spory o dedičstvo patria na Slovensku medzi veľmi frekventované. Nie je ničím výnimočným, keď sa medzi sebou súdia aj najbližší príbuzní. „Sporov o dedičstvo je strašne veľa, ľudia sa sporia o všetko,“ hovorí Vlasta Čečetová z právnickej fakulty v Bratislave. V porovnaní s minulosťou pribudli spory o pozemky. Podľa starej právnej úpravy pozemky na dedičov nemohli prechádzať.
Podobným nedorozumeniam sa dá predísť, ak poručiteľ spíše pred smrťou závet. Urobiť to môže aj sám alebo v prítomnosti iných osôb. Záleží na forme, akú si každý zvolí. „Skôr než urobí poručiteľ závet, je dobré, aby sa poradil s právnikom a ošetril všetky svoje vzťahy,“ radí Čečetová.
Najlepšie je, ak sa závet spíše pred právnikom alebo notárom. Vďaka tomu by mala byť posledná vôľa právne v poriadku a v budúcnosti nehrozí jej spochybnenie niektorým z dedičov.
Kto je neopomenuteľný
Notár Miroslav Pavlovič odporúča napísať závet vtedy, keď nemáte deti alebo vnukov. „Pokiaľ deti máte, ste do značnej miery obmedzení prejaviť svoju vôľu, pretože zákon vás obmedzuje,“ povedal.
Deti a vnuci sú podľa zákona neopomenuteľní dediči a ak by ste na ne v závete zabudli, bol by v tejto časti neplatný. Výnimkou je vydedenie vlastných potomkov. Na to ale zákon dáva prísne podmienky.