
Králika treba preventívne očkovať. FOTO – ARCHÍV
v) a myxomatóze.
Hemoragická choroba králikov je na Slovensku známa od roku 1987. Ide o vírusové, vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré sa šíri priamym kontaktom, nepriamo infikovaným krmivom a vodou, ako aj prostredníctvom bodavého hmyzu. Vnímavé sú všetky vekové kategórie i plemená králikov. Inkubačné obdobie trvá spravidla jeden až tri dni.
Príznaky bývajú málo výrazné. Pozorovať apatiu, poruchy dýchacej činnosti a trávenia zvierat, ktoré niekedy zaujímajú nefyziologické postoje, prípadne vytáčajú hlavu nabok. Pred uhynutím môžu krvácať z nosa. Mnohé králiky však hynú náhle bez zjavných prejavov nákazy. Straty v chovoch bývajú vysoké. Postihnuté jedince sa neliečia.
Preventívne sa očkujú mláďatá od piatich až šiestich týždňov. V rámci ochrany chovu treba dodržiavať karanténu pri presunoch, udržiavať čistotu a hygienu ustajnenia, kŕmenia i napájania a zvieratám dávať kvalitnú výživu.
Vysoké škody v chovoch králikov spôsobuje aj výskyt myxomatózy. Jej pôvodcom sú vírusy, ktoré spôsobujú podkožné zdurenie tkaniva, takzvané myxómy. Nákazu šíri bodavý hmyz, predovšetkým komáre. Nepriamo sa prenáša infikovaným krmivom a vodou. Inkubačné obdobie je 10 až 14 dní.
Príznaky: Myxomatózne uzly vo veľkosti hrachu až orecha sa objavujú na hlave, nose, očniciach, ale aj inde na tele. Králik trpí hnisavým zápalom spojoviek a prestáva vidieť. Chuť do žrania môže zostať. V ťažších prípadoch vzniká zápal pľúc a zvieratá hynú. Niekedy ochorenie prekonajú, ale stávajú sa prenášačmi nákazy. Choré a z nákazy podozrivé králiky sa neliečia, treba ich vyradiť z chovu a telá spáliť (vírus si dlho zachováva odolnosť).
Prevencia spočíva v ochrannom očkovaní vo veku 10 až 14 mesiacov a v neskoršej revakcinácii. Králiky určené na výstavy treba povinne očkovať. Prenosu obidvoch ochorení zabránia aj sieťky proti hmyzu upevnené na oknách a dverách králikárne. (inš)